...

Diş kaplamaları, doğal dişlerinizin üzerine oturan ince, kişiye özel kaplamalardır. Dişlerinizin ön yüzeylerini kaplamak ve gülümsemenizin genel görünümünü iyileştirmek, ameliyata gerek kalmadan daha simetrik bir görünüm oluşturmak için tasarlanmıştır.

Hasarlı dişler için çok uygun bir çözüm olan kaplamalar, estetik duruşu nedeniyle sağlık sorunu olmayan kişiler tarafından da yaygın olarak araştırılmaktadır. Peki, kaplama söz konusu olduğunda hangisi daha iyi? Zirkonyum kaplama ile porselen kaplama arasındaki farklar nelerdir? Bir göz atalım.Zirkonyum, estetik ve klinik diş hekimliğinde altyapı malzemesi olarak kullanılan beyaz, katı bir malzemedir. Diş renginde bozulma ve şiddetli hasar olduğunda zirkonyum malzeme tercih edilebilir. Örneğin dişlerdeki boşlukların dolgularla kapatılamadığı ya da kırıkların sadece dolgu uygulamaları ile tamir edilemediği durumlarda ilk akla gelen çözüm zirkonyum kaplamalardır.

Zirkonyum kaplama ile porselen kaplama arasındaki farklar dan en temeli, en çok zarar görmüş dişlere bile uygulanabilmesidir. Çünkü göreceğimiz gibi porselen kaplamalarda durum böyle değildir.

  Zirkonyum Kaplama  

 Porselen Kaplama

Zirkonyum kaplama ile porselen kaplama arasındaki temel fark dayanıklılığıdır. Zirkonyum kaplamalar daha uzun süre dayanabilir.

 

 

15-30 yıl

 

10-20 yıl

Emin ellerdeyseniz hem zirkonyum kaplama hem de porselen kaplama size çok şeffaf ve doğal görünümlü dişler verebilir.  

Şeffaf/Doğal

 

Şeffaf/Doğal

Zirkonyum kaplama ile porselen kaplama arasında uygulama süreleri açısından fark yoktur.  

5-10 gün

 

5-10 gün

Zirkonyum kaplama ile porselen kaplama arasındaki diğer bir fark, her ikisi de son derece güçlü ve dayanıklı olmasına rağmen, zirkonyum kaplamanın bileşiminde başka herhangi bir madde bulunmaması nedeniyle daha da öne çıkmasıdır.

 

 

 

 

 

Monolitik seramiklerin en dayanıklı formlarından biri olan zirkonyum dioksitten yapılmıştır.

 

Doğal olarak oluşan bir cam seramik olan feldspattan oluşur.

 

Maliyet

 

 

Masraflı

 

 

Daha ucuz

 

 

 

 

 

Leke direnci

  

 Diğer kaplamalara göre her ikisi de kendi alanlarında başarılıdır. Ancak genel olarak zirkonyum kaplamalar daha iyi bir portre çizer. 

 

 

 

Riskler

Diğer kaplamalarla karşılaştırıldığında, ikisi de çok risksiz prosedürler olduğu için başarılıdır. Ancak bazı durumlarda zirkonyum kaplamaların alerjik reaksiyonları tetikleme olasılığının porselen kaplamalara göre daha az olduğu gösterilmiştir.
 

Dişlerin doğal yapısına uyum.

 

İkisi de Başarılı ve Tatmin Edici Sonuçlar Verir.

Yani zirkonyum kaplama ile porselen kaplama arasındaki farkları dikkatlice inceledikten sonra çok az farkları olduğunu görebiliriz. Her birinin kendi güçlü, zayıf yönleri ve riskleri olmasına rağmen, bu zayıf yönlerin ve risklerin iyi bir doktor ve kliniğin elinde azaltılabileceğini unutmamak önemlidir.

Kliniğimizde hem Zirkonyum Diş Kaplama hem de Porselen Lamina Diş Kaplama tedavileri sunulmaktadır. Alanında uzman ekibimiz ve doktorlarımızın desteği ile sizin ve sağlığınız için hangi seçeneğin daha iyi olduğunu öğrenebilir, zirkonyum kaplama ile porselen kaplama arasındaki farkları daha iyi anlayabilirsiniz.

Kliniğimizde bu kaplama çeşitlerinin yanı sıra gülüş tasarımı, diş kronu, diş implantı ve diş beyazlatma hizmetleri de verilmektedir. Daha fazla bilgi için WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilir veya sitemizi inceleyebilirsiniz.

Önceki yazımıza https://www.milanoklinik.com/dis-implanti-oncesi-ve-sonrasi-dikkat-edilmesi-gerekenler/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir