...

Burun, solunumumuzdan sorumlu olması açısından genel sağlığımız ve psikolojimiz üzerinde büyük etkisi olan en önemli organlarımızdan biridir. Bunun yanı sıra yüzümüzün ortasında konumlandığı için yüzümüzün estetiğini şekillendirmede de muazzam bir güce sahiptir. Ancak bazen bir kaza sonucu veya doğuştan gelen sebepler sonucunda bazı anormallikler meydana gelebilir. Bu anomalilerden biri de nazal septum deviasyonudur.

Burnumuzun orta hattını oluşturan ve iki burun deliğimiz arasında duvar görevi gören kemik ve kıkırdak yapılarımızın tümüne nazal septum denir. Nazal septumun yanlış konumlandırıldığı ve eğri olduğu durumlarda nazal septum deviasyonu meydana gelir ve estetik olmayan bir görüntünün yanı sıra nefes alma sorunları yaşayabiliriz. Neyse ki, bu soruna bir çözüm var!Nazal septumun çeşitli nedenlerle kavisli bir konumda olduğu ve septum deviasyonu gözlendiği durumlarda kemik ve kıkırdak dokuların yeniden düzenlendiği cerrahi operasyona “Septoplasti” (septum deviasyonu ameliyatı) denir.

Hastalığın ciddiyetine bağlı olarak, bir septoplasti genellikle 30 ila 90 dakika arasında sürer. Sizin ve doktorunuzun sizin için en iyisine karar verdiğiniz seçeneğe bağlı olarak, lokal veya genel anestezi uygulanmaktadır. Septuma ulaşmak için cerrah tipik olarak burnunuzun bir tarafında bir kesi oluşturur. Septumun koruyucu kaplaması olan mukoza zarı daha sonra yukarı kaldırılır. Sapmış septum daha sonra yerine geri itilir. Fazla kemik veya kıkırdak gibi herhangi bir engel varsa ortadan kaldırılır. Mukozal membran son aşama olarak yeniden konumlandırılır.

Radyografik görüntüleme yöntemleri ve burun içi kameralar, nazal septum deviasyonunu tespit etme yöntemlerinden bazılarıdır.

Peki, nazal septum deviasyonu olup olmadığını nasıl anlarsınız? İşte bazı yaygın belirtiler:

• Kronik burun tıkanıklığı,

• Nefes almakta zorlanma,

• Burundan nefes alamama sorunları

• Horlama,

• Burundan nefes alamama sonucu ağız kuruluğu,

• Boğaz enfeksiyonları,

• Ağız sağlığı sorunları,

Bunlar, nazal septum deviasyonuna sahip olabileceğinizin bazı işaretleridir. Bu belirtileri yaşadığınızı düşünüyorsanız bir uzmana başvurabilirsiniz. Bu sorunlardan muzdarip değilseniz ancak yine de burnunuzun yapısında belirgin bir eğrilik hissediyorsanız; bu, burun eğriliğinizin burnun iç yapısından (nazal septum deviasyon olarak da bilinir) değil, kemiğin dış eğriliğinden kaynaklanabileceğinin bir göstergesi olabilir. Bu gibi durumlarda, ihtiyacınız olan şey bir rinoplasti ameliyatı olabilir.

Bu semptomların her ikisine birden sahipseniz veya mevcut nazal septum deviasyonuna ek olarak sadece estetik bir görünüm elde etmek istiyorsanız; septoplasti ameliyatınız “rinoplasti” adı verilen estetik operasyon ile kombine olarak yapılabilir. Senaryo ne olursa olsun, güvendiğiniz bir doktorla görüştükten sonra yapılacak tetkikler ve doğru teşhisler bu sürecin belki de en önemli kısmıdır. Milano Klinik ailesi olarak sağlığınızı ön planda tutuyoruz. Sağlığınıza uygun olmayan hiçbir estetik operasyon yapmıyoruz.Muayenelerinizi tamamladınız ve septoplasti ameliyatı olmaya karar verdiniz. Bu noktadan sonra ameliyat gününü beklemekten başka yapmanız gereken bir şey olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak aslında yanılıyorsunuz. Çünkü istenilen sonuca ulaşmanın tek kriteri sadece güvenilir bir doktor seçip başarılı bir operasyon geçirmek değildir. En az bunlar kadar bu operasyona ne kadar iyi hazırlandığın ve sonrasındaki iyileşme sürecini nasıl geçirdiğin de önemli.

Bu nedenle septoplasti ameliyatına hazırlık ve iyileşme sürecinde dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktaları sizler için derledik:

1. Aspirin ve ibuprufen gibi kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durun. Eğer böyle bir ilaç kullanıyorsanız, bunu doktorunuza söylemeniz ve ondan talimat istemeniz önemlidir.

2. Kullanmakta olduğunuz düzenli ilaçlar hakkında doktorunuzu bilgilendirmeniz de önemlidir.

3. Sigara, pipo ve puro gibi nikotin içeren tütün ürünlerinden uzak durulması tavsiye edilir. Çünkü nikotin sağlıklı kan dolaşımını olumsuz etkiler ve sonrasındaki iyileşme sürecinizi olumsuz etkileyebilir. Sigara içiyorsanız, doktorunuza ve anestezi uzmanınıza da söylemelisiniz. Sonunda başarılı bir ameliyatın sonucunu etkileyebilir.

4. Alkolden uzak durun.

5. Eğer gebelik ihtimali var ise septoplasti ameliyatınızın ertelenmesi gerekecektir.

6. Eğer burun estetiği ameliyatı geçirdiyseniz de 2-3 günden 1 haftaya kadar uzayabilen dinlenme ve iyileşme süreniz boyunca evde uygun koşulları sağladığınızdan emin olun.

Örneğin, diyetinizin iyileşme süreciniz üzerinde önemli bir etkisi vardır. İyileşme sürecinizde besleyici yemekler yemek çok önemlidir. Bu nedenle, yalnız yaşıyorsanız, kendinize sağlıklı yemekler hazırlamak için çok yorgun olmanız muhtemel olduğundan, yemek hazırlığı yapmak iyi bir fikir olabilir. İyileşme kalitenizi arttırmak için mümkünse bu süreyi sizinle geçirmesi için sevdiklerinizle iletişime geçebilirsiniz.• Ameliyat sabahı veya önceki gece duş alabilirsiniz. Ancak herhangi bir makyaj, saç spreyi, jel veya oje kullanmayınız. Ayrıca küpe, piercing ve benzeri metal aksesuarlarınızı mutlaka çıkarın.

• Giysileri başınızın üzerine çekmek zorunda kalmamak için geniş yakalı t-shirt ve sweatshirt’leri tercih etmenizi öneririz.

• Mümkünse gömlek şeklinde bir üst sizin için rahat bir çözüm olacaktır. Ameliyattan sonra yaklaşık 2-3 gün dinleneceğiniz için eşofman veya pijama gibi rahat kıyafetler getirdiğinizden emin olun.

• Ameliyattan sonra hasta 4-5 saat kontrol altında tutulur. Daha sonra herhangi bir komplikasyon yoksa ve hastanın durumu uygunsa hasta taburcu edilir.Septoplasti operasyonu sonrasında kişiler 2-3 gün içerisinde normal hayatlarına dönebilse de kişiden kişiye veya yapılan operasyonun tipine göre farklılık gösterebilir.

Ameliyattan sonra doktorunuz gerekli görürse koruyucu amaçlı antibiyotik ve ağrı kesici yazacaktır. Bunları doktorunuzun belirttiği şekilde kullanın. Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de burnun darbe ve travmalardan korunmasıdır. Kemik iyileşme sürecinde alınacak bir darbe operasyonun başarısını olumsuz etkileyebilir ve tekrar eğrilik meydana gelebilir. Bu nedenle burnunuzu koruduğunuzdan emin olun. Septoplasti ameliyatından sonra hastanın tamponları 2-3 gün içinde alınır ve kendi kendine kaybolmayan dikiş malzemeleri kullanılıyorsa dikişler bir hafta sonunda alınır.

Normal şartlarda kapalı teknikle yapılan septoplasti operasyonlarının sonunda şişlik ve morluk görülmez. Ancak ameliyat açık rinoplasti içeriyorsa, ameliyattan sonraki birkaç gün içinde göz altı ve burun çevresinde şişlik ve morluklar olabilir. Ve iyileşme süresi farklı olabilir.

Bu noktalara ek olarak aşırı egzersiz ve yorucu günlük aktivitelerden kaçının. Çay, kahve, çorba gibi sıcak yiyecekleri yemeyin ve içmeyin. Yatarken başınızı kalp seviyesinin üzerinde tutmaya özen gösterin. Öne eğilmeyin. Burnunuzu sümkürmeyin ve ağır nesneleri kaldırmayın çünkü bu burnunuza baskı uygulayabilir. Çok sıcak ve buharlı banyolardan kaçının. Duşta kısa kalın. Ve son olarak güneşe çıkmaktan ve güneşlenmekten kaçının.

Ameliyat sonrası aşırı kanama, bilinç bulanıklığı, kötü koku, iltihaplı akıntı, aşırı ağrı gibi sorunlar gözlemlerseniz doktorunuza başvurmayı geciktirmeyin. Ayrıca sizi rahatsız eden durum ne olursa olsun ekibimizle her zaman iletişime geçebilirsiniz. Milano Klinik göğüs, vücut ve yüz estetiği operasyonlarından saç ekimine kadar geniş bir branşta en kaliteli hizmeti vermeyi hedeflemektedir.

Fiyat bilgisi, randevu talebi veya sağlık turizmi gibi sorularınız için whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.Önceki yazımıza https://www.milanoklinik.com/2022de-estetik-dunyasi-nda-beklenen-trendler/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir