...

Beslenme hayatımızın en önemli yönlerinden biridir. Bu nedenle uzmanlar, günlük olarak yememiz gereken yiyecek türleri konusunda bizi sürekli uyarırlar. Bu yazımızda sizlere doku için plastik cerrahi sonrası en iyi 5 iyileştirici gıdadan bahsedeceğiz.

Yediğimiz yiyeceklerin vücudumuza doğrudan etkileri vardır. Bu yüzden midenize ne indiğini bilmek çok önemlidir. Belirli durumlar için belirli yiyecekleri yememizin nedeni de budur. Örneğin demir eksikliği olan kişiler çok fazla et ve deniz ürünü yemeli, laktoz intoleransı olanlar ise süt ürünleri tüketmemelidir. Benzer şekilde, vücudunuz bir ameliyattan sonra iyileşme moduna girer ve alabileceği tüm beslenmeye ihtiyaç duyar. Estetik ameliyatlar da bu durumlardan biridir.

Ameliyat sonrasında, vücudumuza giren şeylerin iyileşme sürecinde önemli bir etkisi vardır.  Doğru gıdalar, vücudumuzun dokuyu yeniden inşa etmesi ve düzgün bir şekilde iyileşmesi için ihtiyaç duyduğu besinleri bize sunacaktır.

Doğru gıdalar ayrıca kabızlık gibi ameliyat sonrası komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir.  Ameliyat öncesi veya ameliyat sonrası fark etmeksizin iyi beslenmek önemlidir, ancak vücudunuz iyileşme sürecindeyken beslenme kesinlikle hayati önem taşır.

Ne yediğimiz, sadece doku için plastik cerrahi sonrası en iyi 5 iyileştirici gıda olarak değil genel olarak yaşamımız boyunca çok büyük bir önem taşır. Herhangi bir kozmetik cerrahi prosedür vücutta bir travma etkisi yarattığı için  bu özellikle ameliyattan sonra önemlidir. 

Su, sağlığımız için esastır ve özellikle estetik cerrahi sonrası iyileşme süreci için önemlidir.  Bol sıvı tüketmek, iyileşme sürecine başlarken vücudun her işlevini destekler. Bunun yanı sıra, canlı ve aktif kültürler barındıran probiyotik yoğurtları tüketmek de gerekmektedir. Bu sağlıklı bakteriler, enfeksiyonlarla savaşmanıza ve ayrıca genellikle anestezik veya antibiyotiklerden etkilenen sindirim sisteminizin dengesini yeniden kurmanıza yardımcı olabilir.  

Ayrıca ıspanak ve yapraklı yeşillikler, A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra enerji seviyenizi korumaya yardımcı olabilecek magnezyum ve potasyum içerir.  Ispanağı bir smoothie içinde çilek ve muzla birleştirmek yeşillik tüketmenin iyi bir yolu olabilir.

Milano Klinik’in ekibi harika görünmeniz ve kendinizi en iyi şekilde hissetmeniz için size estetik cerrahi hakkında bilmeniz gerekenleri söyleyecektir. Fakat, biz vücudunuzun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olacak, iyileşmeyi hızlandıracak, optimal yara iyileşmesini teşvik edecek, enerjinizi ve gücünüzü artıracak ve dokularımız için plastik cerrahi sonrası en iyi 5 iyileştirici gıdayı araştırdık ve sizin için derledik. Sağlıklı yağlar paha biçilmez bir enerji kaynağıdır ve enfeksiyonla savaşmak için bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu besinler ayrıca, vücudun tükettiğimiz diğer gıdalardan gelen besinleri emmesine yardımcı olurlar. Kuruyemişler, özellikle badem, yara izlerinin görünümünü azaltabilen E vitamini bakımından da zengindir. Diğer sağlıklı yağlar arasında zeytinyağı, avokado ve yağlı balık bulunur.Rafine edilmiş tahıllardan ve tahıl ürünlerinden sadece plastik cerrahi sonrası doku iyileşmesi için değil, hayat boyu sağlıklı kalmak için kaçınmak gerekir. Vitamin, mineral ve lif kaynakları açısından zengin olan tam tahıllı ürünleri tercih edin.

Kahvaltıda, yulaf ezmesi veya kepekli ekmek seçerek diyetinize kepekli tahıllar ve tahıl ürünlerini eklemek için ideal bir zaman olabilir. Kepekli ekmek, doku için plastik cerrahi sonrası en iyi 5 iyileştirici gıda arasında en önemli olanlarındandır.Meyveler güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Kızılcık, yaban mersini ve böğürtlenin en yüksek düzeyde antioksidan içerdiği bilinir ve doku için plastik cerrahi sonrası en iyi 5 iyileştirici gıda arasında mutlaka yerini almalıdır. Yumurtalar protein ve amino asit açısından çok zengindir. Ayrıca A vitamini, B vitamini, B12, kalsiyum, demir ve daha fazlasını sağlarlar. Vejetaryen bir diyet uygularsanız, eti çok ve çok yumurta ile kolayca değiştirebilirsiniz. Ne yazık ki vegan beslenmeyi tercih eden kişiler için bu seçeneğin çok fazla alternatifi yok.

Evet, vegan yumurtalar var, ancak ne tür vegan yumurtaları yemek üzere olduğunuzu bilmeniz önerilir. Etten farklı olarak her öğünde yumurta yemek istemeyebilirsiniz ama yine de birçok tarifte yumurtaya yer verebilirsiniz! Proteindeki amino asitler kas dokusunun yenilenmesine yardımcı olduğundan, protein kasın onarımı ve iyileşmesi için gereklidir.

Yumurta, çok yönlü olduğu ve birçok yemeğe dahil edilebildiği için iyi bir protein kaynağıdır. Salatanızdan pilavınıza kadar yemeklerinize yumurta eklemek, estetik ameliyat sonrası en iyi kurtarıcı gıdalardan birini tüketirken gurme yemek yiyormuş gibi hissetmenizi sağlayacaktır.

Evet, besin piramidinin “karbonhidrat” tarafında olduğunu biliyoruz. Ancak, tüm şekil ve boyutlarında patateslerin genel olarak en iyi yiyeceklerden biri olduğunu nasıl inkar edebiliriz? Fit bir vücut için karbonhidrattan uzak durmak isteseniz de, sağlıklı bir diyet için sağlıklı miktarda karbonhidrata ihtiyacınız var. İşte burada devreye tatlı patatesler giriyor!

Son yıllarda, düşük karbonhidratlı diyetlerin yaygınlaşmasıyla karbonhidrat barındıran besinlerin tüketimi azaldı, ancak vücudumuzun düzgün çalışması için karbonhidrat olmazsa olmazlardandır. Ayrıca bir operasyon sonrası ihtiyacımız olan enerjiyi sağlar. Bu nedenle, tatlı patates sağlıklı bir karbonhidrat kaynağı olduğu için doku için plastik cerrahi sonrası en iyi 5 iyileştirici gıda olarak tüketilmelidir. 

Milano Klinik, hastalara kozmetik cerrahideki tüm 2021 trendlerini sunuyor ve hizmetleri bununla da sınırlı değil. Milano Klinik sizin için en iyi seçenek olacaktır. Yurt içinden ve özellikle yurt dışından gelen hastaların tedavi isteklerini hasta deneyimi ve tecrübeleri doğrultusunda onların memnuniyetini kazanacak şekilde karşılıyor. Estetik ve saç ekimi alanlarında en gelişmiş teknolojileri kullanarak hastalarına en yeni ve modern tedavi imkânlarını sunuyor.

Bu yazımızda sizlere doku için plastik cerrahi sonrası en iyi 5 iyileştirici gıdadan bahsettik. Bir önceki yazımıza https://www.milanoklinik.com/2021-estetik-trendleri/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir