Burun Ucu Kaldırma

Burun Ucu Kaldırma

Burun, yüz estetiği açısından en önemli organlardan biridir. Haliyle burun bölgesindeki kötü görünümler dolayısıyla çoğu zaman estetik operasyonlara başvurulabilmektedir. Günümüzde en çok kadınların tercih ettiği burun ucu kaldırma ameliyatı ile beraber çok daha güzel bir görünüme kavuşabilirsiniz. Bu işlem sayesinde burun ucundaki kıkırdakların düzeltilmesi sağlanır ve uzun, dar, kalın ya da sarkık olan burun uçları da tekrardan şekillendirilir.

Burun ucu kaldırmayla beraber burun ve dudak açısı da değiştirilir. Sonuç olarak güzel bir görünümle birlikte daha çekici bir burun ortaya çıkar. Tek başına da mümkün olan bu estetik öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı süreçler bulunmaktadır.

Burun Ucu Estetiği Neden Önemli?

Estetik açıdan incelendiğinde bazı burunlarda tek sorun burun ucundadır. Bu tarz burun tiplerinde genel olarak burun estetiği olmak yerine sadece burun ucu kaldırma ile ameliyat tamamlanabilir. Burun ucunda yapılacak uygulamalarda şeklinin değiştirilmesi, kanatlarının kısaltılması ya da küçültülmesi ile kaldırma gibi işlemler yapılabilmektedir.

Burun ucu bölgesi aslında her insanın karakteristik özelliklerini yansıttığı bir bölgedir. Bu yüzden küçük dokunuşlar ile burnun yüzle uyumu sağlanabilir. Zaten burun ucu ile yüz bölgesinin birbirini tamamladığı da unutulmamalıdır. Küçük ama önemli bir işlem olan burun ucu kaldırma uygulamasında yüz ile uyumun bozulduğu alanlar tespit edilerek gerekli düzeltme sağlanmaktadır.

Burun bölgesindeki uyumsuzluklar, dengesizlikler ve küçük problemler aslında ameliyat sonrasında ortadan kalkacaktır. Bu estetik sürecinde 3 aydan 2 yıla kadar kalıcı sonuçlar da elde edilmektedir. Ek olarak sonuçtan memnun olmayan hastalar için kalıcı çözümler üretilmiştir.

Açık duran burun kanatlarının daraltılması, botoks yardımıyla burun sırtında yer alan çizgilerin düzeltilmesi ve burun ucu kaslarının aktif hale getirilmesi gibi işlemlere de başvurulabilir.

Bazı hastalar dolgu uygulamalarını tercih etmektedir. Dolgu ile sadece burun sırtı ve burun kökü doldurulmaktadır. Elbette daha düzgün bir çatı elde edilmesi için yapılan dolgu uygulamasında burun ucunun kaldırılması da mümkündür. Doğal olarak burun ucu kaldırma işlemi farklı alternatifler üzerinden de tamamlanabilmektedir.

Burun estetiği tüm bu nedenlerden ötürü önemlidir. Cerrahi uygulamadan sonra yaşanabilecek düzensizlikler için hastalara ayrıca dolgu kamuflajı yapılabilir. Dolgu için hyaluronik asitlerin kullanıldığı bu işlemden sonra bazı komplikasyonlar da yaşanabilir. Ancak estetik ameliyat sonrasında herhangi bir sorun yaşamadan oldukça güzel sonuçlarla karşılaşmanız mümkündür.

Burun Ucu Kaldırma

Burun Analizi Nasıl Yapılır?

Estetik operasyondan önce burun ucu kaldırma estetiği hakkında birtakım analizler yapılmaktadır. Bu analiz tamamen yüz bölgesi ile uyumun nasıl gerçekleştiğini ortaya çıkarmak içindir. Bu süreçte yüz ve burun bölgesinin bilgisayar yardımlı bir program aracılığı ile geometrisi çıkarılmaktadır. Aynı şekilde yüz ve burun kalıpları oluşturularak bir nevi heykel çalışmaları yapılmaktadır.

Burun analizinde hastanın yüz ve burun bölgesinin doğru değerlendirilmesi amaçlanır. Aynı şekilde alın, çene, kaş, dudak ve yüz bölgesinin burun ucu ile uyum içinde olup olmadığına bakılır. Genelde çevre yapılardaki sorunların temelinin burun olduğu düşünüldüğü için estetik operasyonu da burun bölgesinde gerçekleştirilmektedir.

Burun Ucu Kaldırma Estetiği Nedir?

Burun ucu kaldırma estetiği yalnızca burun ucundaki kıkırdaklara uygulanan genel bir düzeltme işlemi olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde başarılı bir şekilde gerçekleştirilen burun ucu kaldırma ile beraber burun kanatlarında daraltma işlemi yapılabilir. Ayrıca burun uzunluğundan ya da sarkıklığından şikâyetçi olan hastalar için de güzel sonuçlar alınabilmektedir.

Lokal anesteziyle uygulanan bu işlem sadece 1-2 saat sürmektedir. Ek olarak nefes alıp verme sorunlarına da sebep olmadığı için konforlu bir şekilde tamamlanabilmektedir. Tek başına yapılması mümkün olan burun ucu kaldırma estetiğinin önceden planlanması gerekir. Yani hastalar cerraha nasıl bir burun ucuna sahip olmak istediklerini açık olarak anlatması gerekir. Örnek olarak kemerli burunlar bu tür estetik operasyonlar için uygun olmamaktadır. Elbette cerrah tarafından yapılacak doğru incelemeler sonrasında karar verilir.

Burun ucu estetiği olmak için karar veren bir hasta sadece bu işlem için değil burun estetiği hakkında da yeteri kadar bilgi sahibi olmalıdır. Plastik cerrahlar bu konudaki tüm bilgileri, komplikasyonları ve riskleri aktaracak ve daha sonra hastanın kararına göre operasyon için randevu verecektir.

Burun Ucu Kaldırma Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun ucu estetiğinden önce hastaların dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. İlk olarak ameliyat öncesi minimum 6 saat aç kalınmalıdır. Bu nedenle operasyon öncesi yeme ve içme aktiviteleri sona erdirilmelidir. Ek olarak ameliyat günü makyaj yapılmamalıdır. Saç spreyi ve jöle gibi bakım ürünleri de kullanılmamalıdır.

Burun ucu ameliyatından önce genelde kan tetkikleri yapılır. Doktor bu sonuçlara bakarak genel bir muayene sürecine başlar. Eğer hastanın anestezi almasında herhangi bir sorun yok ise ameliyata geçilebilir.

Burun Ucu Kaldırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burnun iç kısmından atılan bir kesi ile burun ucunun kaldırılması işlemiyle operasyon başlamaktadır. Genelde lokal anestezi kullanılarak burun ucu duyarsız hale getirilir ve 1-2 saat gibi kısa bir sürede operasyon tamamlanır.

Burun ucu estetiğinde burnun sırtında herhangi bir müdahaleye gerek yok ise burun iç kısmında yer alan kıkırdaklar dikişlerle şekillendirilmeye başlanır. Beklenen sonucun ortaya çıkması için yeterli kıkırdak bulunmuyorsa hastanın kulak kepçesinden veya kaburgasından kıkırdak alınır ve burun ucuna eklenir. Bu işlem genelde burun ucunu büyütmek isteyen hastalar için tercih edilmektedir.

Burun ucunda uygulanan estetik uygulamalar kapalı rinoplasti tekniği ile gerçekleştirilmektedir. Herhangi bir tamponun kullanılmadığı bu operasyonda cerrahın gerekli görmesi halinde hastaların nefesini rahatça alması için delikli splint kullanılmaktadır. Burun ucu estetiği sayesinde burun ucunda yer alan kıkırdak doku şekillendirilmektedir. Burunda et var ise bu durumlar da ameliyat sırasında düzeltilmektedir. Operasyonun tamamlanmasından sonra burun üzerine özel bantlar yapıştırılmaktadır.

Burun Ucu Estetiğinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyattan sonra burun içinde herhangi bir müdahalede bulunulmuş ise silikon yaprakçıklar kullanılır. Bu uygulamanın tercih edilmesi sonrasında tampon kullanılmasına gerek yoktur. Alçı tel veya tek bir bandaj ile birkaç gün burun bölgesi koruma altına alınır. Sadece burun ucu kaldırma işlemi yapılmışsa bandaj kullanılması yeterlidir.

Ameliyattan sonra aynı gün hastalar taburcu edilmektedir. Ayrıca işlemden sonraki ilk 1-2 gün boyunca burunda kullanılan özel bandajların ıslatılmaması gerekir. Duş alacak olan hastalar bu duruma dikkat etmelidir. Zaten 7. günün sonunda burun üzerindeki bantlar çıkarılacaktır.

Cerrah, burun yapınızı incelediği için size uygun olan burun ucu masajının nasıl yapılması gerektiğini anlatacaktır. 3. haftanın ardından ise burun ucuna verilen şekil hissedilmeye başlanır. Burun ucu son şeklini ise yaklaşık olarak 6 ay sonra almaktadır.

Burun Ucu Kaldırma Estetiği Kimlere Yapılır?

Bu operasyon tamamen hastaların talepleri dikkate alınarak yapılmaktadır. Burun yapısında çoğu zaman sorun olmayan ancak sivri burun ucundan rahatsız olan hastalar burun ucu kaldırma işlemine başvurabilir. Bazı hastalarda burun ucu küt veya geniş de olabilir. Günümüzde en çok çıkık ve büyük olan burun ucuna sahip kişilerin burun ucu estetiğine başvurduğu da bir gerçektir. Çünkü burun ucu görünümü direkt olarak yüz görünümünü etkiler.

Burun Ucu Kaldırma Estetiği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Burun ucu estetiğinden sonra ağrı olur mu?

Ameliyattan sonra çok az da olsa ağrı oluşmaktadır. Fakat operasyondan sonra reçete edilen ilaçların kullanılması, ağrıları kısa sürede hafifletmektedir.

Burun ucu kaldırma ameliyatından sonra konuşmamda değişiklik olur mu?

Burun kök bölgesine herhangi bir müdahale olmadığı için ses değişiklikleri de yaşanmaz. Sonuç olarak konuşmanız değişmez.

Ameliyattan sonra burun ucu düşmesi yaşanır mı?

Burun ucu kaldırma işleminden sonra burun ucu düşmesi olarak adlandırılan süreç aslında normaldir. Yaşanacak ödem nedeniyle şiş olan burun ucu, ödemin kaybolmasıyla inmeye başlar. Bu durumu pek çok hasta burun ucu düşmesi olarak tanımlar.

Burun ucu estetiğini amacı nedir?

Bu operasyonun amacı burun bölgesinin güzel ve estetik bir görünüme ulaşmasını sağlamaktır.

Burun ucu estetiği kaç saatte yapılır?

İşlem süresi anestezi yöntemine göre 30 dakikadan 1 saate kadar uzayabilir. Ayrıca burun bölgesindeki ek müdahaleler için bu süre 4 saate kadar çıkabilir.

Burun ucu kaldırma ameliyatından sonra şişlik ve morarma olur mu?

Şişlik ve morarmanın engellenmesi için artık yeni teknikler kullanılmaktadır. Ameliyatın ardından burun deliklerine tampon konulur. Burun sırtına ise alçı tel yerleştirilir. Bu nedenle morarma ve şişlik çok az düzeyde görülür.

[/ffb_param][/ffb_paragraph_0]