...

Yaşlanma, ağza alınan sert darbeler veya genel olarak ağız sağlığı ile ilgili problemler nedeniyle dişler kaybedildiğinde veya kaybedilmek üzereyken diş implantları akla gelen ilk çözümdür.

Diş implantları, kaybedilen dişin yerine çene kemiğine yerleştirilir ve diş köklerini taklit etmesi amaçlanır. Vida veya kök şeklinde olabilir ve titanyumdan üretildiği için vücut ile biyolojik uyumluluk sağlanır.

Eksik dişlerin bıraktığı boşluğu doldurma, çene kemiği erimesini engelleme gibi sayısız estetik ve sağlık avantajı nedeniyle hastalar bu uygulamaya ilgi göstermektedir. Peki implant öncesi ve sonrası nelere dikkat edilmelidir?Daha da güçlü ve estetik görünen dişlerin, geçireceğiniz bir operasyonla eksik dişlerinizin yerini alabileceği gerçeği başta kulağa çok hoş geliyor. Ancak bu operasyona girmeden önce diş implantına uygun olup olmadığınız düşünülmelidir.

Diş implantlarına sahip olmak için, tam büyümeye ulaşmış bir çene kemiğine ve implantları sabitleyecek yeterli kemiklere sahip olmalısınız. Ayrıca, işlemi destekleyecek sağlıklı ağız dokularına sahip olmanız en iyisidir. Ayrıca kemik iyileşme sürecini etkileyen herhangi bir sağlık sorununuz olmaması daha iyi olacaktır.Yukarıda da bahsettiğimiz gibi diş implantları söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken birçok unsur vardır. Öncelikle ve en önemlisi, diş implant ameliyatı genellikle ihtiyaçlarınıza göre aşamalı olarak yapıldığından, operasyonun planlanması da dahil olmak üzere aylar alabilecek bir sürece dahil olacağınızın farkında olmalısınız. İlk aşamada doktorunuz diş röntgenleri ve 3 boyutlu görüntüler kullanarak ağzınızı titizlikle analiz edecektir. En sağlıklı ve en estetik sonucu almak için ağzınızın genel yapısını, çene yapınızı ve yüzünüzü, diş etlerinizin ve kemiklerinizin sağlığını göz önünde bulundurarak bir plan oluştururlar.

Bu analiz ve planlamanın ardından süreç, aşağıda listelenen prosedürlerin bir kısmını veya tamamını içerebilir:

Anlaşılacağı üzere diş implantları denilince planlama aşamasından operasyon gününe kadar uzun ve detaylı bir süreç sizleri beklemektedir. Bu nedenle diş implantları öncesi ve sonrası düşünüldüğünde estetik ve sağlık açısından en iyi sonuçları almak için iyi bir klinik ve diş hekimi seçtiğinizden emin olmalısınız. Ve kliniğinizin bilinen ve kaliteli implant markalarını kullandığından emin olmalısınız.

Sağlığınızı ve isteklerinizi her şeyin önünde tutan Milano Klinik, vücut, yüz estetiği ve saç ekiminin yanı sıra diş estetiği ve diş implantı hizmetleri de vermektedir.Diş implantlarının eksik dişlerin yerine konulmasının yanı sıra başka avantajları da vardır. Bu nedenle implant öncesi ve sonrası düşünülmesi gerekenleri araştırırken bu avantajları bilmeniz sizin yararınıza olacaktır. Örneğin tam bir diş setine sahip olacağınız için çiğneme yeteneğiniz gelişecek ve bu da komşu dişlerin uzun vadede stabil ve sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır. Doğal bir sonuç olarak, kemik kaybı nedeniyle çene kemiğinizin küçülmesine ve çevredeki kemik ve diş etlerinin sağlığının korunmasına yardımcı olacaktır.

Son olarak, dental implantların en uzun ömre sahip seçenek olduğunu ve kozmetik görünümünüzü önemli ölçüde iyileştirebileceğini unutmamak gerekir.Bir diş implantından önce ve sonra olan şeyleri düşünürken, riskleri ve faydaları bilmek hayati önem taşır.

Dental implantlardan önce dikkat etmeniz gerekenleri dikkatlice araştırdıktan sonra onları almaya karar verdiniz. Bu uzun yolculuktan sonra diş implantı yaptırdıktan sonra da dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.Diş implantı ameliyatınızdan sonra normal olan bir miktar kanama olabilir. Bu durumda diş hekiminiz sizden yaklaşık bir saat boyunca gazlı bezle bölgeye baskı uygulamanızı isteyecektir. İmplant yerleştirildikten sonra ağzınızı çalkalamamaya çalışın ve gün boyunca bölgeye dil veya parmaklarınızla dokunmaktan kaçının.

Yoğun fiziksel aktivitelerden kaçınmak, kanamayı teşvik edeceği için iyi bir seçenek olabilir. Ayrıca ameliyat günü sadece soğuk içeceklerin içilmesi tavsiye edilir. İyileşme sürecine zarar vermesi muhtemel olduğundan sıcak içecekler, alkol ve sıcak veya baharatlı yiyeceklerden kaçının. Boğulmayı önlemek için yemek yemeden önce lokal anestezinin geçmesini bekleyin.İmplant öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise ilk birkaç gün ağzınızda garip bir şey varmış gibi hissedeceğinizdir. İmplantlarınıza alışmak ve etkili bir şekilde kullanmak kısa bir alışma süreci gerektirecektir. Ama merak etmeyin 2-3 hafta sonra çiğneme, konuşma gibi tüm fonksiyonlarınız düzelecektir.İyileşme sürenizi birden fazla faktör etkileyecektir ve bunlardan biri yeme ve içme alışkanlıklarınızdır. İlk birkaç gün katı veya yemesi zor yemeklerin tüketilmemesi tavsiye edilse de yediğiniz gıdaların besin değerlerinin yüksek olması iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Bunun yanında operasyonun ilk gününden itibaren ağız sağlığınıza ve hijyeninize dikkat etmeniz çok önemlidir. İmplant dişlerinizin tıpkı doğal dişleriniz gibi çalıştığını unutmamalı, bu nedenle ağız ve diş sağlığınıza çok dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde, doğal dişler gibi implant dişler de kötü ağız hijyeni nedeniyle enfeksiyon kapacaktır. Son olarak, sigara içmek kan dolaşımına zarar verdiği için iyileşme sürecinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle sigara içmemenizi öneririz.

Bir önceki yazımıza https://www.milanoklinik.com/linda-evangelista-ve-estetigi/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir