...

Çoğu insan dış görünüşünden memnun değildir. İnsanlar bu konuda kendilerini daha iyi hissetmek için plastik cerrahi yaptırmayı düşünüyorlar.

Elbette herkes ameliyat olması düşünürken plastik cerrahinin ruh sağlığına etkilerini düşünür. Çünkü işlem ne kadar basit olursa olsun ameliyatın riskleri vardır. Bu nedenle insanlar, ameliyatın zihinsel sağlıklarını iyileştirip iyileştiremeyeceğini merak ediyor. Ameliyat ve ameliyat sonrası iyileşme süresi ameliyata göre değişir ve hafife alınmamalıdır. Bu konuyu daha iyi anlamanız için yazımızda sizler için plastik cerrahinin ruh sağlığına etkilerinden bahsettik.

Botoks ve dolgu maddelerinin yapımında kullanılan kimyasallar artık cerrahlar dışındaki kişilerin erişimine açık olduğu için insanlar kötü deneyimler yaşadı. Bu durum birçok kişinin estetik ameliyattan korkmasına ve istenilen sonuca ulaşamamasına neden olmuştur. Yanlış dudak dolguları, yanlış botoks uygulamaları gibi bu kötü olaylar, insanların plastik cerrahinin ruh sağlığına olumsuz etkilerinin olduğunu düşündürdü.

Tavsiyemiz bu işlemler için güzellik merkezlerinin tercih edilmemesidir. Milano Klinik‘teki doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz. Doktorlarımızla iletişime geçerek size hangi ameliyatın uygun olduğuna ortak karar verebilirsiniz.

Ayrıca potansiyel plastik cerrahi hastaları genellikle ameliyatın duygusal yönleriyle ilgilenmezler. Ancak plastik cerrahinin ruh sağlığına etkilerini araştırmak önemlidir. Çünkü önceden ruh sağlığı ya da özgüven sorunu yaşayan kişiler için ameliyat her zaman doğru yol olmayabilir. Doktorların tavsiyesi, önce bir ruh sağlığı tedavisi gördükten sonra plastik cerrahiye başlamaktır.Birisi vücudunun belirli bir bölümünü beğenmediğinde, bazen ona takıntılı hale gelebilir. Ve bu genellikle kişinin benlik saygısını olumsuz etkiler. Bu sorunu çözmek için insanların aklına ilk gelen şey plastik cerrahidir.

İnsanlar plastik cerrahinin ruh sağlığına etkileri nin iyi olacağını düşündüğü için insanların aklına ilk gelen şey bu oluyor. Birçok durumda bu doğrudur. Ancak bu kişiden kişiye ve ruh sağlığı sorununun ne olduğuna göre değişir.

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi tarafından yayınlanan bir çalışmada, bazı kişilerde plastik cerrahinin ruh sağlığına etkileri nin olumlu olmadığı ortaya çıktı. Araştırmaya katılanların çoğu estetik ameliyattan sonra ruh sağlıklarının düzeldiğini söylerken, bazı kişiler ameliyattan istedikleri sonuçları alsalar bile mutlu olmadıklarını söyledi.

Bu nedenle estetik ameliyatın ruh sağlığına etkilerinin herkes için farklı olacağını söylemeliyiz.

Özellikle ameliyatın sonucu hakkında gerçekçi olmayan beklentileri olan, daha önce tatmin edici olmayan estetik ameliyatlar geçirmiş ve vücut dismorfik bozukluğu da dahil olmak üzere belirli ruhsal rahatsızlık öyküsü olan kişiler, ameliyat sonucundan genellikle memnun olmazlar.

Beden dismorfik bozukluğu yaşayan pek çok kişi, sürekli estetik operasyonlar geçirerek güvensiz fiziksel özelliklerini değiştirmeye çalışır.

Norveç’te yapılan bir araştırmada, bir grup kız öğrenciye birkaç yıl boyunca periyodik olarak anket uygulandı. Ve bu anket sonucunda psikolojik sorunları olan kadınların estetik ameliyatı tercih etme olasılıklarının daha yüksek olduğu belirlendi.

Ayrıca bu araştırmada anksiyete ve depresyon gibi hastalıkları olan kişilerde plastik cerrahinin ruh sağlığına etkilerinin olumsuz olacağı ortaya konmuştur.

Benlik Saygısı Kazanımı

Hastaların estetik cerrahi için kliniğe gelmesinin en önemli nedenlerinden biri düşük benlik saygısının kişilerin hayatını olumsuz etkilemesidir.

Rahatsız oldukları vücut bölgeleri özgüvenlerini düşürür. Bu bir kusur olarak kabul edilen veya başkaları tarafından fark edilen bir durum olmayabilir ancak vücudunuzda veya yüzünüzde kendinize olan güveninizi ve özgüveninizi sarsan bir şey olduğunu düşünüyorsanız, bunu estetik cerrahi ile çözmeniz mümkün olabilir.

Birçok rinoplasti hastasının burunlarının görünümünden çok rahatsız olduğunu biliyoruz. Bu hastaların çoğu operasyondan 15 gün sonra çok daha mutlu ve kendinden emin bir şekilde hayatlarına geri dönerler.

Bu, plastik cerrahinin ruh sağlığı üzerindeki olumlu etkilerine güzel bir örnektir.

Depresyon Belirtilerinde Azalma

Bazı durumlarda kişinin vücudunun hoşlanmadığı bir bölgesinden rahatsızlık duyması depresyona dönüşür.

Kendini sevememek ve kendini kabul edememek, depresyonun yaygın olarak bildirilen nedenlerinden biridir. Bu durumun çözülmesi plastik cerrahinin ruh sağlığına etkilerinin olumlu örneklerinden biridir.

Hastaların Mutluluk Düzeylerinde Artış

Estetik cerrahinin ruh sağlığına etkileri üzerine yapılan birçok araştırma, insanların kendilerini çekici bulduklarında kendilerini çok daha iyi hissettiklerini kanıtlamıştır. Bu nedenle kişi estetik yaptırdıktan sonra kendini daha iyi hisseder ve kendini daha çekici bulursa gün geçtikçe daha mutlu olacaktır.

Önceki yazımıza https://www.milanoklinik.com/bella-hadid-estetik-ameliyati/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir