Annelik Estetiği

Annelik Estetiği

Annelik estetiği, doğum zamanından sonra vücudun kaybedilen formunu eski haline getirmek için yapılan estetik ameliyatlara denir.

Vücudun dış görüntüsünde meme ve karın işlemleri ayrı operasyonlar olsa da estetik alanda meme, karın ve bel bölgesi tek olarak değerlendirilir. Bu bölgelerden herhangi birinde tek olarak yapılan estetik operasyonlar diğer bölgelerin kusurlarını daha fazla yansıtır.

Annelik estetiğinde karın, bel, meme ve kalça bölgeleri bir arada yapılan kombine cerrahi operasyonlarla düzeltilebilir. Estetik alanda “torsoplasti” olarak bilinen annelik estetiği doğumdan sonra meydana gelen vücuttaki deformasyonların düzeltilmesi için yapılır.

Annelik estetiği sırasında bel, meme ve karın bölgesine müdahaleler aynı anda yapılır. Göğüsler büyütülebilir, küçültülebilir veya dikleştirilebilir.

Hamilelik döneminde en fazla deforme olan bölgelerden biri olan karna, ihtiyaca göre endoskopik karın germe, liposuction (yağ aldırma), mini karın germe ya da tam karın germe operasyonları yapılabilir.

Bel bölgesini şekillendirmek adına liposhaping tekniği, sırt bölgesinde bulunan yağların alınması, popo için yağ enjeksiyonu gibi farklı uygulamalar yapılabilir. Tüm bunların planlanması hastaların ihtiyacına bağlı olarak yapılır.

Annelik Estetiği (Mommy Makeover) Nasıl Yapılır ?

Her hastanın düzeltilmesi gereken birbirinden farklı sorunları vardır. Göğüs bölgesinde meme büyütme, küçültme, dikleştirme veya bütün bu operasyonlar birlikte yapılabilir. K

arın bölgesinde ise tam karın germe, mini karın germe ya da liposuction işlemi yapılabilir. Karın bölgesinin kıvrımları Liposhaping tekniği ile oluşturulur; bel bölgesine yağ aldırma (liposuction) yapılabilir, bel çukuru daha belirgin bir hale getirilebilir. Gerek duyuluyorsa eğer, kalçayı daha da dolgunlaştırmak için yağ enjeksiyonu işlemi yapılabilir.

Hastaların ameliyattan yaklaşık üç hafta önce sigarayı ve aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçları bırakması gerekir. Ağrı kesici olarak doktorların önerisi dikkate alınmalı ve ilaç kullanımı doktor tavsiyesine göre yapılmalıdır.

Ginseng, ginkgo biloba gibi maddeleri içeren vitamin hapları, yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı gibi bitki özlü ürünler ve zayıflama ürünlerini kullanmamak gerekir. Ayrıca kabızlık yaratacak beslenme düzeninden uzak durulması da oldukça önemlidir. Sebze ağırlıklı beslenme diyeti uygulanması daha doğru olur.

Annelik estetiği (torsoplasti) operasyonları, hastaya genel anestezi uygulanarak ameliyathane ortamında yapılır. Ameliyatın süresi hastalarda yapılacak uygulamalara bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Meme operasyonları ve karın germe birlikte yapılırsa ortalama 5 saat civarında sürebilir. Hastaların aşırı kilolu bir şekilde operasyona girmemesi gerekir. Belli bir oranda kilo verdikten sonra operasyonların yapılması tavsiye edilir.

[vc_whatsapp title="Whatsapp ile İletişime Geç !" wp_text="Merhaba Milano Klinik, Annelik Estetiği Hakkında Bilgi Almak İstiyorum ?"]

Annelik Estetiği (Mommy Makeover) Kimlere Yapılır ?

Annelik estetiği genellikle doğum yapan kadınlara uygulanır. Doğum ve emzirme sürecinde kadının karın duvarında gevşeme, cilt derisinde sarkma, bel ve karın bölgesinde yağlanma, göğüslerde büyüme ve form kaybı yaşanabilir. Bu problemler fazla kilo alıp verme ve ilerleyen yaşın etkisiyle de meydana gelebilir.

Annelik Estetiği Operasyonlarında Ağrı Olur mu ?

Annelik estetiğinde yapılan operasyonlarda çok rahatsız edici ağrılar görülmez. Cerrahi işlemlerde lokal ve genel anestezi uygulandığı için hastalar operasyon esnasında herhangi ağrı ya da sızı hissetmezler. Operasyonda uygulanan anestezilerin etkisi yaklaşık 10-12 saat kadar sürebilir. Bu nedenle hastaların ağrı veya sızı duyma durumları söz konusu değildir.

Ertesi gün hissedilen ağrılar iyileşme sürecinin olağan durumlarından olduğu için ağrı kesicilerle birkaç gün içinde dindirilebilecek düzeydedirler. Bu nedenle oluşabilecek hafif dereceli ağrılar için endişe gerektirecek bir durum yoktur. Operasyon sırasında hastaların ağrı ve sızı duyma şansları olmaz.

Ameliyat sonrasında oluşan ağrılar, doktorların vereceği ağrı kesiciler ile birkaç gün içinde dindirilebilir.

Annelik Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Ameliyat bittikten sonra operasyon yapılan bölgeye dren yerleştirilir. Ayrıca hastalara karın korsesi de giydirilir. Ameliyattan 3-4 saat sonra hastalar ayağa kalkabilirler. Operasyonların türüne göre hastalar birkaç gün içinde taburcu edilirler. Drenler ise operasyondan birkaç gün sonra çıkarılır. Drenler alındıktan 1 gün sonra hastalar duş almaya başlayabilirler.

Ameliyatlarda medikal ipler kullanılır. Medikal ipler kendiliğinden eriyen özelliğe sahip oldukları için annelik estetiği operasyonlarından sonra dikiş alma durumu söz konusu olmaz. Yaklaşık 3 hafta kadar hastalar korse ve sütyen giymelidirler. Spor aktivitelerine başlamak içinse yaklaşık 2 ay kadar beklemek gerekir.

Kimler Annelik Estetiği Yaptıramaz ?

Kombine estetik ameliyatları, hastaların sağlığını riske atmayan detaylı estetik operasyonlardır. Yaşı çok ileri olmayan, tekrar hamile kalma ihtimali olmayan, şeker hastası ve aşırı kilolu olmayan herkese annelik estetiği ameliyatı yapılabilir. Aşırı kilosu olan hastaların önce kilo vermesi gerekir. Sonrasında ise ameliyata uygun hale gelebilir.

Kilolu hastaların tansiyon ve kalp gibi sorunları olabileceği için ameliyatları uygun değildir. Ayrıca aşırı kilosu olan hastaların anestezi altına alınmasında da sıkıntı doğabilir.

Annelik Estetiği Ameliyatı Sonrası Sonuçları Korumak için Neler Yapılabilir ?

Annelik estetiği ameliyatından sonra hastaların kilolarına dikkat etmesi ve dengeli beslenmesi gerekir. Karın içindeki yağlanmayı azaltmak adına alkol tüketimlerini azaltmak gerektiği bilinmelidir. Gergin cildin yeniden çatlamaması için düzenli olarak nemlendirici ve vücut losyonları kullanmak gerekir. Düzenli yapılan egzersizler karın kaslarının tekrar güçlenmesini sağlayarak ameliyatla elde edilen gergin karın görünümünün korunmasına yardımcı olur.

Annelik Estetiği Fiyatları ?

Annelik estetiği fiyatlarını belirleyen birçok unsur vardır. Öncelikle annelik estetiği fiyatlarının değişkenlik göstereceğini bilmek gerekir. Annelik estetiği operasyonlarında hastaların taleplerine göre çeşitli estetik işlemler uygulanacağı için fiyatlar da bu değişkenliğe bağlı olarak artabilir ya da azalabilir.

Buna ek olarak; doktorların tecrübeleri, operasyonda kullanılacak teknikler ve malzemeler gibi detaylar da annelik estetiği fiyatlarının değişmesine etki eden diğer unsurlardandır.

Annelik estetiği  hakkında daha fazla detaylı bilgi almak için numaralarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilir; randevu oluşturabilir ya da kliniğimize gelerek doktorlarımızla birebir görüşme gerçekleştirebilirsiniz.