...

Estetik bir görünümün kesin bir ölçüsü asla yoktur. İnsanlar olarak güzel ya da estetik bir şey bulduğumuzda bunun nedeni, baktığımız şeyin kendi içinde eşsiz bir uyumu olmasıdır. Bu, bir müzik eserindeki notaların uyumu, bir sanat eserindeki renk ve ölçülerin uyumu ya da bir insan yüzündeki ölçülerin uyumu olabilir.

Bu nedenle son zamanlarda yüz estetiği yaptırmak isteyen hastalarda alınması gereken kriterler artık yüzün sadece belirli bölgeleri değil. Yüzün bir bütün olarak yapısal oranlarıdır. Her birimiz farklı gözümüz, ten rengimiz ve yüzümüzün karakteristik yapısı ile özeliz.

Bu nedenle ezberlenen burun yapıları veya kaş şekilleri yerine yüzümüzün altın oranına göre tasarlanmış bir estetik operasyon hem doğal hem de özgün güzelliğimizi korumak ve en iyi sonuçları almak için en doğru yaklaşımdır.Profiloplastinin ana fikri tam olarak budur. Profiloplasti, estetik operasyon geçirmek isteyen hastanın sadece burnuna, dudaklarına veya yanaklarına yönelik değildir. Hastanın yüzünü bir bütün olarak ele alır. Sadece bu da değil; görünüm üzerinde etkisi olan tüm birimlerin açılarını ve oranlarını da hesaba katar. Bu sayede yüzünüze özel bir altın oran elde edilir.

Hastanın ihtiyacına göre profiloplasti operasyonu öncesinde dikkat edilmesi gereken birimler şunlardır: Alın, Kaşlar, Burun, Yanaklar, Dudaklar,Çene, Boyun, Kulaklar

Ayrıca bu birimlerin kendi aralarında ikili ve üçlü değerlendirmeleri kritik önem taşımaktadır. Dikkate alınması gereken açılar şunlardır: Alın-burun açısı, Burun-dudak açısı, Burun-çene açısı, Çene-çene oranı, Kulak-burun boyutu oranı, Alın-burun-çene oranları, bazı ölçüm kriterleridir.Profiloplasti kombine bir cerrahi işlemdir. Yüzünüzün orantısal analizi doktorlar tarafından yapıldıktan sonra yüzünüzün estetik görünümü ve altın oranı elde etmek için hangi operasyonlara ihtiyacınız olduğu belirlenir. Sadece burun-çene oranında bir düzeltmeye ihtiyacınız olabilirken, bu senaryo kaşlarınızın veya kulaklarınızın oranını içerebilir… Bu analizden sonra doktorunuz ameliyatınız kapsamında hangi işlemlerin uygulanması gerektiğini belirleyecektir.

Profiloplasti işleminin içeriğine hastanın yüz yapısına ve özelliklerine göre karar verilir dedik. Şimdi en çok kullanılan işlemleri ele alalım:

Burun bölgesini yeniden şekillendirmek için rinoplasti yapılır. Burun büyütme, burun küçültme, burun ucu şekillendirme, burnun kemikli yapısının çıkarılması rinoplasti kapsamında yapılan işlemlerden bazılarıdır. Profiloplasti kapsamında yapılacak bir rinoplastide öncelikle hastanın burnunun diğer yüz özellikleri ile karşılaştırılması çok önemlidir. Doktorunuz gerekirse rinoplastinize ek olarak elmacık kemiği dolgusu veya çene estetiği önerebilir.

Çoğu zaman, çenemizin yüzümüzün genel estetik görünümüne ne kadar katkıda bulunabileceğinin farkında değiliz. Aslında çenemizin yüz yapısıyla orantısızlığını çoğu zaman burnumuzun ya da boynumuzun şeklindeki bir bozukluk olarak yorumluyor ve bunlarla ilgili estetik operasyon yaptırmak istiyoruz. Ama durum aslında düşündüğümüzün tam tersi. Çene ile ilgili estetik problemlerin tanınması, değerlendirilmesi ve uygun yaklaşımlarla çözülmesinin yüz görünümü üzerinde çok önemli olumlu etkileri vardır.

Bu nedenle Milano Klinik‘teki uzmanlarımıza başvurduğunuzda öncelikle yüz iskeletinizi oluşturan parçalar arasındaki yapısal simetri ve dengeyi dikkate alıyoruz. Buna göre size özel çizimler yapılır ve gereksiz işlemlerin önüne geçilir. Çene/çene deformitelerinin cerrahi tedavisi implant uygulamaları şeklinde veya çene ucunu oluşturan kemik yapısının çeşitli yöntemlerle ilerletilmesi veya geriletilmesi şeklinde gerçekleştirilir.

Zaman geçtikçe vücudumuzun hücre yenilenmesi yavaşlamaya başlar ve bu nedenle doku bozulmalarımız daha belirgin hale gelmeye başlar. Alın bölgesindeki dokular bozulmaya başladığında kaşlar da bu durumdan etkilenir ve kaş sarkması olarak bilinen durum ortaya çıkar.

Neyse ki, bunun için bir çözüm var. Kaş kaldırmada en sık kullanılan teknikler iple germe (ameliyatsız) ve kaş kaldırma ameliyatıdır. Son yıllarda giderek popüler hale gelen bu teknikler sayesinde kaşlarda doğal bir görünüm elde etmek ve yüz hatlarına daha genç bir ifade kazandırmak mümkündür. Ancak başka yüz problemleri varsa tek başına kaş kaldırma yeterli bir işlem olamaz.

İşte burada profiloplasti operasyonu devreye giriyor. Hastanın alnı veya burnu ile ilgili sorunları da varsa, profiloplasti gibi bir kombinasyon ameliyatına ihtiyaç vardır. Bu işlem sayesinde en mükemmel sonuçlara ulaşacaksınız ve yüzünüzün yapısı bir bütün olarak düşünüldüğü için yüzünüzün orijinalliğini bozmadan doğal bir güzelliğe sahip olacaksınız.

Yüz derisinin yaş faktörüne bağlı olarak sarkması estetik açıdan hoş olmayan görüntüler oluşturabilir. Ancak yüz germe ameliyatı ile istediğiniz görünüme kolayca ulaşabilirsiniz. Son zamanlarda sıklıkla tercih edilen yüz germe estetiği, boyun ve yüz bölgesinde meydana gelen yaşlanma etkilerini düzeltmek için kullanılmaktadır.

Yaşlanma ve genetik koşullarla birlikte cildin elastikiyetini kaybetmesi sonucu yaşlanma süreci başlar. Bu etkileri azaltmak ve yaşlanmayı geciktirmek için yüz germe ameliyatı uygulanabilir. Ancak hastanın diğer yüz yapılarıyla ilgili sorunları da varsa yine profiloplasti gibi bir kombinasyon ameliyatına ihtiyaç duyulabilir.

Yanakların yüz ifadesinde önemli bir görevi vardır. Farklı açılardan ideal bir görünüm elde etmek ve yüz hatlarının uyumlu görünmesi için yanak yapısı oldukça önemlidir. Bu nedenle profiloplasti kapsamında yapılacak bir operasyonda yanakların ele alınması çok önemlidir. Hastanın yüzünün ihtiyacına göre yanaklardaki fazla yağların alınması veya elmacık kemiklerinin doldurulması gerekebilir. Bu kriterler göz önünde bulundurularak yapılan bir profiloplasti ameliyatı, hastalara kusursuz bir görünümü garanti edebilir.

Birçok hasta burun estetiği veya yanak dolgusu ameliyatından sonra yüzdeki orantısızlıktan şikayet eder. Çoğu zaman bu orantısızlığın nedeni çene yapısı veya dudakların boyutlarının orantısızlığıdır. Cerrahi bir işlem sonrasında istenilen sonuca ulaşamamak büyük bir hayal kırıklığı yaratır. Ancak profiloplasti kapsamında yapılan ameliyatlarda bu tür olumsuzlukların oluşma olasılığı en aza indirilmektedir.

Doktorunuz ameliyattan önce yüzünüzün yapısını bir bütün olarak değerlendireceği için gerekirse dudaklarınızın hacminde değişiklik önerecektir. Bu sayede mükemmel bir sonuca ulaşmış olacaksınız. Yukarıda profilaktik cerrahide en sık düşünülen ve kullanılan operasyonlardan bazılarından bahsettik. Güvendiğiniz bir doktorla yapacağınız randevuda, eşsiz ve güzel yüzünüzün hangi işlemlere ihtiyacı olduğunu öğrenebilirsiniz. Senaryo ne olursa olsun, güvendiğiniz bir doktorla görüştükten sonra yapılacak tetkikler ve doğru teşhisler bu sürecin belki de en önemli kısmıdır.

Pişman Olmayacağınız Mükemmel Sonuçlar:

Günümüzde birçok kişi estetik bir yüze sahip olmak için basit bir burun estetiği ameliyatının yeterli olacağını ve tüm sorunlarını çözeceğini düşünüyor. Ancak operasyon sonrasında hayal edilen sonuca ulaşılamadığında bu heyecanın yerini pişmanlık almakta. Çünkü hastanın sorunu sadece burnu değil ise ya da burun oranı yüzdeki oran ile uyumlu değilse senaryo hastanın mutsuzluğu ve memnuniyetsizliği ile çok kolay sonuçlanabilir.

Ancak profiloplasti kapsamında yapılacak bir operasyonda pişmanlık yaşamazsınız. Çünkü doktorunuz yüzünüzdeki tüm birimleri ve aralarındaki ilişkiyi bir bütün olarak ele almış ve en doğru sonuç için neyin gerekli olduğunu açıkça belirtmiş olacaktır.

Özgünlük:

Günümüz estetik operasyonlarının bir diğer olumsuz yönü de sonuçların tekdüze olmasıdır. Güzellik standardı olarak belirlenen burun/alın/veya kaş yapıları herkese fabrika üretiminden çıkmış gibi yapılmamalıdır. Çünkü bizi güzelleştiren ve estetik bir görünüm oluşturan aslında yüzümüzün orijinal yapısının orantılarını bozmadan yapılacak müdahalelerdir. Eşsiz yüzünüze uygun olma ilkesiyle yapılacak bir ameliyat sonucunda eşsiz bir altın oran elde edildiğinden, doğal ve orijinal güzelliğinizin kaybolmasından korkmanıza artık gerek kalmayacak.

Önceki yazımıza https://www.milanoklinik.com/septoplasti-nedir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir