Diş İmplantı Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaşlanma, ağza alınan sert darbeler veya genel olarak ağız sağlığı ile ilgili problemler nedeniyle dişler kaybedildiğinde veya kaybedilmek üzereyken diş implantları akla gelen ilk çözümdür.

Diş implantları, kaybedilen dişin yerine çene kemiğine yerleştirilir ve diş köklerini taklit etmesi amaçlanır. Vida veya kök şeklinde olabilir ve titanyumdan üretildiği için vücut ile biyolojik uyumluluk sağlanır.

Eksik dişlerin bıraktığı boşluğu doldurma, çene kemiği erimesini engelleme gibi sayısız estetik ve sağlık avantajı nedeniyle hastalar bu uygulamaya ilgi göstermektedir. Peki implant öncesi ve sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Diş İmplantı Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş İmplantı Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş İmplantları İçin İyi Bir Aday Olup Olmadığınıza Karar Vermek

Daha da güçlü ve estetik görünen dişlerin, geçireceğiniz bir operasyonla eksik dişlerinizin yerini alabileceği gerçeği başta kulağa çok hoş geliyor. Ancak bu operasyona girmeden önce diş implantına uygun olup olmadığınız düşünülmelidir.

Diş implantlarına sahip olmak için, tam büyümeye ulaşmış bir çene kemiğine ve implantları sabitleyecek yeterli kemiklere sahip olmalısınız. Ayrıca, işlemi destekleyecek sağlıklı ağız dokularına sahip olmanız en iyisidir. Ayrıca kemik iyileşme sürecini etkileyen herhangi bir sağlık sorununuz olmaması daha iyi olacaktır.

Süreci Bilmek Çok Önemlidir

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi diş implantları söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken birçok unsur vardır. Öncelikle ve en önemlisi, diş implant ameliyatı genellikle ihtiyaçlarınıza göre aşamalı olarak yapıldığından, operasyonun planlanması da dahil olmak üzere aylar alabilecek bir sürece dahil olacağınızın farkında olmalısınız. İlk aşamada doktorunuz diş röntgenleri ve 3 boyutlu görüntüler kullanarak ağzınızı titizlikle analiz edecektir. En sağlıklı ve en estetik sonucu almak için ağzınızın genel yapısını, çene yapınızı ve yüzünüzü, diş etlerinizin ve kemiklerinizin sağlığını göz önünde bulundurarak bir plan oluştururlar.

Bu analiz ve planlamanın ardından süreç, aşağıda listelenen prosedürlerin bir kısmını veya tamamını içerebilir:

  • Hasarlı diş çıkarma,
  • Çene kemiği hazırlığı (aşılama),
  • Diş implantı yerleştirme,
  • Kemik büyümesi ve iyileşmesi,
  • Abutment yerleşimi,
  • Yapay diş yerleştirme.

Güvenilir Bir Klinik Bulma

Anlaşılacağı üzere diş implantları denilince planlama aşamasından operasyon gününe kadar uzun ve detaylı bir süreç sizleri beklemektedir. Bu nedenle diş implantları öncesi ve sonrası düşünüldüğünde estetik ve sağlık açısından en iyi sonuçları almak için iyi bir klinik ve diş hekimi seçtiğinizden emin olmalısınız. Ve kliniğinizin bilinen ve kaliteli implant markalarını kullandığından emin olmalısınız.

Sağlığınızı ve isteklerinizi her şeyin önünde tutan Milano Klinik, vücut, yüz estetiği ve saç ekiminin yanı sıra diş estetiği ve diş implantı hizmetleri de vermektedir.

Diş İmplantlarının Faydalarını Bilmek

Diş implantlarının eksik dişlerin yerine konulmasının yanı sıra başka avantajları da vardır. Bu nedenle implant öncesi ve sonrası düşünülmesi gerekenleri araştırırken bu avantajları bilmeniz sizin yararınıza olacaktır. Örneğin tam bir diş setine sahip olacağınız için çiğneme yeteneğiniz gelişecek ve bu da komşu dişlerin uzun vadede stabil ve sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır. Doğal bir sonuç olarak, kemik kaybı nedeniyle çene kemiğinizin küçülmesine ve çevredeki kemik ve diş etlerinin sağlığının korunmasına yardımcı olacaktır.

Son olarak, dental implantların en uzun ömre sahip seçenek olduğunu ve kozmetik görünümünüzü önemli ölçüde iyileştirebileceğini unutmamak gerekir.

Diş İmplantlarının Risklerini Bilmek

Bir diş implantından önce ve sonra olan şeyleri düşünürken, riskleri ve faydaları bilmek hayati önem taşır.

  • İmplant yerleştirme sırasında hasta çevredeki doğal diş ve dokulara zarar verebilir,
  • İmplant gövdesinin gevşek olduğunu gösteren implant gövdesi yetmezliği,
  • Sinir sıkışması veya hasarı,
  • Diş implantları, X-ray ve MRI cihazlarının görüntülerini bozabilir ve bu da gelecekteki sağlık testlerinizde zorluklara neden olabilir.

Ameliyatınızdan Sonra Endişelenmeniz Gerekenler

Dental implantlardan önce dikkat etmeniz gerekenleri dikkatlice araştırdıktan sonra onları almaya karar verdiniz. Bu uzun yolculuktan sonra diş implantı yaptırdıktan sonra da dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Ameliyat Gününüz

Diş implantı ameliyatınızdan sonra normal olan bir miktar kanama olabilir. Bu durumda diş hekiminiz sizden yaklaşık bir saat boyunca gazlı bezle bölgeye baskı uygulamanızı isteyecektir. İmplant yerleştirildikten sonra ağzınızı çalkalamamaya çalışın ve gün boyunca bölgeye dil veya parmaklarınızla dokunmaktan kaçının.

Yoğun fiziksel aktivitelerden kaçınmak, kanamayı teşvik edeceği için iyi bir seçenek olabilir. Ayrıca ameliyat günü sadece soğuk içeceklerin içilmesi tavsiye edilir. İyileşme sürecine zarar vermesi muhtemel olduğundan sıcak içecekler, alkol ve sıcak veya baharatlı yiyeceklerden kaçının. Boğulmayı önlemek için yemek yemeden önce lokal anestezinin geçmesini bekleyin.

Alışma Süreci

İmplant öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise ilk birkaç gün ağzınızda garip bir şey varmış gibi hissedeceğinizdir. İmplantlarınıza alışmak ve etkili bir şekilde kullanmak kısa bir alışma süreci gerektirecektir. Ama merak etmeyin 2-3 hafta sonra çiğneme, konuşma gibi tüm fonksiyonlarınız düzelecektir.

İyileşme Süreci

İyileşme sürenizi birden fazla faktör etkileyecektir ve bunlardan biri yeme ve içme alışkanlıklarınızdır. İlk birkaç gün katı veya yemesi zor yemeklerin tüketilmemesi tavsiye edilse de yediğiniz gıdaların besin değerlerinin yüksek olması iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Bunun yanında operasyonun ilk gününden itibaren ağız sağlığınıza ve hijyeninize dikkat etmeniz çok önemlidir. İmplant dişlerinizin tıpkı doğal dişleriniz gibi çalıştığını unutmamalı, bu nedenle ağız ve diş sağlığınıza çok dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde, doğal dişler gibi implant dişler de kötü ağız hijyeni nedeniyle enfeksiyon kapacaktır. Son olarak, sigara içmek kan dolaşımına zarar verdiği için iyileşme sürecinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle sigara içmemenizi öneririz.

Bir önceki yazımıza https://www.milanoklinik.com/linda-evangelista-ve-estetigi/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Naruto Super Z
2022-10-10
I’ve wanted to do a nose job in turkiye for a long time already, after a long research my decision fell on milano clinic in istanbul. One week after my successful rhinoplasty i am able to tell that each of their employees are being very friendly and helpful to me. I had not one bad experience, furthermore I always were able to contact my patient coordinators seyda and berk over the entire day, whenever i needed help or had any questions. Overall i had a great experience and would recommend milano clinic to everyone who would love to get a rhinoplasty.🥰❤️❤️
Morena Santos
2022-09-27
Mi sono operata da qualche giorno , quindi si vede poco perché sono ancora gonfia ma posso dire che quel poco che vedo mi piace. Ho fatto una mastopessi più protesi . Sono molto contenta vi aggiornerò più avanti di come sarà il risultato finale . Vi posso dire che mi sono trovata bene sopratutto con Samb che è stato sempre disponibile per me . Ho fatto L intervento con dottore Ömer Faruk . ❤️ Grazieeeee
Siti Cangülec
2022-09-14
I only had positive experiences with Milano clinic. From the beginning throughout the process Seyda my coordinator always helped me and replied to me quickly when I had a question or any other problems. My doctor was very very nice and always positiv and optimistic. Thank you Seyda, because of your great help we came to Turkey you made it possible for us with your perfect guidance. I also wanna thank my amazing and nice nurses Sakina, Nuray and Duygu who where very nice and helpful as well.
Özle Çağla Duran
2022-09-10
Geçen yıl geçirdiğim göğüs büyütme operasyonundan çok memnun kaldım. Doktorum ve diğer kişiler çok ilgiliydi düzenli olarak dolgu ve botoks işlemleri içinde gidiyorum teşekkürler milano klinik 🙏🏻
Ilir Polo
2022-09-02
Bin sehr zufrieden mit der Klinik an die läute die skeptisch sind eine OP zu machen zögert nicht macht es.Ich selbst war sehr überrascht habe eine gynäkomastie OP gehabt mit Vollnarkose habe nichts mitbekommen und das beste nach der OP habe ich überhaupt keine Schmerzen gehabt . Mein Zimmer war sehr schön also über Service brauch ich nicht reden einfach Top die haben sich sehr gut um die Patienten gekümmert bin sehr überrascht gewesen übrigens mein Ergebnis genau so wie ich es mir vorgestellt haben . Ich würde jeden die Klinik empfehlen einfach top danke Milano Klinik ihr seits die besten macht’s weiter so 👍
Patrik Behrami
2022-08-25
I recently had a hair transplant at Milano Klinik, the whole procedure was very professional from start to finish, they were all very polite and professional. I love the results.
Emily Mecava
2022-08-25
I was not happy with my face structure until I got rhinoplast at this clinic. I feel like they made a miracle happen on my face. Thank you for your hardwork
Annie Evangelou
2022-08-25
I cannot fault Milano Klinik, from the initial consultation to the actual surgery and post surgery appointments, I was made to feel relaxed and confident about everything.
Katarina Buzić
2022-08-25
My brazilian butt surgery came back to me with the best results! Im glad I chose this clinic for this amazing surgery. Thank you very much
Elizabeth Lark
2022-08-25
I had a breast lift and reduction by Milano Klinik late last year, I never could have imagined the results that they have been able to achieve, my only regret is that I didn't have the operation sooner!

Yorum YapınTeşvikiye mah. Hakkı Yeten caddesi No:11 Center:1 Kat:12 No:64 Terrace Fulya Residence

Copyright 2018 -2023 Milano Klinik ©  All Rights Reserved

footer1 (1)