...

Tipplasti burun ucu kaldırma ameliyatı anlamına gelmektedir. Burun ucu yaş, ırk gibi özelliklere göre kişiden kişiye farklılık gösterir. Burundaki görünüm sorunları bireylerin görüntüleri açısından oldukça önemli olabilmektedir. Tipplasti, kişilerin burun kemiğine dokunmadan burun önündeki kıkırdak bölümünü istenilen görüntüye getirmek için yapılan bir operasyondur. Burun kemiğinde herhangi bir eğrilik veya deformasyon olmadan burun önündeki kıkırdağın kavisli, geniş veya düzensiz olmasıdır. Burundaki eğrilikler tıbbi malzemelerle ölçülerek başarılı bir sonuç elde etmek için uygulanır. Çok daha estetik bir görüntü oluşturmak için hem erkeklerin hem de kadınların talepleri karşılanmaktadır.

Tipplasti ameliyatı ile burun ucu yeniden şekillendirilir, boyutu küçültülür ve yüz ile orantılıdır. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte , burun ucu kaldırma ameliyatı için küçük bir cerrahi operasyon yeterlidir. Burun estetiği sayesinde burnunuzdaki istenmeyen görüntüyü kısa sürede kolayca değiştirebilirsiniz. Tipplasti operasyonlarında genellikle kapalı teknik kullanılmaktadır. Burundaki şekil sorunlarına burun deliklerinden müdahale edilir. Böylece dikiş izi oluşmaz. Tipplasti ameliyatı kıkırdak ve yumuşak doku üzerinde yapılır, bu nedenle burun kemiklerinin kırılmasına gerek yoktur. Estetik operasyon ortalama 30-45 dakika sürer. Genellikle lokal anestezi altında yapılır. İşlem yapılırken burun içine enjekte edilen ilaçlar ile ameliyat sonrası ağrı hissedilmez.

Ameliyat bitiminde hastanın iyileşme süresi oldukça kısadır. Burun ucu kaldırma estetiği yani tipplasti ile burun ucunun düşük olması, geniş olması gibi biçimsel sorunlar, -uçlu burun, burun deliklerinde asimetri, burun kanatlarında daralma ve aşırı sivri burun ucu ortadan kaldırılır. Hastanın burnunun kemik ve kıkırdak yapısında başka bir sorun tespit edilirse bu sorunlar göz önünde bulundurularak tipplasti ameliyatı planlanır. Burun yapısı dudak ile burun ucu arasındaki açı 90 ile 100 derece arasındadır. Hastada mevcut olan düşüklük, kıkırdak yapıya yapılacak işlemlerle yüz yapısına en uygun açıya getirilir.

Muayene öncesi hastanın 3 boyutlu görüntüleme sistemi ile fotoğrafı çekilir. Doktor eşliğinde hastanın yüzü ile orantılı doğal bir burun tasarlanır. Bu sayede hasta, burun ucu estetiği yani tipplasti ameliyatından sonra burnunun nasıl görüneceğine dair bir fikre sahip olur. Estetik ameliyatlarda hastanın fiziksel özellikleri, yaşı, beklentileri, anatomik yapısı ve mevcut sağlık sorunları iyice değerlendirilmeli ve en uygun yöntem seçilmelidir. Ameliyatlar tamamen hastaya özel planlanmalıdır. Kadınlarda burun gelişimi erkeklere göre daha erken tamamlanır. Ancak diğer rinoplasti ameliyatlarında olduğu gibi hastanın 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.

Ayrıca tipplasti ameliyatı yapılırken cinsiyete bağlı farklılıklar da göz önünde bulundurulmalıdır. Erkeklerde cerrahi operasyon kadınlardan farklıdır. Burun ucundaki deri erkeklerde kadınlara göre daha kalındır. Burun ucunun açısı, yüze oranı ve boyutu farklıdır. En iyi sonucu elde etmek için tüm işlemleri bilen ve operasyonu defalarca yapmış cerrahlar tercih edilmelidir. Milano Klinik, birçok estetik operasyonda uzmanlığa sahip olduğu için bu konuda doğru ve güvenilir bir seçenektir. Yüz, burun, meme ve vücut estetiği olmak üzere estetik cerrahide sıklıkla tercih edilen işlemlere Milano Klinik ile iletişime geçerek ulaşabilirsiniz. Burun estetiği, diğer burun ameliyatlarına göre iyileşme süresi daha kısa olan nispeten kolay bir ameliyattır. Rinoplasti ameliyatlarında burun kemiğine müdahale edilirken, tipplastide kemik kırığı yapılmaz. Burun ucu estetiği ameliyatlarında sadece burun içindeki kıkırdak ve yumuşak dokuya müdahale edildiğinden şişlik ve morarma olasılığı çok düşüktür. Bu nedenle burun ucu estetiği yani tipplasti iyileşme sürecinin daha kolay olduğu ve sonrasında morluk ve kanama riskinin daha az olduğu bir operasyondur.

Burun bölgesine içeriden müdahale edildiğinden herhangi bir iz ya da leke kalmaz. Hasta kısa sürede günlük yaşantısına dönebilir. Hastaların tipplasti sonrası burnu temizlemek ve nemlendirmek için burun spreyi kullanmaları önerilir. Ameliyat sonrası burunda az miktarda ödem oluşması normaldir. Ödemi azaltmak ve iyileşme sürecini hızlandırmak için uygulanacak soğuk kompres ile şişlikler 2 gün içinde hızla kaybolacaktır. Hastalar buruna darbe alabilecekleri aktivitelerden kaçınmalıdır. İlk ay havuza ve denize girilmemelidir. Burun estetiği ameliyatına göre daha kolay, daha hızlı ve iyileşme süresi daha hızlıdır. Rinoplasti ameliyatı sırasında burun köprüsü bölgesindeki kemik ve kıkırdaklara yapılan ameliyatlar daha fazla şişlik, kanama ve morluklara neden olur. Bu nedenle hissedilen ağrı ve iyileşme süresi tipplasti operasyonuna göre daha uzun sürer. Rinoplasti operasyonlarında açık teknik kullanıldığı için detaylı olarak burun ucunu değiştirmenize olanak sağlar. Bundan sonra hastanın revizyon işlemine ihtiyaç duyma olasılığı azalır. Ancak burun ucu estetiği tipplasti sadece burnunuzun belirli bir bölgesine yapıldığından daha az maliyetli ve daha hafif bir ameliyattır.

Burun ucu estetiği, tipplasti isteyenler için ideal bir işlemdir. burnunuzda ya da yüz şeklinizde aşırı değişiklik yapmadan ufak tefek iyileştirmeler yapmak için. Burnunuzda çarpma, eğrilik ya da nefes alma sorunları gibi daha ciddi rahatsızlıklarınız varsa, ihtiyacınıza göre uzman cerrahlardan burun ucu estetiği ve burun estetiği hakkında daha detaylı bilgi almalısınız. Burnunuzun hangi estetik operasyona ihtiyacı olduğunu ve yapılacak işlemleri Milano Klinik ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. Önceki yazımızı https://www.milanoklinik.com/unlulerin-en-cok-tercih-ettigi-estetik-ameliyatlar/ linki üzerinden okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir