Porselen Lamina Diş Kaplama

Porselen Lamina Diş Kaplama

Eğer dişleriniz çeşitli nedenlerden ötürü zarar görmüşse bu durum canınızı sıkabilir. Zira diş sağlığı hem görünüşünüzü hem de genel olarak sağlığınızı etkileyebilir. Zarar gören dişler kötü bir görünüm yaratabileceği gibi işlevsel problemler de oluşturabilir. Porselen lamina diş kaplama bu alanda kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Dişlerde oluşan hasarlar için çeşitli diş kaplama yöntemleri kullanılmaktadır. Bu yöntemler kullanılan metoda ve materyallere göre değişiklik göstermektedir. Durumun gerekliliklerine göre uygun diş kaplama yöntemlerinden biri seçilebilir. Porselen lamina diş kaplama estetik ve fonksiyonel anlamda oldukça iyi sonuçlar ortaya çıkaran bir yöntemdir.

Porselen Lamina Diş Kaplama Nedir?

Dişlerde sararma ve bazı sebeplerden dolayı hasar oluşması görülebilir. Bu durumlara bağlı olarak özellikle ön dişlerde estetik olmayan bir görüntü oluşabilir. Porselen lamina diş kaplama dişlerde hasar veya sararma gibi durumlarda kullanılabilen bir yöntemdir. Temel olarak bu yöntemde dişlerin ön kısmı ince bir porselen tabaka ile kaplanır. Böylelikle şekil bozuklukları ve renk değişimlerinin yarattığı hoş olmayan görüntü ortadan kaldırılır. Diş kronu kullanımı gibi yöntemlere göre bu yöntemde dişin doğal yapısı daha çok korunur.

Yaprak Diş Kaplama (Laminate Veneer) Nedir?

Basitçe açıklamak gerekirse porselen lamina diş kaplama ile porselen yaprak diş kaplama aynı işlemlerdir. Lamina diş kaplama aynı zamanda yaprak diş kaplama olarak da bilinen bir yöntemdir. İngilizcesi “laminate” olan lamine bir alanın koruyucu bir tabakayla kaplanması anlamına gelir. Yaprak diş kaplamada dişlerin ön yüzeyi kaplanarak daha estetik bir görüntü oluşturmak hedeflenir. Ayrıca yerleştirilen bu tabaka aynı zamanda koruyucu bir görev de görmektedir. Ön dişlerdeki şekil bozukluğu ve sararmanın yarattığı görüntü probleminin çözülmesinde yaprak diş kaplama etkili bir yöntemdir.

Porselen Lamina Diş Kaplama Neden Yapılır?

Özellikle ön dişlerin görünümü estetik açıdan dikkat çekicidir. Ayrıca dişlerdeki şekil bozuklukları işlevsellik yönünden de olumsuz bir durum oluşturabilir. Dişlerdeki şekil bozuklukları, renk değişimi, kırılma ve diş kaybı gibi durumlarda implant ve kaplama gibi metotlardan yararlanılabilir. Porselen lamina diş kaplama ön dişlerde görülen estetik ve fonksiyonel bozukluklar için bir tedavi yöntemidir. Sararmış veya bozuk şekilli ön dişlere daha estetik bir görünüm kazandırmak için bu yöntem kullanılabilir.

Porselen Lamina Diş Nasıl Yapılır?

Öncelikle porselen lamina diş kaplama için planlama süreci önem teşkil etmektedir. Bu süreçte istenilen sonuçlara göre gerekli modellemeler yapılır. Yapılan modellemelerden memnun kalındığında, yaklaşık bir haftalık deneme süreci gerçekleşir. Deneme süreci boyunca yapılan modellemelerin pratik uygunluğu test edilmiş olur. Ardından kalıcı lamina kaplamalar oluşturulur. Daha sonra oluşturulan bu kaplamalar hastanın dişlerine yerleştirilir ve sabitlenir. Bu süreçte bazı ayarlamalar yapılabilir.

Porselen Lamina Diş Ömrü

Diş kaplaması gibi süreçler hakkında merak edilen konulardan biri, kaplamaların ne kadarlık bir süre boyunca kullanılabileceğidir. Elbette bu porselen lamina diş kaplama için de bir merak konusudur. Kısaca açıklamamız gerekirse porselen lamina diş ömrü çeşitli faktörlere göre değişim gösterebilir. Porselen yaprak diş ömrü yaklaşık 5 ila 15 yıl arasında değişiklik gösterebilir, 20 yıla kadar dayanabildiği durumlar da vardır. Elbette malzemenin kalitesi, kaplamanın doğru uygulanması ve düzenli bakımların yapılıp yapılmadığı gibi etkenler bu süreyi etkileyebilir.

Porselen Diş Kaplama Alternatifleri

Diş kaplama malzemeleri alanında oldukça yaygın şekilde kullanılan materyallerden biri porselendir. Buna ek olarak farklı maddelerden üretilen diş kaplama malzemeleri de bulunmaktadır. Kullanım amacına bağlı olarak farklı alternatifler tercih edilebilir. Yaprak diş kaplama alanında porselen kullanımı oldukça popüler bir seçimdir. Bunun yanı sıra bu alanda çeşitli maddelerin karışımından da faydalanılabilir. Genel olarak diş kaplamada ise metal ve seramik gibi maddeler de kullanılabilir.

Porselen Diş Kaplama Avantajları

Çeşitli diş kaplama yöntemleri arasında porselen diş kaplama oldukça popüler yöntemlerden biridir. Zira bu yöntem birçok avantaja sahiptir. İlk olarak porselen lamina diş kaplama ile oldukça doğal ve estetik bir görünüm yakalamak mümkündür. Buna ek olarak bu materyalle yapılan kaplamalar güçlü ve dayanıklı olmaktadır. Porselen diş kaplama ile kaliteli sonuçlar elde edilebilir.

Porselen Lamina Diş Kaplama Zararlı Mıdır?

Çok sayıda sebepten ötürü porselen lamina diş kaplama birçok kişi tarafından tercih edilen bir diş kaplama yöntemidir. Ancak bu yöntemin bazı dezavantajları da olabilir. Örneğin zaman içerisinde dişten ayrılarak arada boşluk oluşmasına sebep olabilirler. Ayrıca ağız sağlığına dikkat edilmediği takdirde lekelenebilirler. Fakat gerekli bakımlar ile bu tip durumların önüne geçilebilir. Genel olarak yaprak diş kaplama uygulamasının zararlı olmadığını söyleyebiliriz.

Porselen Lamina Diş Kaplama Fiyatları

Ön dişlerinizin görünümünden şikayetçiyseniz porselen lamina diş kaplama sizin için uygun bir işlem olabilir. Bu işlemin fiyatları kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Çünkü her hasta için farklı bir yaklaşım gerekir ve kaplama miktarı da farklı olabilir. Yaprak diş kaplama fiyatları hakkında güncel bilgilere ulaşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.