...

Ödem, vücudunuzun dokularında sıkışan sıvının şişmesi veya fazlalığı olarak tanımlanabilir. Vücudun herhangi bir bölgesini etkileyebilse de; eller, kollar, ayaklar, ayak bilekleri ve bacakların etkilenme olasılığı daha yüksektir. Ödem belirtileri dokuda şişme veya şişkinlik, gergin veya parlak cilt ve etkilenen vücut bölümünün karın boyutunda bir artıştır.

Dokulardaki fazla sıvının vücut dokusunda iltihaplı bir reaksiyona neden olma olasılığı vardır, bu da vücudun etkilediği bölgeye zarar verebilir ve özellikle tedavi edilmezse kişi için oldukça acı verici olabilir. Ödem özellikle tıbbi işlemlerden sonra sık görülür. Ödem, vücudun zarar görmüş veya yaralanmış dokusunu korumak için oluşur ve diğer tıbbi işlemlerde olduğu gibi plastik cerrahi de bir bakıma vücutta “yaralanma” yapar. Ayrıca ameliyat sırasında doktorlar tarafından aşırı kanamayı önlemek için vücuda sıvı salınır ve buna bağlı olarak bu sıvı ağrıyı azaltmak ve ağrıya yardımcı olmak için vücutta kalır ancak ödem olur veya vücut işleme tepki verir. İyileşme sürecini hızlandırmak için dokudaki bu sıvıyı boşaltmak gereklidir ve bunu özen ve sabırla yapmak da vücudunuzun doğal olarak iyileşmesini sağlamak için önemlidir. Plastik cerrahi sonrası ödemden kurtulmak, yapılan işleme göre günler veya 1-2 hafta sürebileceğinden sabır ve tutarlılık gerektirir. Estetik cerrahiye bağlı olarak ödemin iyileşmesi üç gün veya bir hafta sürebilir. Ağrılı olabileceğinden, iyileşme sürecinde ödemden kurtulmak veya ödemden kaynaklanan sorunlarla baş etmek için farklı ve kolay yollar aranır. Plastik cerrahi ve daha birçok tıbbi işlem sonrası ödemden kurtulmanın birçok yolu vardır. Plastik cerrahi sonrası ödemden kurtulmak için yapabileceğiniz ilk şey, doktorunuzun ameliyat sonrası talimatlarını takip ederek kolayca iyileşmesini sağlamaktır. Bu talimatlar, hastalarının sağlığına son derece önem veren ve hastaların iyileşme sürecini daha kolay ve hızlı hale getirmeyi amaçlayan Milano Klinik gibi klinikler tarafından verilmektedir. Ameliyat sonrası talimat, ameliyat edilen bölgeleri nasıl temizleyip temiz tutabileceğinizi, iyileşme sürecini hızlandırmak için almanız gerekebilecek ilaçlarla ilgili bilgileri veya genel olarak egzersiz ve hareket kısıtlamalarını içerebilir.

Plastik cerrahi sonrası ödemden kurtulmak için önerilen talimatlar, hastalıklar veya diğer durumlar nedeniyle oluşan ödem türünden farklıdır. Örneğin ödem, çok fazla tuz yemek veya uzun süre bir pozisyonda kalmak gibi yaralanma dışında bir şeyden kaynaklandığında, egzersiz yapılması önerilir. Ancak plastik cerrahi söz konusu olduğunda, özellikle uzuvlarda veya vücutta ameliyat yapılıyorsa, aşırı hareket etmek veya egzersiz yapmanın hasara yol açma olasılığı yüksektir. Bu nedenle hastaların en azından ameliyat edilen bölge gözle görülür şekilde iyileşene kadar egzersiz yapmaları önerilmez. Sağlıklı beslenmek ve susuz kalmamak estetik ameliyat sonrası ödemden kurtulmak için yapılması gereken en önemli şeylerden biridir. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için sağlıklı beslenmek ve su içmek zaten önemlidir. Bununla birlikte, vücudunuz üzerinde yapılan tüm işlemlerden ve aldığınız ilaçlardan iyileşmeye çalışırken çok önemli hale gelirler. Bu nedenle kan şekerini yükseltebilecek, iyileşmeye yardımcı olduğu için öğünlerinizi lif ve proteinlerle dolu tutabilecek hiçbir şey yemeyin ve yeterince su içmeyi unutmayın. Sağlıklı beslenmek vücudunuzun hızla iyileşmesi için çok önemlidir. Soğuk kompres her zaman yumuşak doku yaralanmalarını tedavi etmek için kullanılmıştır ve plastik cerrahi sonrası ödemden kurtulmak için de yapılabilir. Ameliyat olan bölgeye soğuk kompres yapılması, estetik operasyon geçirmiş kişinin ağrısını hafifletebilir ve ödemden kaynaklanan şişliği de azaltabilir. Bu nedenle iyileşme sürecini hızlandırmak ve ödemin kişide neden olabileceği ağrıları hafifletmek için ameliyat edilen bölgeye soğuk kompres uygulanması önerilir. Soğuk kompres, plastik cerrahi sonrası ödemi azaltabilirken, ısı daha da kötüleşmesine neden olabilir. Bu nedenle cerrahlar estetik ameliyatlardan sonra ısı kaynaklarından uzak durmayı önermektedir. İyileşme sırasında dışarı çıkmamak, ısı lambaları kullanmaktan ve sıcak duş almaktan kaçınılması önerilir. Bu da önemlidir çünkü aşırı ısınma vücutta aşırı kanamaya neden olabilir, bunun sonucunda ameliyat edilen bölgede veya çevresinde daha fazla ödem veya morluk oluşmasına neden olabilir ve bu da iyileşme sürecini yavaşlatma şansına sahiptir. Plastik cerrahi sonrası ödemden kurtulmanın bu yolu, işlem yüze veya vücudun herhangi bir uzvuna yapılıyorsa uygulanabilir. Bu kısımları yüksekte tutmak, lenf bezlerinin fazla sıvıyı boşaltmasını kolaylaştıracak ve ödemden kaynaklanabilecek şişlik ve ağrıyı hafifletecektir. İşlem yüzünüzde yapılıyorsa ödem olmaması için uyurken bile tam düz yatmamaya özen gösterin. İşlem uzuvlarınızda yapılıyorsa, ödemin gitmesi için kalbinizin üst kısmını tutun ama çok uzun süre bu şekilde tutmayın çünkü bu damarlara da zarar verebilir. Vücudunuzun daha hızlı ve daha iyi iyileşmesini sağlamak için arada bir pozisyonunuzu değiştirin.

Ödem, yaralanmalar, hastalıklar veya başka şeylerin neden olabileceği aşırı sıvı nedeniyle vücudun bir bölümünün şişmesidir. Ödem, estetik ameliyatlardan sonra sık görülen bir durumdur ve alınan küçük önlemlerle tedavi edilebilir. Milano Klinik’te sadece istediğiniz sonuçları almayı garanti etmekle kalmayacak, aynı zamanda plastik cerrahi sonrası ödemden nasıl kurtulacağınız konusunda da gerekli yardımı alacaksınız. Plastik cerrahi sonrası ödemden kurtulduktan ve vücudunuz tamamen iyileştikten sonra istediğiniz sonuçları görecek ve buna değdiğini anlayacaksınız. Önceki yazımıza Hailey Baldwin Plastik Cerrahi Süreci linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir