...

Tüm insanları tehdit eden COVID-19 virüsü bütün dünyada hızla yayılmaya devam ediyor. COVID-19 öldürücü bir virüs türü olsa da hijyenik kalarak ve temizliğinize dikkat ederek bu virüsten korunabilmeniz mümkündür. Milano Klinik olarak sizin ve sevdiklerinizin nasıl sağlıklı kalabileceği konusunda en güncel bilgileri; aynı zamanda koronavirüs salgını ve estetik operasyonlar hakkında bilmeniz gereken detayları da sizinle paylaşıyoruz.

Tüm dünyada etkisini gösteren koronavirüs salgını doğal olarak uluslararası seyahat edip estetik tedavisi olacak hastaları da etkiliyor. Virüsün tüm dünyada yayılmasının en önemli nedenlerinden biri de doğal olarak uluslararası seyahat eden yolcular oluyor. Havalimanlarında ve sınır kapılarında ülkeye giriş çıkışlarda gerekli tedbirler alınsa da COVID-19 virüsü Antarktika hariç tüm kıtalara yayılmayı başarmıştır.İşe giderken, yurt içi veya yurt dışı seyahat ederken, herhangi bir kalabalık ortamda ya da çeşitli etkinliklerde başka insanlardan virüs kapma olasılığınız yüksektir. Virüs kaptığınızdan emin olmanız için COVID-19 virüsünün belirtilerini bilmeniz gerekir. Virüse yakalanan bir insanda şu belirtiler ortaya çıkar:

Eğer korona virüs kaptığınızı düşünüyorsanız yüzünüze bir maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir. Yapılacak testler sonucunda virüsü kapıp kapmadığınız ortaya çıkacaktır. Ancak unutmamanız gerekir ki, virüs vücuda girdikten sonra 2 ila 14 gün arasında kuluçka süresi vardır. Bu süre zarfında virüsü kaptığınızı bilmeniz çok zordur. Kuluçka süresi boyunca herhangi bir belirti görülmediği takdirde korona virüs kapmadığınızdan emin olabilirsiniz. Ayrıca, yurt dışı seyahati yapan kişilerin bu kuluçka süresi boyunca kendilerini zorunlu olmadıkça toplumdan uzak tutmaları ve kuluçka süresi tamamlanana kadar kendi evlerinde beklemeleri gerekir.Korona virüsten korunmanın yolları çok basittir. Yapmanız gerekenler basit olarak şunlardır:

Daha önceden operasyon randevusu alan hastalar eğer ülke dışına çıkış yasakları yoksa Türkiye’ye gelerek operasyonlarını yaptırabilirler. Operasyondan önce şüpheli bir durum ya da korona virüs belirtileri gözlemleniyorsa randevularını iptal ettirerek tedavilerini ertelemeleri gerekir. Ayrıca operasyondan sonra vücut bağışıklığı normalde olduğundan daha düşük olacağı için iyileşme sürecinde vücudun enfeksiyon kapma olasılığının da yüksek olduğunu bilmeleri gerekir.Korona virüs tüm dünyada etkili olduğu için doğal olarak turizmin her alanında olduğu gibi sağlık turizmini de olumsuz etkiliyor. Türkiye’ye yurt dışından gelecek hastalar tedavilerini erteleyerek planlarında değişiklik yapıyorlar. Bazı hastalar gelmek istese de ülke dışına çıkış yasağı olduğu için seyahat edemiyorlar. Dolayısıyla hem seyahat hem de tedavi planlarında değişikliğe gidiyorlar.

Ancak uluslararası seyahat engeli olmayan ülkelerden Türkiye’ye hastalar gelmeye devam ediyor. Korona virüs küresel bir salgın olsa da, gerekli önlemler alındıktan sonra hastalar planlarını ertelemeden uyguluyorlar. Biz de Milano Klinik olarak yurt dışından gelen hastalarımızı tedavi etmeye devam ediyoruz.

Yurt dışından gelen hastalarımızı ameliyattan önce gerekli testlerden geçirdikten sonra ameliyata alıyoruz. Bu konuda en üst düzeyde titiz ve dikkatli davranarak virüsün yayılması için gereken bütün önlemleri alıyoruz. Bununla birlikte, hafif soğuk algınlığı semptomları olan hastalardan, potansiyel olarak doktorları ve diğer hastaları enfekte etmekten kaçınmak için tedavilerini ertelemelerini talep ediyoruz. Plastik cerrahlarımız da, hastalığın taranmasında ve hastalığın ilk belirtisinde geciktirme prosedürlerinde çok titiz davranmaktadır.Tüm dünyada salgın hızla devam ederken, temizliğine önem veren ülkeler bu salgında mümkün olduğunca az etkileniyor. Şimdiye kadar Türkiye’de korona virüs kapan hasta sayısının sadece “2” olması bunun en büyük göstergesi ve bu hasta da tedavi edilmek ve virüsün başkalarına da yayılmaması için karantina altına alınmıştır. Hastanın sağlık durumu da oldukça iyidir. Ayrıca bu hastanın virüsü yurt dışından kaptığı da biliniyor.

Türkiye, Avrupa’nın ve neredeyse dünyanın tüm ülkelerini geçerek el yıkama oranlarında yaklaşık yüzde 90’a varan bir istatistiğe sahip. Listeyi ise Suudi Arabistan alıyor. Türkiye’de temizlik alışkanlığının oldukça yüksek olması, insanların virüse karşı dirençli ve dayanıklı olmasını sağlıyor.

Türkiye’deki hastane yeterliliklerinin üst düzeyde olması, tüm sağlık kuruluşlarının virüse karşı düzenli olarak dezenfekte edilmesi; sadece sağlık kuruluşlarının değil, tüm toplu mekânların, işletmelerin, toplu taşıma araçlarının ve istasyonların dezenfeksiyon işlemleri düzenli olarak yapılıyor. Türkiye’deki insanların temizliğe oldukça titizli olmaları da aynı zamanda virüslere karşı bağışıklık kazanmalarına yardımcı oluyor.

Ülkeye giriş çıkışlarda, havalimanlarında, terminallerde ve sınır kapılarında da dezenfeksiyon işlemleri düzenli olarak yapılıyor ve korona virüs konusunda tüm tedbirler alınıyor.Yeni tip korona virüs (COVID-19) salgınının tüm dünyaya yayılmasıyla birlikte kişisel temizlik konusu da ön plana çıkmaya başladı. Dünya Sağlık Örgütü de başta olmak üzere tüm sağlık kuruluşları korona virüsten korunmak için ellerin düzenli aralıklarla sabunla yıkanması gerektiği konusunda önerilerde bulunuyor. Hatta COVID-19 virüsün Türkiye’ye geç ulaşmasının nedenleri arasında Türkiye’nin temizlik alışkanlıkları büyük rol oynamaktadır. Türkiye’de virüsün yayılmasını önlemek için ülkece büyük bir seferberlik ilan edilmiş ve tüm önlemler alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir