[vc_row][vc_column][vc_custom_heading text=”Plastik Cerrahi ile Estetik Cerrahi Arasındaki Fark Nedir?” font_container=”tag:h1|text_align:left”][vc_column_text]Plastik cerrahi, kayıp veya hasar görmüş cilt ve dokuyu onarmak ve yeniden yapılandırmak için yapılan işlem türüdür. Plastik cerrahinin öncelikli amacı, normal işlevi olabildiğince taklit etmek ve mümkün olduğunca doku ve deri aramaktır.  Estetik nedenlerle yapılan ameliyatlar ve rekonstrüktif cerrahi “plastik cerrahi” olarak bilinen geniş tedavi grubuna dahildir. Bir yaralanma, hastalık veya doğuştan gelen bir sorundan sonra, vücudun görünümünü ve işlevselliğini geri getirmek için rekonstrüktif tedaviler uygulanır. 

Öte yandan, estetik cerrahi, bir kişinin daha arzu edilen bir görünüm olduğuna inandığı şeyi elde etmek için görünüşünü değiştirmek için yapılır. Estetik cerrahide kullanılan cerrahi tedaviler, simetriyi iyileştirmeyi, belirli özellikleri vurgulamayı veya yüzün veya vücudun oranlarını değiştirmeyi amaçlayanları içerir. Estetik cerrahi seçicidir, yani bireylerin vücutlarının daha iyi çalışması gerekmeyen kısımlarında yaptırmayı seçtikleri anlamına gelir. Bazı detaylar, benzerliklerinden bağımsız olarak plastik cerrahi ile estetik cerrahi arasında fark yaratır. [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_custom_heading text=”Plastik Cerrahi – Estetik Cerrahi”][vc_column_text]Dünyanın dört bir yanındaki birçok insan çeşitli nedenlerden dolayı plastik ve estetik cerrahi yaptırıyor. Bu prosedürlerin uygulanmasındaki bu artışa bağlı olarak, hastalar hangisini yaptırmaları gerektiğini ve bu prosedürlerden bir hasta olarak ne beklemeleri gerektiğini anlamak için plastik cerrahi ile estetik cerrahi arasındaki farkı bilmelidir. Plastik cerrahi ile estetik cerrahi prosedürleri arasında bazen aynı şey olarak görülebilmelerine rağmen bir fark vardır. [/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_gallery interval=”3″ images=”16814″ img_size=”large”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_custom_heading text=”1. Amaç” font_container=”tag:h3|text_align:left”][vc_column_text]Plastik cerrahi ile estetik cerrahi arasındaki temel farklardan biri operasyonun amacıdır. Estetik cerrahi hemen hemen her zaman herhangi bir tıbbi sebep veya gereklilik olmaksızın bir kişinin belirli bir yönünün görünümünü değiştirmek için yapılırken, aynı şey plastik cerrahi, özellikle de hastanın sağlığı ve refahı için çok önemli olan rekonstrüktif plastik cerrahi için geçerli değildir. Estetik cerrahi, hastanın güveninden dolayı da yapılabildiği gibi, plastik cerrahi gibi geçimini kolaylaştırmak için de yapılabilir ama iyileşme rekonstrüktif plastik cerrahiden farklı olacaktır. [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_custom_heading text=”2. Gereksinimler” font_container=”tag:h3|text_align:left”][vc_column_text]Plastik cerrahi ile estetik cerrahi arasındaki bir diğer fark da gereksinimlerdir. Plastik cerrahi, özellikle rekonstrüktif plastik cerrahi, ameliyatın gerçekleşmesine izin vermek için belirli bir branştan bir doktora ihtiyaç duyabilirken, estetik cerrahide, çoğu zaman prosedüre izin vermek için plastik cerrah dışında bir doktora gerek yoktur.  

Bu duruma bir örnek, hastanın burnundan nefes alamaması nedeniyle burun estetiği yaptırması olarak verilebilir. Hastanın bir kaza geçirmişse veya herhangi bir komplikasyon ile doğmuşsa ve doktor burun estetiği yaptırmanın hastanın sağlığı için olmazsa olmaz olduğunu önerip onaylarsa, burun estetiği işlemi plastik cerrahi olarak değerlendirilecektir. Bununla birlikte, eğer prosedür tamamen estetik nedenlerle yapılacaksa, o zaman estetik cerrahi olarak kabul edilecektir. Bu durumda plastik cerrah dışında herhangi bir doktorun onayını almaya gerek kalmayacaktır. [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_custom_heading text=”3. Finansal Etki” font_container=”tag:h3|text_align:left”][vc_column_text]Estetik cerrahi ile plastik cerrahi arasındaki bir diğer fark, prosedürlerin maliyetidir. Estetik cerrahi neredeyse her zaman isteğe bağlıdır, yani sigorta şirketleri tarafından genellikle hastanın sağlığı için çok önemli görülmese de hastanın tedaviyi seçmesi anlamına gelir. Rekonstrüktif plastik cerrahi tıbbi olarak gerekli değerlendirilebilir. 

Estetik plastik cerrahi seçmeli ve genellikle sigorta kapsamında olmasa da rekonstrüktif plastik cerrahi olabilir. Bu duruma örnek olarak mastektomiden sonra memenin yeniden yapılması sadece plastik cerrah tarafından yapılması gereken rekonstrüktif bir tedavidir. Plastik veya estetik cerrahlar estetik bir operasyon olarak meme dikleştirme (büyütme) yapabilirler.  [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_custom_heading text=”4. Beklentiler” font_container=”tag:h3|text_align:left”][vc_column_text]Estetik cerrahi ile plastik cerrahi arasındaki son fark, yapılan işlemlerin sonuçlarından beklentilerdir. Estetik cerrahi, kişinin bir yönünün görünümünü ve dışını değiştirmek ve daha iyi görünmesini sağlamak için veya hastanın istediği şekilde yapılır. Ancak plastik cerrahi, özellikle konstrüktif plastik cerrahi hastanın geçimini ve sağlığını daha iyi hale getirmek için yapılmaktadır.  

Bir sağlık nedeni fayda tarafında daha önemli olarak görülecektir, yani zaman zaman vücudun genel görünümü o kadar fazla dikkate alınmayacaktır. Örneğin, yanık mağduru cilt nakli sonrası kusursuz görünmeyi tam olarak beklemeyebilir, çünkü amaç kusursuz görünmesini sağlamak değil, hastanın yaşamını daha iyi hale getirmektir. Bununla birlikte, vücudun istenen şekilde görünmeyen bazı yönlerinden kurtulmak için estetik ameliyatı yaptırmak estetik cerrahi olarak kabul edilecek ve hasta bu işlemin nedeni sağlık olmadığı için arzu ettiği görünümü bekleyecektir. Estetik cerrahi ile plastik cerrahi arasındaki bu fark, sonuçlardan beklentiyi de farklı kılmaktadır. [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Benzer görülebilmelerine rağmen, estetik cerrahi ile plastik cerrahi arasında bir fark vardır ve hastalar prosedürlerden herhangi birini almadan önce farkı tanımalıdır. Prosedürün plastik cerrahi mi yoksa estetik cerrahi mi olduğuna bakılmaksızın, hastalar Milano Kliniği gibi prosedürlerine güvenebilecekleri güvenilir ve sıhhi bir klinik bulmalıdırlar. Estetik cerrahi ile plastik cerrahi arasındaki farkı bilen hastalar, bu işlemleri gerçekleştirmek için ne yapmaları gerektiğini tanıyabilir ve Milano Klinik gibi güvenilir bir klinik ile istedikleri sonuçları elde etmeyi garanti edebilirler. 

Önceki yazımızı https://www.milanoklinik.com/selena-gomez-plastik-ameliyati/ linkinden inceleyebilirsiniz.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir