...

Burun yüzümüzde işlevsel olarak pek çok fonksiyonu olan bir organımızdır. Aynı zamanda burun görsel olarak yüz de ilk dikkati çeken kısımlardan birisidir. Bu açıdan pek çok kimse daha etkili bir görünüme sahip olmak için burun estetiği olmaktadır. Makalemizde burun estetiği ile ilgili olarak önemli detaylara değinmeye çalışacağız. Yüz tipine uygun burun estetiği nasıl olur bunun gibi burun estetiği ilgili önemli bilgiler vermeye çalışacağız.

Burun estetiği sadece görsel anlamda değil, sağlık açısından önemli görülen durumlarda da tercih edilmektedir. Örneğin nefes almakta zorluk yaşayan, ciddi anlamda şekilsel olarak kötü görünümde olanlar için de burun estetiği tercih edilmektedir.

Burun estetiğinde amaç sıradan burnun yapısını düzeltmek değil, kişinin yüz tipine uyum sağlayacak özellikte olan burun ameliyatı uygulamaktır. Bu amaçla yüz ile uyumlu olacak şekilde burun ameliyatı yapılarak hem fonksiyonel burun bozuklukları giderilir hem de uyumlu bir estetik operasyon yapılarak görsel olarak da en iyisi amaçlanır. Böylece kişinin kendine olan öz güvenin de sağlanması ve memnun kalması amaçlanır.Kişide burunda çeşitli şekil bozuklukları görülebilir. Kişiler çeşitli nedenlerle burun ameliyatı olmak isteyebilir. Genel olarak burundaki şekil bozuklukları olarak şu tip sorunlar görülebilir;

Bu tip şekil bozuklukları olan kişiler burun estetiği ameliyatı ile bu şekil bozukluklarını gidermek istemektedir. Burun estetiği ameliyatı yapılırken hasta ile öncelikle görüşme yapılır. Hastanın genel olarak sağlık durumu değerlendirmeye alınır. Hastanın yüz tipine uygun burun estetiği hangi ameliyat uygun gelecekse o ameliyat tercih edilir.

Burun estetiği ameliyatı olmak için belli bir yaş sınırı vardır. Burun estetiği ameliyatın en asgari yaş sınırı erkeklerde 18, bayanlarda ise 17 olarak tercih edilir. Bu yaş sınırının altında olan kişilerde burun estetiği ameliyatı tercih edilmez. Kişinin bir süre daha bekletilmesi önerilir. İstenilen yaşa gelince ameliyat için hazırlıklara başlanır.Burun estetiği ameliyatı genelde iki şekilde olmaktadır. Kapalı burun estetiği ameliyatı, açık burun estetiği ameliyatı olmak üzere iki çeşittir.

Açık burun estetiği ameliyatında pek çok duruma anında müdahale edilebilir. Kapalı burun estetiği ameliyatında ise müdahale etme durumu açık burun estetiği ameliyatına göre biraz daha sınırlıdır. Burun estetiği ameliyatı olmaya karar verenler bir gece hastane de kalmak durumundadır.

Burun estetiği ameliyatında en çok düşündüren ve merak edilen durumlardan birisi de ameliyat sonrası ağrı olup olmadığıdır. Burun estetiği ameliyatı olan kişiler için kuvvetli ağrı kesiciler kullanıldığı için ağrı durumu söz konusu olmamaktadır. Burun estetiği ameliyatın süresi genelde iki saat kadardır. Burun estetiği ameliyatı olduktan sonra ameliyat sonrasında burunda morluklar oluşabilir. Bir hafta gibi bir süre içinde bu morluklar yavaş yavaş geçerek burun eski doğal yapısına kavuşur.

Burun estetiği ameliyatı olan kişiler dinlenmeye önem vermelidir. Uyuyup dinlenerek şişliklerin geçmesi sağlanmalıdır. Çalışan kişiler de rapor almalı en az bir hafta kadar dinlenmeyi düşünmelidir.Burun estetiği ameliyatlarında amaç sağlık olduğu kadar kişinin öz güveninin kazanılmasına yardımcı olacak fiziğiyle ve diğer organları ile uyumlu bir burun şekli yapılmasıdır. Yüz tipine uygun burun estetiği bu anlamda önemlidir.

Burun estetiği ameliyatı yapılmadan önce kişinin yüz şekli incelenir. Kişiye uygun olacak burun şekli tasarlanır ve ona göre ameliyat yapılır. Uyumlu bir buruna sahip olan kişide yüzün diğer kısımları ortaya çıkar ve daha etkili bir şekilde görünmesi sağlanır.

Özellikle erkeklerde daha anlamlı ve ifadeli bir bakışın ortaya çıkması sağlanır. Kadınlarda ise uyumlu burun estetiği ameliyatı sonrasında kaş, göz, yanak ve dudak kısmı belirginleşir ve bu kısımların ön plana çıkması sağlanır.

Burun estetiği ameliyatı hasta ile birlikte karar verilmelidir. Ameliyat olmadan önce kişiye nasıl bir burun yapısına sahip olmak istediği de sorulmalıdır. Kişinin isteğine göre istenilen şekilde buru operasyonu yapılmasına karar verilir. Hastanın bu konudaki fikirleri önemle olmakla birlikte son kararı ve kişi için uygun ve doğru olana yine doktor karar verir ve bu şekilde en uygun burun estetiğine karar verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir