...

Saç ekimi , günümüzde saç dökülmenin tedavisinde oldukça tercih edilen bir yöntemdir. Saç ekimi hakkında doğru bilgilendirme, plan ve uygulama ile ömür boyu sağlıklı saçlar kavuşmanızı sağlayacaktır.

Hayatınızı etkileyecek oldukça önemli bir operasyon olan saç ekimine ilk aşama karar vermektir. Birey saç ektirmeye karar verdiğinde doğal olarak bir çok kaynaktan bilgi almaya çalışacaktır.  İlerleyen teknoloji sayesinde bir tuşla istediğiniz her konu hakkında bilgi alabilmektesiniz. Doğru ve bilinçli şekilde kullanıldığında gerçekten işe yarayan internet bilinçsiz ve yanlış bilgiler ile dolduğunda ne olduğu belli olmayan bilgileri de barındırmaktadır. Söz konusu sağlık ise internete pek fazla güvenmemenizi gerekli bilgileri bilimsel kurumlardan almanızı tavsiye ederiz.

Saç ekimi geçici bir tedavi yöntemidir:

Bu konu hakkında doğru bilinen yanlışların ilk başında saç ekiminin kalıcı değil geçici bir yöntem olduğudur. Dökülen saçların yerine ekilen saçlar donör bölge diye adlandırdığımız ense kısmından alınmaktadır. Ensede ki saç fölikülleri DHT hormonundan etkilenmediği için saç dökülmesine karşı oldukça dayanıklıdır. Ekilecek saç kökleri donör alandan yani saçların dökülmeye dirençli bölgesinden alındığından dolayı ileri ki yıllarda saçlarınız yine dökülmeye karşı dirençli olacaktır. Saç ekimi işleminden 2-4 hafta sonra saçların şok dökülmesi evresi vardır. Bu evre çok normaldir çünkü yeni gelecek saçlar için gerekli alanın açılmasını sağlamaktadır.

Saç ekimini sadece erkekler yaptırabilir:

Saç ekimi denince akıllara daha çok erkekler gelmektedir. Günümüzde her gün daha çok gelişen tedavi seçeneklerinden saç ekimi kadınlar içinde doğru bir seçim haline gelmiştir. Hatta yapılan istatistiklere göre dünyada saç ekimi yaptıranların %15’ini kadınlar oluşturmaktadır. Kadınlar çoğunlukla saç yoğunluğunu arttırmak için saç ekimi yaptırmaktadır.

Saç ekimi acı veren bir tedavi yöntemidir:

Saç ekimi son 10 yılda fazlasıyla gelişmiş ve dünya genelinde uygulanan bir operasyondur. FUE teknolojisi ile gerçekleşmektedir. FUE saç ekimi ile elde edilen başarılı ve doğal sonuçlar ile birlikte hastanın hiç acı hissetmemesini ve rahat olması sağlanmaktadır. Saç ekiminde geliştirilen iğnesiz , ağrısız ve acısız lokal anestezi sistemi ile hastalar hiçbir şekilde acı hissetmeden saç ekimi yaptırabilmektedir.

Yaşı ilerleyen kişilere saç ekimi yapılması uygun değildir:

Saç ekimine karşı olan önyargılardan bir diğeri ise yaşı ilerleyen kişilere saç ekimi yapılmamasıdır. Saç ekimi yaptıracak kişinin ense bölgesinde yeterli ve sağlıklı saçlara sahip olması gerekir. Bireyin saç ekimine uygun olup olmadığını anlamak için saç dökülmesinin paterni ölçülmektedir. Günümüzde en sık görülen saç dökülme çeşidi erkek tipi saç dökülmesidir. Fakat bu dökülme hızının 35-40’lı yaşlarda yavaşladığı bilinmektedir. Bu yaş aralığının altındaki bireyler tabiki de saç ekimi yaptırabilmektedir fakat saçlarının dökülmeye devam edebileceği ve ileride 2. ve 3. seanslara ihtiyaç duyulacağı belirtilmektedir.

Saç ekimi yaptıranlar sonucunu hemen görebilir:

Her işlemde olduğu gibi saç ekim işlemin de anında sonuç görmek mümkün değildir. Saç ekimi sonrasında iyileşme ve saçların sağlıklı bir şekilde büyümesi yaklaşık 12 ay kadar zamanda gerçekleşmektedir. Saç ekim işlemi yaptıran bireylerin çoğu işlemden 2-3 hafta sonra saçlarında şok dökülme diye adlandırdığımız bir dökülme ile karşılaştıklarını söylerler. Fakat korkulacak bir durum yoktur yeni çıkacak saçlara yer açılması için bu dökülmelerin olması çok normal bir durumdur. 2-2.5 ay içerisinde saçlar normal büyüme döngüsüne girecektir. İşlemin 9. ayından itibaren saçlar artık kendi saçınızla birleşip doğal bir görünüme kavuşacaktır.

Saç ekimi pahalı bir tedavi yöntemidir:

Saç dökülmesi yaşayan çoğu birey saç ekimine başvurmaktadır. Saç protezleri yada peruklara harcanan masraflar ve bunların bakım masrafları düşüldüğünde saç ekimi gibi kalıcı bir tedavinin fiyatı bunlara göre daha uygun olacaktır.

Başka bir kişiden alınan saç kökleri ile saç ekimi yapılmaktadır:

Saç ekimi hakkında karşımıza çıkan en çok doğru bilinen yanlışlardandır. Saç ekiminin en önemli unsuru ekilecek saçların kişinin kendine ait olmasıdır. Donör bölge olarak adlandırdığımız enseden alınan dökülmeye dirençli bölgeden alınan saç kökleri dökülen alana eklenmektedir. Böylelikle saç kökleri kişinin kendisine ait olduğunu anlayıp ekildiği bölgeye alındığı bölgenin bütün özelliklerini taşıyarak büyüme sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir