...

Estetik ameliyat olmaya karar vermek zor olabilir. İster estetik ister tıbbi nedenlerle olsun, sonuçta vücudunuzda bir değişikliğe neden olacaktır. Estetik ameliyatlar estetik ameliyatlar olsa da yine de tıbbi işlemler olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle plastik cerrahiye hazırlık bu şekilde ele alınmalıdır. Bu yazımızda, hızlı ve sağlıklı bir iyileşme için plastik cerrahi öncesi ve sonrası yapılması gerekenler üzerinde duracağız.

Estetik ameliyat olmaya karar verdiniz. Bu muhteşem! Bu karar cesaret ve kararlılık ister. Vücudunuz için tam olarak ne istediğinizi bilmek önemli olsa da, tüm bu süreç boyunca ona nasıl bakacağınızı bilmeniz de çok önemlidir. 

Birçok insan için ameliyatlar, daha sonra komplikasyonlar hakkında biraz endişe uyandırır. Ancak bu iki şeyle kolayca önlenebilir: Doğru estetisyen seçimi ve estetik cerrahiye doğru hazırlanma yolunu bilmek. Ameliyatı yapmak için doğru kişiyi seçtiğinize inanıyorsanız, plastik cerrahi öncesi ve sonrası yapılması gerekenleri başka yerde aramanıza gerek yok!

İletişim Kurmak

Sorunsuz bir operasyon için olmasa da en önemli şeylerden biri aslında iletilir. Kulağa basit geliyor, değil mi? Estetisyeninizin tüm detayları bilmesi çok önemlidir. Özellikle sahip olduğunuz hastalıkları, kullandığınız ilaçları ve/veya aldığınız tedavileri onlara bildirmelisiniz. Bu sadece hastalarını daha iyi anlamalarına yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda operasyonunuzda kullanacakları en iyi tekniği seçmelerine de olanak sağlayacaktır.

Beslenme

Diyetiniz hem vücudunuzu hazırlamada hem de iyileşmenizde kilit faktörlerden biridir. Bununla birlikte, bazı ameliyatlar için belirli yiyeceklerin gerekli olabileceği unutulmamalıdır. Bunun için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini bilmiyorsanız, her zaman doğrudan estetisyeninizden veya kliniğinizden sizi bir beslenme uzmanına yönlendirmesini isteyebilirsiniz. Diyetiniz her zaman bol su içermelidir. Sadece plastik cerrahiye hazırlanmak için hayati bir adım olmakla kalmaz, aynı zamanda yaşam kalitenizi de arttırır. 

Sigarayı Azaltmak

Sigarayı bırakmak için birçok neden var. Bu da onlardan biri ve çok önemli. Sigara içmek genellikle sağlığınız için kötü olsa da, ameliyat sırasında akciğerlerinizde komplikasyonlara da neden olabileceğini biliyor muydunuz? Sadece bu değil, aynı zamanda ameliyattan sonra mide bulantısına ve hatta yorgunluğa neden olur. Sonuç olarak, zor bir iyileşmeye neden olacaktır. Bu nedenle, tamamen bırakamayacağınızı düşünseniz veya bırakmak istemeseniz bile, ameliyattan haftalar önce sigarayı kesmeye başlamanız yine de son derece önemlidir.

Estetik Ameliyata Hazırlanırken Çevrenizi Unutmayın!

Birçok estetisyen, ameliyattan sonraki ilk 24 saatin çok önemli olduğunu düşünür. Bu nedenle estetik ameliyatlardan sonra hastaneye yatmak sık görülen bir durumdur. Ancak tam iyileşme aylar olmasa da birkaç hafta kadar sürer. Belki de bu yüzden plastik cerrahiye hazırlanırken çok önemlidir. İyileşme aşamasında ne yapmanız gerektiğini öğrendikten sonra, evinizi önceden bu sürece en uygun olacak şekilde düzenleyin. Dinlenmek için doğru yüzeye sahip olduğunuzdan emin olun ve önceden biraz yiyecek hazırlayın. İlk birkaç gün buna ihtiyacınız olabilir. Sadece ameliyattan sonra dinlenmeniz gerektiği için değil, Beslenme bölümünde de tartıştığımız gibi, belirli operasyonlar için belirli yiyeceklere ihtiyacınız olabilir. Bu nedenle, ameliyat gerçekleşmeden önce bunları hazırlamak isteyebilirsiniz.

Valizlerinizi Hazırlayın

Yukarıda belirtildiği gibi, klinikte bir gece kalma olasılığınız yüksektir. Birçok operasyon bir ila iki gecelik bir hastanede yatış süresi gerektirir. Cüzdanınız, cep telefonunuz, pijamalarınız, iç çamaşırlarınız ve ihtiyacınız olan ilaçlar gibi temel kişisel eşyalarınızı getirmeyi unutmayın. Ayrıca taburcu olduğunuzda kolayca giyip çıkarabileceğiniz kıyafetleri de yanınıza aldığınızdan emin olun.

İletişim, Bir Kez Daha!

Yukarıda belirtildiği gibi, iletişim plastik cerrahiye hazırlanmada kilit bir faktördür. Ameliyat gerçekleştikten sonra, estetisyeninize nasıl hissettiğinizi bildirdiğinizden emin olun. Onları hiçbir şey hakkında karanlıkta bırakmayın. Bunun küçük bir şey olduğunu düşünseniz bile, yaşadıklarınızı onlara bildirdiğinizden emin olun. Bıçağın altına girdiniz, sonuçta vücudunuzun değişikliklere tepki vermesi normal, ancak bu tepkileri profesyonellere bildirmeyi unutmayın!

Egzersiz Yapmak

Evet, ameliyattan sonra iyice dinlenmeniz gerekiyor ama bu hiç hareket etmemeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Evinizin içinde bir gezinti, birkaç adım bile olsa, ilaçlarınızın yan etkilerini en aza indirmek için hareket etmeniz gerekir. Yavaşça ve zamanla, vücudunuzun hareketini evin etrafındaki dairelerden belirli egzersiz hareketlerine kadar genişletebilirsiniz. Ama dikkatli olun! Vücudunuz buna hazır değilken yanlış hareket yapmak bazı komplikasyonlara neden olabilir. İletişimin önemine dönersek, fiziksel olarak neler yapabileceğinizi daima estetisyeninize sorun.

Kontrollerinizi Kaçırmayın

Ameliyatınızdan sonra kliniğiniz bir takip randevusu alacaktır. Bu kontroller, estetisyeninizin iyileşme sürecinizi takip etmesine ve bu süreçte size rehberlik etmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca ameliyattan kaynaklı dikişleriniz varsa bu randevularda alınacaktır. Onları kaçırmadığınızdan emin olun!

Estetik cerrahi öncesi ve sonrası tüm doğru adımların izlenmesi en iyi sonuçların önünü açacaktır. Estetik cerrahi zor bir süreç olsa da Milano Klinik‘te estetisyenlerimiz hayalinizdeki görünüme kavuşmanıza yardımcı olacaktır. Hizmetlerimiz, fiyatlarımız ve daha fazlası hakkında ek bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.

Bu yazımızda sizlere plastik cerrahi öncesi ve sonrası yapılması gerekenler bahsettik. Bir önceki yazımıza https://www.milanoklinik.com/doku-icin-plastik-cerrahi-sonrasi-en-iyi-5-iyilestirici-gida/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir