[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_custom_heading text=”Blefaroplasti Prosedürü Hakkında Her Şey” font_container=”tag:h1|text_align:left”][vc_column_text]Göz çevresi yüzün diğer bölgelerine göre daha hassastır. Kırışıklıklara ve aşınmalara karşı dayanıklı değildir. Cilt yaşlandıkça elastikiyetini kaybeder. Esneklikteki bu azalma yerçekimi kuvvetiyle birleşerek yaşlanan cildin sarkmasına neden olur. 

 

İlerleyen yaş, sigara kullanımı, stres, göz çevresindeki kırışıklık şikayetleri, üst göz kapağı sarkması, alt göz kapağında sarkma, göz altı torbaları ve göz altında morluklar gibi etkenlerle oluşur. Yorgun, uykusuz ve yaşlı bir görünüme neden olan bu şikayetlerin artması durumunda göz kapağı estetiği operasyonlarına ihtiyaç duyulur. 

 

Üst göz kapağının sarkması veya göz torbası oluşumunun ilerlemesi görme alanımızın daralmasına neden olur. Gözün anatomik, sinir ve damar sistemi yapısını en iyi bilen hekimler tarafından göz estetiği yapılması önemlidir.

 

Göz kapağı estetiği öncesi cilt kalınlığı, göz kapaklarındaki yağ miktarı ve kas yapısı incelenmelidir. Bir blefaroplasti planlamadan önce, göz ameliyatlarında uzmanlaşmış bir plastik cerrahla konuşarak tıbbi geçmişinizi ve beklentilerinizi tartışmalısınız.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_gallery interval=”3″ images=”14475″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_custom_heading text=”Blefaroplasti Nedir?”][vc_column_text]Blefaroplasti, kişide yorgun ve yaşlı bir ifade veren alt ve üst göz kapaklarındaki fazla deri ve yağ dokusunun (göz altı torbalarının çıkarılması) alınması ameliyatıdır. Göz kapağı ameliyatı sadece estetik amaçlı uygulanmaz. Bazen göz kapakları görüşü kısıtlayacak kadar sarkabilir. Bu durumda göz kapağı sarkmasını gidermek için blefaroplasti ameliyatının uygulanması görüş kalitesini ve görüş alanını iyileştirmenin en etkili yöntemidir.

 

Bu cerrahi işlem ile tüm göz çevresindeki yağ dokusunun azalması nedeniyle göz altındaki halkalar ve göz çevresindeki çukurlar giderilir. Fazla deri ve yağ dokusunun alınması göz çevresindeki kemiklerde belirginleşmesini sağlar. Kısaca blefaroplasti, alt ve üst göz kapaklarında meydana gelen deformasyonların giderilmesi için yapılan cerrahi bir işlemdir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_custom_heading text=”Blefaroplasti Nasıl Yapılır?”][vc_column_text]Blefaroplasti operasyonlarında üst göz kapağı ve alt göz kapağı estetiği birbirinden farklıdır ve hastanın durumuna göre cerrahi müdahalenin kapsamı doktor muayenesinden sonra belirlenir. Göz kapağı estetiği ameliyatlarında birçok teknik vardır. Öncelikle hastanın göz ve oküloplastik muayeneleri detaylı olarak yapılmalı, hastanın göz ve kapak fonksiyonları değerlendirilmelidir. Deneyimli bir cerrah birçok farklı teknikte bilgi sahibidir ve muayene sayesinde hastasına en uygun tekniği belirleyip uygulayabilir. 

 

Üst göz kapağında doğal göz kıvrımına uygun bir kesi yapılarak fazla derinin alınması şeklinde uygulanır. Alt göz kapağında, kirpiklerin hemen altından yapılan bir kesi ile fazla deri ve yağ dokusu alınır. Blefaroplasti ameliyatı lokal anestezi veya intravenöz sedasyon altında yapılır. Hastanın şikayetine göre sadece üst veya alt göz kapaklarına veya her ikisine birden müdahale edilir. İşlem yaklaşık 1 – 1.5 saat sürer.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_custom_heading text=”Blefaroplasti İşleminden Sonra”][vc_column_text]Blefaroplasti ameliyatı sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Ameliyattan sonra geçici olarak bazı komplikasyonlar gelişebilir. Göz çevresinde şişlik ve morluk olması normaldir. Gözlerde kuruluk ve yanma hissi oluşabilir. 

 

İlk günlerde yaşlar artabilir, gözler ışıktan rahatsız olabilir ve hasta gözlerini tam olarak kapatamayabilir. Blefaroplasti ameliyatından sonra morluk ve şişliği azaltmak için buz kompresi uygulanır. 1-2 hafta içinde şişlik ve morluklar geçecektir. Göz kapaklarınızda ağrı varsa doktorunuzun önerdiği ağrı kesiciyi kullanabilirsiniz. Blefaroplasti ameliyatından sonra genellikle hastaneye yatış gerekmez, ancak önlem olarak hasta bir doktor gözetiminde olabilir. 

 

Ameliyat sırasında uygulanan dikişler ameliyattan bir hafta sonra alınır. Yaklaşık 6-7 ay içerisinde göz kapaklarındaki kesi izleri tamamen görünmez hale gelir. Bu işlem sırasında göz kapağınız hassas olduğu için cildinizi güneşe maruz bırakmamalısınız. Blefaroplasti ameliyatından sonra birçok kişi daha genç ve dinlenmiş bir görünüme sahip olduklarını ve daha özgüvenli hissettiklerini belirtmektedir. Milano Clinic’te gerçekleştirilen operasyonlarda hastaya en iyi ve doğru estetik işlemler uygulanmaktadır. Memnun kalacağınız bir hizmet deneyimi için Milais perforno Clinic’in uzman kadrosuyla iletişime geçebilirsiniz.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_custom_heading text=”Blefaroplasti Operasyonu Kimler İçin Uygundur?”][vc_column_text]Sağlıklı ve gerçekçi beklentileri olan herkes göz kapağı ameliyatı için uygun aday olarak kabul edilebilir. Çoğunlukla 35 yaş ve üzeri kişilerin tercih ettiği bir operasyon olsa da genetik olarak göz kapağı düşüklüğü ve şişkinlik varsa daha erken yaşlarda da yapılabilir. Göz kapağı estetiği daha genç, daha az yorgun bir görünüm sağlar ve yüzünüzü güzelleştirir. Pek çok ünlünün gerçekleştirdiği operasyonlardan biri olan blefaroplasti, göz çevresindeki estetik sorunları ortadan kaldırarak yüzün daha genç ve enerjik görünmesine yardımcı olur. 

 

Göz kapaklarına estetik yaptırarak daha genç görünen ünlü isimlerden bazı örnekler verelim. Tom Cruise’un özellikle göz torbalarından kurtulmak için alt göz kapaklarına blefaroplasti ameliyatı geçirdiği biliniyor. Renee Zellweger’in göz çevresindeki fazla yağ ve deriyi gidermek için göz gerdirdiği biliniyor. Al Pacino, göz altı torbalarını ve göz kapaklarındaki sarkmaları azaltmak için çeşitli operasyonlar geçirdi. Paris Hilton’un 2006 yılında göz gerdirdiği söyleniyor, ancak bu işlem sol gözünü sağdan daha fazla sarkık hale getirdi. 

 

Eşitsizliği düzeltmek için bir göz germe ameliyatı daha geçirdiği biliniyor. Blefaroplasti ameliyatının sonuçları kalıcıdır ancak göz kapaklarının yeni şekli kişinin yaşam tarzı, kilo alımı, stres, uykusuzluk, yerçekiminden etkilenir. Ameliyat sonrası deformasyon yaşanmaması ve ameliyatın tekrarlanmamasına özen gösterilmelidir. Operasyon göz kapaklarının devam eden yaşlanmasını durduramaz ancak 7-8 yıla kadar etkisini sürdürür.

 

Önceki yazımızı https://www.milanoklinik.com/tipplasti-nedir/ linkinden okuyabilirsiniz.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir