...

Altın oran, kabaca 1.618 olan çok özel ve spesifik bir sayıdır. Neden spesifik ve kabaca kelimelerini aynı cümlede kullandığımızı merak ediyor olabilirsiniz. Çünkü altın oran irrasyonel bir sayıdır. Doğanın kendisinde bulabileceğimiz irrasyonel sayıdır. Bu yazımızda altın oranın ne olduğunu, kimlerin altın orana sahip bir yüzü olduğunu ve bu ideal görünüme nasıl kavuşabileceğinizi ele alacağız.

Girişte bahsettiğimiz gibi altın oran sıralı büyüme için gerekli olduğundan matematik, geometri ve hatta tasarım gibi alanlarda önemli bir çalışmadır, bu yüzden 1.618 sayısı (bazı durumlarda 1.62 olarak kullanılır) çok önemlidir. 

Hiç bir ayçiçeğine baktınız ve orta kısımdaki tohumlu spiralin ne kadar hoş göründüğünü fark ettiniz mi? Güzel görünüyor çünkü burada altın oran vardır. Aslında ayçiçeği altın oranın doğadaki klasik örneklerinden biridir.

Altın oranı nasıl bulabileceğimizi küçük bir örnekle gösterelim. Diyelim ki 200 santimetre uzunluğunda bir hattımız var. Şimdi, onu çok özel bir şekilde bölmemiz gerekiyor ki, böldükten sonra, uzun parçanın kısa parçaya bölümü, tüm çizginin uzun parçaya bölünmesine eşit olmalıdır.

Kafa karıştırıcı geliyor, değil mi? Aslında, hiç değil! Bu durumda elimizdeki 200 santimetre uzunluğundaki çizgiyi 123,6’ya 76,4 oranına bölmemiz gerekiyor. Bu şekilde, 123,6’yı 76,4’e böldüğümüzde 1,618’e eşittir. 200’ü 123,6’ya böldüğümüzde, aynı zamanda 1,618’e eşittir.Güzellik tarih boyunca hep tartışılan bir konu olmuştur. Neyi güzel veya kimi güzel bulduğumuz sık sorulan sorular arasındadır. Medeniyetlerin şafağından günümüz dünyasına, tablolar, heykeller, manzaralar veya kendi güzelliğimiz gibi sahip olduğumuz güzel şeylerle gurur duyuyoruz. 

Peki eşyalardaki güzelliği hesaplamanın bir yolu olduğunu söylediğimizde şaşırır mısınız? Cevabı matematikte bulabiliriz. Evet, doğru okudunuz, cevap sayılarda gizli. İnsanlığın ilk çağlarında, yani Antik Yunan uygarlığında, Öklid gibi matematikçiler bu konuyu incelemek için yıllarını harcamışlardır. Ve o andan itibaren, yüzyıllar ve yüzyıllar boyunca, büyük beyinler hayatlarını bunun için harcadılar.

Bugün buna Altın Oran veya Phi diyoruz. Geometri nedeniyle matematikçiler buna ilgi duysalar da, yavaş yavaş bundan daha fazlası oldu. Artık özellikle kozmetikte onu ideal olarak kabul ediyor ve altın oran yüzün peşinden koşuyoruz. Dünyanın dört bir yanındaki estetisyenler, altın oran bir yüze sahip olmak isteyen hastalarla dolup taşıyor. Peki altın oran tam olarak nedir? Güzellik ve kozmetikte bu matematiksel terim neden bu kadar önemlidir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi doğada altın oran, göze hoş gelen şey demektir. Bu yüzden birçok insan için özellikle yüz güzelliği konusunda geçerlidir. Büyüme yönü, bakmayı bu kadar hoş yapan şeydir. İşte burada 1.618 oranını yüzümüzde kullanıyoruz. Bu sayıyı yüz hatlarımızın uzunluğunu ve mesafesini hesaplamak için kullanıyoruz. 

Örneğin, saç çizgimiz arasındaki uzunluk, kaşlarımızın en üstten alt göz kapaklarına kadar olan uzunluğunun 1.618 katı olmalıdır. Bu oranlar karşılanırsa, gerçek kusursuz yüz dediğimiz şey budur.Bildiğimiz gibi tam bir altın oran yüzü olmasa da, ona sahip olmaya yaklaşan bazı ünlüler var. Julian De Silva tarafından yapılan araştırmaya göre Bella Hadid, %94,35’lik bir eşleşme ile altın oran yüzüne çok yakın bir yüze sahip! Ama tabii o listedeki diğer ünlüler gibi onun da bu özelliklerle doğmadığını söyleyebiliriz. 

İdeal yüz özelliklerini nasıl elde edebileceğinizi göstermek için Bella Hadid’in bazı estetik ameliyatlarının üzerinden geçelim.

Bella Hadid’in görünümünde izleyebildiğimiz en erken değişikliklerden biri burnu. Gençliğinin başlarında, burnunda bir köprü tespit edilebilirdi. 2014 civarında, muhtemelen rinoplastinin bir sonucu olarak o köprünün ortadan kalktığını görmüştük.

2016 yılı civarında yüzünün yuvarlaklığını kaybettiğini ve elmacık kemiklerinin çok belirginleştiğini görebiliriz. Bu, bazı durumlarda “parlama” olarak yorumlanabilse de, yüz germe ameliyatı ve yüz yağ enjeksiyonu sonucu da olabilir. Ama asıl mesele, kaşlarının herkes tarafından konuşulması haline gelmesiydi. Kaşlarının kuyrukları yukarı kalktığında, kaş kaldırma o yıl standart “manken görünümü” haline geldi.

Ve son olarak, 2021’de mükemmel V şeklindeki çenesi manşetlere çıktı. Bazıları, Yolanda Hadid’in Hadid kardeşlerin katı diyetiyle ünlü olduğu için olası bir kilo kaybına katkıda bulundu, ancak birçok estetisyen böyle bir teoriye inanmıyor ve bunun boyun germe veya yüz germe ameliyatının bir sonucu olabileceğini düşünüyor. 

İşte Bella Hadid bildiğimiz şekliyle altın oranlı yüze sahip ya da altın oranlı yüze sahip olmaya çok yakın.

Proclus’un dediği gibi: “Nerede sayı var, orada güzellik var.” Güzellikte bile ideal bir güzellik gibi görünmek için çok ince bir çizgi vardır. Milano Klinik olarak ideal güzellikte görünmenin her hastamızın hakkı olduğuna inanıyoruz. Estetisyenlerimiz hastalarımızın hayalini gerçekleştirmek için çok çalışıyorlar. Hizmetlerimiz, fiyatlarımız ve daha fazlası hakkında ek bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere altın oran ve altın oran yüzden bahsettik. Bir önceki yazımıza https://www.milanoklinik.com/plastik-cerrahi-oncesi-ve-sonrasi-yapilmasi-gerekenler/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir