...

Son yıllarda sıklıkla karşılaşılan problemlerden biri olan göğüs sarkması çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Bir kadın için göğüsler oldukça önemlidir. Hem emzirme döneminde ihtiyaç olduğundan hem de estetik açıdan kadınlar göğüslerine önem verirler.

Yaşın giderek ilerlemesi bile göğüslerin diri görünümlerinin kaybolmasına sebep olabilir. Özellikle büyük göğüslerde bu etki daha belirgin bir halde ortaya çıkar.

Vücutta yaşanan hormonlar değişimlerde bile göğüsler bu durumdan etkilenebilir. Göğüslerin dokusunda meydana gelen boşalma ve azalma gibi etkiler göğüs sarkması problemine yol açabilir.

Kadınlar için özel bir dönem olan emzirme ve gebelik süreci de aynı şekilde göğüslere olumsuz etki eder. Hormonlar ve süt kanallarının dolup boşalması da göğüs sarkmasına neden olur. Genç yaşlarda görülen göğüs sarkmaları da genetik faktörlerin etkisiyle meydana gelir.

Emzirme:

Emzirme döneminde süt kanallarının boşalması ve dolması devamlı tekrarlanan bir durumdur. Süt kanalları dolarken cilt gerilir, kanallar boşalır ve eski halini alması zorlaşır. Tekrar eden bu durum zamanla göğüs sarkmasına neden olur. Özellikle ileri yaşlardaki kadınlarda bu problem daha sık ve kolay yaşanır.

Sık Kilo Alıp Verme:

Sık kilo alıp verme durumu da kadınlarda göğüs sarkması yaşanmasına neden olabilir. Çok kilo almış bir kadın bu kiloları verdiğinde, kilolu zamanında gerilen cilt eski haline geldiğinde kendini toparlayamaz ve sarkmalar oluşur. Özellikle sık kilo alıp veren hastaların hepsinde bu problem ortaya çıkar.

Yaşlanma:

Yaşın giderek ilerlemeye başlaması vücutta yaşanan hormon dengesinin de değişmesine neden olur. Bu durum göğüs dokularında azalmaya sebebiyet verir, doğal olarak sarkmalara da yol açar. Genç yaşlarda diri olan göğüsler yerçekimi ve yaşlanmanın etkisiyle aşağıya doğru sarkar.

Yerçekimi:

Göğüs sarkmalarına neden olan en önemli etkenlerden biri yerçekimidir. Göğüsler belli bir ağırlığa sahiptir ve yerçekimi de bu ağırlığı aşağıya doğru çekerek göğüste sarkma yaşanmasına neden olur. Sarkma sorunu ileriki yaşlarda daha çok dikkat çekici bir hal alır.

Kalıtsal Etkenler:

Erken yaşlarda görülen göğüs sarkmalarının temel nedenleri genellikle kalıtsal faktörlerdir. Göğüslerin ağırlığını taşıyan bağ dokularının zayıf olması sarkmanın erken yaşlarda yaşanmasına sebep olur.

Egzersiz Yaparak:

Her gün düzenli olarak yapacağınız basit egzersizler göğüs sarkmasını önlemede oldukça faydalıdır. Göğüs bölgesinde yer alan bağ dokularının güçlenmesi adına bu egzersizler düzenli olarak yapılmalıdır.

Teknolojiden Yararlanarak:

Göğüslerin toparlanması, doku tazelenmesi ve cilt elastikiyetinin kazanılması amacıyla uzman doktorlardan yardımlar alabilirsiniz.

Doğru Sütyen Seçerek:

Doğru sutyen kullanmak göğüslerin deforme olmasının önüne geçebilir. Ayrıca çeşitli aktiviteleri yaparken de doğru sutyen seçmek gerekir. Sportif faaliyetler için üretilen özel üretim sporcu sutyenlerinden kullanmak gerekir. Doğru sutyen kullanımı yerçekimi ile mücadele edebilmek adına oldukça önemlidir. Bu sebeple sutyen kullanımına özen göstermek gerekir.

Sıcak ve Soğuk Duş Alarak:

Göğüslere duş sırasında soğuk ve sıcak duş aldırmak da sarkmanın önüne geçilebilmesi adına önemlidir. Duş sayesinde göğüslerdeki kan dolaşımı artar ve cilt daha gergin bir duruma gelir. Bu işlem alışkanlık haline getirildiğinde en azından yerçekimi ve yaşlanma sebebiyle meydana gelebilecek göğüs sarkmalarının seviyesi minimuma indirilmiş olur. Göğüs sarkması için tavsiye edilen en etkili tedavi yöntemi şüphesiz göğüs dikleştirme estetiğidir. Tıp dilinde mastokpeksi olarak adlandırılan bu estetik ameliyat ile göğüsler beden ölçülerine uyumlu bir hale getirilir ve doğal göğüsler oluşturulur. Tüm bu işlemler kadınların beden ölçülerine göre yapılır. Göğüslerde asimetri kontrolü yapılır. Bu kontrollerde göğüslerdeki sarkıklık oranı da tespit edilir. Göğüs sarkması tespit edilirken göğsün alt çizgisi temel alınır ve göğüs başının alt çizgisinin neresinde olduğu kontrol edilir.

Göğüslerinizde sarkmalar varsa ve bu sizi hem fiziksel hem de psikolojik olarak rahatsız ediyorsa göğüs dikleştirme estetiği yaptırarak sorunlarınızı çözebilirsiniz. Özellikle ileri dereceli göğüs sarkması vakalarında cerrahi müdahaleler gerektiği için estetik operasyon yapılması zorunlu olmaktadır. Milano Klinik olarak göğüs sarkmalarınıza çözüm getiriyoruz. Çeşitli nedenlerden dolayı oluşan göğüs sarkmalarınızı göğüs dikleştirme estetiği ile giderebilirsiniz. Alanında uzman deneyimli ve tecrübeli doktorlarımız tarafından son derece steril ortamlarda en yeni imkânlar ve tedavi teknikleri kullanılarak gerçekleştirilen göğüs dikleştirme ameliyatı ile göğüs sarkmalarınıza kalıcı çözümler getirebilirsiniz. Göğüs dikleştirme operasyonu ile estetik açıdan da daha sağlıklı ve güzel bir göğüs görünümüne sahip olabilirsiniz. Dik göğüsler her kadında daha estetik ve alımlı bir görünüm oluşmasını sağlar. Milano Klinik’i tercih ederek göğüs sarkmalarınızı giderebilir ve hayal ettiğiniz diri göğüslere sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir