...

Kapalı burun estetiği bireyin doğuştan veya sonradan burnunda oluşan şekil bozukluklarının giderilip hem sağlık hem de fiziki açıdan düzgün bir görünüşe kavuşmasını sağlamaktadır.

Burun estetiği sadece estetik görünüm açısından değil sağlık problemleri açısından da yapılmaktadır. Solunum yolları ile ilgili rahatsızlık yaşayan bireyler burun ameliyatı sonucu burun kanalları açılır ve daha rahat nefes almaktadır.

Doğru yapılmış bir burun ameliyatı sonrasında hastanın düzgün nefes alması ve burun estetiğin güzel gözükmesi gerekmektedir. Estetik görüntü amacıyla yapılan burun ameliyatların en hassas nokta burunun doğal durmasıdır. Bu sebepten dolayı doktor ve hastane seçimini oldukça özenle yapmanız gerekmektedir.

Her bireyin kendine özgü özellikleri olduğundan dolayı hastanın surat yapısına uygun olarak özel bir çizim yapılması gerekmektedir.

Burun estetiğini tıp dilinde ‘Rinoplasti’ veya ‘Septoplasti’ olarak adlandırılmaktadır. Estetik bir görünüm dışında Septoplasti ameliyatı olan solunum yolu rahatsızlığı olan kişiler daha sağlıklı yaşayacaklardır.

Gelişim ve büyüme çağını tamamlamış ve 18 yaşını doldurmuş her birey burun ameliyatı olabilir.Cerrahi burun estetiği müdahalelerinde burun içerisinde bulunan fazla kıkırdak çıkarılarak estetik bir görünüme kavuşması sağlanır. Hastanın burun yapısına ve istediklerine göre yapılacak müdahale yöntemi değişmektedir. Açık burun estetiği ve kapalı burun estetiği olmak üzere 2’ye ayrılır.

Açık Burun Estetiği (Rinoplasti)

Yapılan müdahale sırasında burunun ucundan ufak bir parça alınarak burun yapısının tamamen gözükmesini sağlar.

Kapalı Burun Estetiği (Rinoplasti)

Açık rinoplastiden farkı kesiler burun ucundan değil de burun boşluğundan alınmaktadır. Müdahale sonrasında burun üstünden kesi alınmadığından dolayı iz bırakmaz. Günümüzde en çok tercih edilen yöntemdir.

Rinoplasti , burunda oluşan şekil bozukluklarını düzeltmek amacıyla yapılan cerrahi müdahalelerdir. Estetikte en çok yapılan işlemdir. Rinoplasti adı altında yapılan bu müdahalelerde ayrıca solunum yolları ile ilgili sıkıntılar da düzeltilmektedir. Burun yüzün tam ortasında bulunan solunumu sağlayan organdır aynı zamanda yüzün ortasında bulunduğundan dolayı estetik açıdan çok dikkat çekmektedir.

Estetik müdahale yapılırken solunum yolları ile ilgili bozukluk var ise aynı müdahalede düzeltilmelidir. Müdahalenin başarı onarı tamamı ile hastaya bağlıdır. Hastanın cilt özelliği , kıkırdakların şekli , kıkırdak ve kemikte oluşan eski deformeler müdahaleden sonra dokuların iyileşme sürecini etkilemektedir. Estetik burun ameliyatını kemik ve kıkırdak yapılarından bulunan deri ve mukozadan ayırarak kemik ve kıkırdak yapısını yeniden şekillendirme olarak adlandırabiliriz.

Estetik müdahale öncesi doktor ne kadar önemli ise hasta seçimi de bir o kadar önemlidir. Hastaya ne istediği sorulması gerekmektedir. Eğer ünlü birine benzeme , elinde fotoğrafla gelme gibi bir sorun var ise hasta ile konuşup gerçekçi seviyeye getirilmelidir.

Estetik ameliyatı olmak isteyen bireye her şekilde gerçekçi bilgi verilmelidir. Estetik cerrahı hastanın beklentilerini karşılayacak derecede bir şekle karar verilir. Hastanın fotoğrafları çekilir bilgisayara yüklenir ve karşılıklı istenilen şekil konusunda bir karar verildikten sonra ameliyat kararı verilmelidir. Her bireye özel bir planlama yapılarak müdahale yapılmaktadır.

Estetik burun ameliyatını lokal veya genel anestezi şeklinde yapılmaktadır. Yaklaşık 2 saat süren müdahalenin sonunda hastanın burun deliklerine tampon ve bunun üzerine atel konmaktadır. Ameliyat sonrasında göz altlarında şişlik ve morluk olması çok normaldir.

Genellikle tamponlar 1-2 gün sonra alınarak hastanın nefes alması sağlanmaktadır. Atel ise 1 hafta sonra çıkarılarak hastanın normal hayata dönmesi sağlanmaktadır. Burun ameliyatı sonrasında oluşan gözle görülür morluk ve şişlikler yaklaşık 1-2 ay içinde kaybolmaktadır. Müdahale sonrasında burun şeklini alması için ortalama 6 ay-1 sene geçmesi gerekmektedir.

Rinoplasti ameliyatı güvenilir , bilgili , estetik bir görüşe sahip ve bu konuda üst düzey olan estetik cerrahlar tarafından yapılırsa hastanın memnun kalması sağlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir