Karın Germe Estetiği

Karın Germe Estetiği Nedir?

Karın germe estetiği karında meydana gelen sarkma ve yağlanma sorunlarını ortadan kaldırmak için yapılan bir estetik ameliyattır. Karın estetiği için hastaya cerrahi müdahale yapılır.

Ameliyat süresi operasyon bölgesine göre değişiklik gösterir. Karın germe ameliyatı yaklaşık 3-4 saat sürer. Karın ameliyatının yanı sıra hastaya gerekli görüldüğü durumlarda liposuction uygulaması da yapılabilir. Karın germe ameliyatı kadınların sık başvurduğu bir ameliyattır. Erkekler daha çok kısa sürede kilo vermek istediği zaman karın germe estetiğine başvurmaktadır. Karın germe estetiği ile karnınız istediğiniz görüntüye kavuşur.

Karın derisinin sarkması kadınlarda daha yaygın görülür. Bu yüzden kadınlar karın germe estetiğine daha fazla ihtiyaç duyar. Erkeklerde kilo almaya bağlı olarak karın bölgesi sarkar. Erkekler de ideal görünüme kavuşmak için karın germe estetiğine başvurabilir.

Hamilelik dönemindeki kadınların karın bölgesi sarkar. Karın gerdirme ameliyatı ile hamilelik sonunda karındaki ön duvarlar daralır. Bu daralma sonucunda karın kasları sıkışmaya başlar. Sarkan karın derisinde biriken yağlar karın germe ameliyatı ile alınır. Böylece karın bölgesi ideal görünümüne kavuşmuş olur.

Karın germe ameliyatı nasıl yapılır?

Karın germe ameliyatları işlem süresi yaklaşık 3-4 saat sürer. İç çamaşır altında gizlenen göbeğin altından 8-10 santim publis kıllı bölgenin üzerinde bir kesi hattı yapılır. Sezeryan izine benzeyen kesi sezeryan kesisinden biraz daha uzundur. Göbek çevresine göbek deliği transferi yapabilmek için ikinci bir kesi işlemi yapılır.

Ameliyattan sonra kesi hattı deri altından gizli dikiş ile kapatılır. Pansuman ile örtme işlemi yapılır. Bölgede toplanan fazladan sıvıyı dışarı atmak için dren adı verilen iki tüp yerleştirilir. Karın gerdirme ameliyatında ilk gün idrar sondası yapılır. Ayağa kalkıştan sonra idrar sondası çekilir. Karın germe ameliyatı sonrası hastaya uygun korse giydirilir.

Karın Germe Estetik Çeşitleri Nelerdir?

Karın germe ameliyatı birkaç türü vardır. Tam karın germe ameliyatı, kısmi karın germe ameliyatı, ters karın germe ameliyatı olmak üzere üç çeşit karın germe ameliyatı yapılır. Tam karın germe ameliyatına tıp dilinde abdominoplasti denir. Bu operasyonla orta ve alt karın duvarının daha gergin olması sağlanır.

Kimler Karın Germe Estetiği Yaptırabilir?

Karın germe estetiğine genellikle hızlı kilo alıp veren kişiler başvurur. Aşırı kilo alımı ve kilo kaybı karın dersinde deformasyona neden olur. Ani ve aşırı kilo kaybı karın derisinde gevşeklik oluşturur. Karın derisinin gevşemesi sadece kilolu kişilerde değil bazen normal kilolu kişilerde de görülür. Normal kilolularda bu durumun görülmesinin sebebi genetik yatkınlıkla alakalı olabilir. Çoğul gebelik, çeşitli cerrahi işlemler karın kaslarında gevşekliğin oluşmasına neden olur.

Karın gerdirme ameliyatı öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyat öncesi uzman hekimin verdiği tavsiyelere harfiyen uymalısınız. Sigara içen kişiler karın germe ameliyatından önce en az 2 hafta öncesinden sigara kullanımını bırakmalıdır. Bu dönemde uzun süre güneşte kalmaktan kaçınmak gerekir. E vitamin alımının azaltılması ve aspirin kullanımına son vermek gerekir. Karın germe ameliyatı öncesi diyet rejimlerinden uzak durulmalı. Soğuk algınlığı ve enfeksiyon rahatsızlığı olanların karın germe ameliyatını ertelemeleri gerekir.

İkinci kez karın germe ameliyatı olabilir miyim?

İlk karın germe ameliyatından 1 yıl sonra ikinci kez karın germe ameliyatı olmanızın bir sakıncası yoktur. İkinci ameliyatta yağlarınızı da aldırmak istiyorsanız bu ameliyatta karın ve bel bölgesinden sınırlı yağ alınabilir. İlk ameliyatta bu bölgeden yeteri kadar yağ alındığı ve kan dolaşımı normalin altında gerçekleştiği için bu bölgeden fazla yağ almak yıpratıcı işlem olarak tanımlanır. Bu yüzden bu bölgeden sınırlı ölçüde yağ alınır.

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Karın germe ameliyatı daha sık ve düz bir karına sahip olmak için yapılan bir estetik ameliyat türüdür. Karın germe ameliyatını uzman cerrahlar yapar. Karın germe ameliyatında genel anestezi uygulanır. Küçük operasyonlarda lokal anestezi yapılır. Karın germe operasyonu ameliyatın ciddiyetine ve büyüklüğüne göre yaklaşık 3-4 saat sürer.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıl Devam Eder?

Karın germe operasyonundan sonra açılan kesi sebebiyle göbeğin alt tarafında iz kalabilir. Operasyon sonrası kanamayı önlemek ve şişkinliği azaltmak için operasyon bölgesi sargılı tutulur. Estetik ameliyatından sonra karnın gergin kalması için genelde dizler arkadan yastıkla desteklenerek yatış sağlanır. Operasyondan sonra cilt altına dren adı verilen 2 tüp yerleştirilir. Drenler olası kanama durumlarını kontrol etmek için yerleştirilir. Operasyondan sonra en geç 2 gün içinde hasta taburcu edilir. Karın germe ameliyatından sonra bazen hematom adı verilen derinin altında kan birikmesi oluşabilir. Yara ve dikişler bazen enfeksiyon kapabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka uzman bir hekime görünmek gerekir. Operasyon sonrası hasta iyileşene kadar yaşantısına dikkat etmelidir.

Karın Germe Ameliyat Sonrası Normal Hayata Ne Zaman Dönülür?

Karın germe estetiğinden sonra hastalar 1-2 gün hastanede yatar. Hasta bir süre korse giyerek günlük rutin yaşantısına devam eder. Hastalar 10-14 gün içinde tamamen iyileşip normal yaşantısına döner. Karın germe ameliyatından sonra ilk günlerde hastanın karın bölgesinde şişlikler meydana gelir. İlaç alımı hastaların ağrı ve sızısını azaltır. Ameliyatta yerleştirilen drenler 3-5 gün içinde çıkartılır. Operasyonun durumuna göre hasta 1-2 gün hastanede yatar. Hasta ilk etapta dik durmakta zorlanır. Kısa sürede eskisi gibi yürümeye devam eder.

Karın germe sonrası hastanın rutin işlerine dönmesi birkaç hafta alır. Hastanın fiziksel durumu iyiyse iyileşme süreci daha hızlı gerçekleşir. Egzersiz yapmak iyileşme sürecini hızlandırır. Egzersizler kan pıhtısının azalmasına, şişkinliğin azalmasına yardımcı olur. Karın kaslarını zorlayan sık egzersiz programları iyileşme sürecini uzatır ve hastanın sağlığını tehlikeye atar. Karın germe sonrası oluşan dikiş izleri ilk 3-6 ay arasında kızarmaya başlar. Zamanla kızarıklık solarak daha belirgin hale gelir. İzler iç çamaşırının altında kaldığı için hastanın durumunu olumsuz etkilemez.

Karın Germe Ameliyatı İzleri Nasıl İyileşir?

Karın germe ameliyatından sonra oluşan kesiler operasyon bölgesinde iz bırakabilir. Bu izler çoğu zaman iç çamaşırın altında kalır. Doktorun size önerdiği krem ve bantları kullanarak ameliyat izlerini daha az görünür hale getirebilirsiniz. Ameliyat sonrası karın bölgesinde kabarma, morarma ve şişme görülür. İyileşme sürecinde nadir de olsa ağrılar meydana gelir. Doktor gerekli gördüğü durumlarda hastaya ağrı kesici ilaçlar verebilir. Şişlik ve morarmaların iyileşmesi 4 hafta sürer. Karın bölgesinin ideal görünüme kavuşup normale dönmesi 6 ay sürer.

Hasta taburcu olduktan sonra doktor tavsiyesine uyup iyi istirahat ederse iyileşme sürecini hızlandırır. Uzman hekimlere güvenmeli ve onların talimatlarına harfiyen uymalısınız. Yeni doğum yapan kadınlara karın germe operasyonu hemen tavsiye edilmez. Operasyondan sonra düzenli olarak doktor kontrolü yaptırmalısınız.

Karın germe ameliyatından sonra ameliyat izleri belli olur mu?

Kesi gerektiren bütün cerrahi operasyonlarda olduğu gibi karın germe operasyonunda da kesi izleri kalır. Bu izler genelde iç çamaşır altında kaldığı için sizi olumsuz etkilemez. Kesi gerektiren cerrahi işlemlerde kendiliğinden yok olan medikal dikiş ipleri kullanılır. Dikiş bölgesindeki dokular kısa sürede kendini yenilemeye başlayacaktır. Yenileme işlemi gerçekleşse de küçük çaplı da olsa izler kalacaktır.

Operasyon yapılırken bu izlerin minimum düzeyde gerçekleşmesi için büyük bir titizlilikle operasyon gerçekleştirilir. Kesiler genelde vücudun görünmeyen alanlarına yapılır. Cerrahi kesik çizgisi hastanın karın bölgesine değil bikini bölgesinde kalacak şekilde açılır.

Karın germe ameliyatından sonra tekrar hamile kalmakta bir sakınca var mı?

Karın germe operasyonu sonunda tekrar hamile kalınmasında bir sakınca yoktur. Karın bölgesi yeniden yapılandırılan hasta kısa sürede yeniden hamile kalabilir. Planlanan bir hamilelik varsa karın germe ameliyatından sonraya bırakılması gerekir. Hamileliğin ameliyattan en az 1 sene sonra düşünülmesi daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

Karın germe ameliyatı ile hamilelik çatlakları da giderilebilir mi?

Cilt dokusunda meydana gelen stria (deri çatlakları) cildin elastik dengesini bozar. Karın bölgesinde oluşan deri çatlaklarının derinliği ve yoğunluğuna bağlı olarak karın germe ameliyatı yapılır. Karın germe operasyonu sonrası hamilelikte oluşan çatlaklar da ciddi oranda azalır fakat tamamen yok olmaz.

Karın germe ameliyatının riskleri nelerdir?

Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi karın germe operasyonu da riskler taşır. Her yıl yüzlerce karın germe operasyonu başarı ile tamamlanmaktadır. Karın germe operasyonları vücudun şekillenmesine ve estetik görünmesine yardımcı olur.. Ameliyat sonrası yara yeri enfeksiyonu, ameliyat sahasında kanama, vücut sıvısı birikimi, kan pıhtılaşmasının artması gibi durumlar görülür. Yara yeri enfeksiyonu drenaj ve antibiyotik kullanımı ile giderilir. Ameliyat sahasında kan veya vücut sıvısı birikimi ameliyat sırasında yerleştirilen drenler ile çok nadir görülür.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Karın germe ameliyat öncesi sigara, kan sulandırıcı ilaç, aspirin, bitkisel ürün, takviye gıda kullanımı operasyondan 1 hafta önce bırakılmalıdır. Doğum kontrol haplarını ise 20 gün öncesinden bırakmak gerekir. Ameliyat sonrası düzenli diyet ve egzersiz iyileşme sürecine katkı sağlar.

Karın Germe Ameliyatında Dikiş Alınması Gerekli midir?

Karın germe ameliyatında dikişler kendiliğinden erimektedir. Operasyon sonrası dikiş aldırmanıza gerek yoktur. Operasyon sonunda çeşitli şişlik ve morarma görülür. Bu durum normal bir durumdur ve geçicidir. Ameliyat sonrası dikişler için genel bir bakım yapmanıza gerek yoktur. Karın germe operasyonu tekrar edilmesi gereken bir operasyon değildir ve genelde tek seferde olumlu sonuçlar alınabilir.

Doğum Sonrası Ne Zaman Karın Germe Yapılabilir?

Doğum sonrasında fazla deri ve yağlarla mücadele etmek zordur. Bazı kadınların doğum sonrası beslenme düzenleri bozulur. Çeşitli egzersizlerle karın kaslarındaki sarkmalar giderilmeye çalışılır. Göbek ve karın bölgesindeki sarkmalardan kurtulmak için karın gerdirme operasyonu yapılır. Doğum yapan kadınların karın gerdirme operasyonu yaptırmaları için doğumdan sonra en az 1 yıl beklemeleri gerekir.