Göz Kapağı Estetiği

Yüzdeki yaşlanma bulgularından bahsedilmesi üzerine yüz bir bütün olarak düşülmesi gerekmektedir. 30 yaş sonrası alın ve kaşlarda aşağı doğru yer değiştirmeye başlamaktadır. Bu durumda üst gös kapağı derisinde bollaşma olmaktadır.  50 yaş sonrasında ise üst göz kapağı kasları incelerek hem deri bollaşır hem de göz çukurunda yağ yastıkçıkları daha da belirgin olur. Bu doğal süreç aşenen alınan özelliklere bağlı olarak kişilerde daha erken de belirebilmektedir. Kaşlar gençlikten bugüne düşük olan kişiler daha düşük pozisyonda hastalar olmaktadır.

Üst Göz Kapağında Yaşlanma Belirtileri Nelerdir?

Üst göz kapağında yaşlanma belirtileri alında yaşlanma ile ilişkili ise alt göz kapağı yanaklar ile ilişkili olmaktadır. Yanakta olan yağ dokusu yer çekiminin de etkisi ile aşağı doğru yer değiştirmeye başlamaktadır. Bu durumda alt göz kapağı altında çöküntü ve ağız kenarında gülme çizgilerinin belirmesi ile kendisini belli etmektedir. Alt göz kapağı derisinin incelmesi ile alt göz kapağı çevresi kazayağı denilen çizgiler oluşmaya başlamaktadır. 50 yaş dönemlerinde göz kapağı kaslarının da zayıflaması ile göz küresinde ki yağ yastıkları önlerinde ki desteği kaybettiklerinde belirgin hale gelmektedir.

Alt Göz Kapağında Yaşlanma Belirtileri Nelerdir?

Ameliyattan önce bir hafta süre ile aspirin ve benzeri ilaçlar kullanılmamalıdır. Aynı zamanda yeşilçay gibi bitki çaylarının ve E vitamini kan sulandırıcı etkisi olduğuna inanıldığı için bunlarında ameliyattan önce bir hafta süre ile alınmaması gerekmektedir. Göz tansiyonunun fazla olması, hipertansiyon, tiroid hastalıkları, göz kuruluğu gibi rahatsızlıklar göz kapağı estetiği ameliyatlarında riski artıran durumlar arasında yer almaktadır. Bu kronik rahatsızlıklardan birine sahip olunuyorsa eğer doktorların bilgilendirilmesinde yarar bulunmaktadır.

Ameliyattan Önce Yapılması Gerekenler?

Alın ve kaşların fizik muayenesi yapılarak kaşların seviyeleri kontrol edilmektedir. Göz kapak hareketleri değerlendirilerek bir sorun olup olmadığı incelemesi test edilmesi işleminden sonra kaş seviyesi en az aşağıda ve alında ince çizgilenme mevcut olan hastalara ameliyat öncesi botox yapılarak üst göz kapakları tekrar değerlendirilmektedir. Göz kapaklarında bolluk varsa üst göz kapağında belirgin dolgunluk bulunuyorsa endoskopik kaş ve şakak germe işlemlerinin yapılmasına ve ameliyat esnasında üst göz kapaklarının tekrar değerlendirilerek üst göz kapağı estetiği yapılmasına karar verilmektedir.

Üst Göz Kapağı Estetiği Ameliyatına Nasıl Karar Verilir?

Yalnızca üst göz kapağı estetiği yapılacaksa lokal anestezi altında işlem gerçekleştirilebilmektedir. Üst göz kapağı ameliyatı süresi 1 saati geçmemektedir. Çıkarılacak deri ve kas miktarına hasta otururken yapılan çizim ile karar verilmektedir. Yanı sıra sıklıkla uygun ölçülerde göz kapağının katlanma çizgisinde gizlenen çizgiler olabilmekte ve yapılan deri ve kas çıkartılması göz kapağında yeterli gerginlik sağlamaktadır. Ancak bazı durumlarda iç ve orta kısımda yer alan yağ yastıkçıkları çok belirgin olabilmektedir. O nedenle çok az miktarda onlarında küçültülmesi cerrahi olarak yapılmaktadır.

Alt Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Alt göz kapağı içerisinde yaşlanmayı yanaktaki yaşlanma ile beraber değerlendirmek gerekmektedir. Sıklıkla 40 yaşlarda sonrası yanak dokusu aşağı doğru yer değiştirmesinden dolayı endoskopik cerrahi ile yanak dokusunun da yukarı alınması gerekmektedir. Bu durumda işlem sonrasında hala alt göz kapakçığında aynı zamanda alt göz kapağı ve bunun dışında yağ yastıkçıklarında belirginlik bulunuyorsa ise ameliyat esnasında alt göz kapağı estetiğinin de yapılmasına karar verilmektedir.

Alt Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Alt göz kapağı içerisinde yaşlanmayı yanaktaki yaşlanma ile beraber değerlendirmek gerekmektedir. Sıklıkla 40 yaşlarda sonrası yanak dokusu aşağı doğru yer değiştirmesinden dolayı endoskopik cerrahi ile yanak dokusunun da yukarı alınması gerekmektedir. Bu durumda işlem sonrasında hala alt göz kapakçığında aynı zamanda alt göz kapağı ve bunun dışında yağ yastıkçıklarında belirginlik bulunuyorsa ise ameliyat esnasında alt göz kapağı estetiğinin de yapılmasına karar verilmektedir.

Alt Göz Kapağı Ameliyatına Nasıl Karar Verilir?

Alt göz kapağı kirpiklerinin hemen altından yapılan kesi ile alt göz kapağı derisi kas ile beraber kaldırılmaktadır. Yağ yastıkçıklarının yapılan küçültme işlemi çok nadir gerekli olmaktadır. Genellikle yağ paketlerinin göz çukuru kenarına yayılmasına göz altında oluşan çöküntülerin düzelmesinde yardımcı olmaktadır. Bu çöküntünün giderilmesinde yanak kaldırılması ve yağ yastıkçıklarının yayılması işlemi yetersiz kalırsa yağ enjeksiyonu işlemi de eklenmektedir. Deri ve kas bolluğu uzaklaştırılma işlemi sonrası kas dokusu göz çukurunun dış duvarında kalmaktadır. Bu da yağ yastıkçılarına destek sağlamaktadır. Alt göz kapağı estetiği genel olarak orta yüz germe ameliyatı ile beraber yapılması halinde genel anestezi altında yapılmaktadır.

Alt Göz Kapağı Ameliyatında Neler Yapılır?

İşlemin bitmesi üzerine göz kapaklarını örten bantlar olacaktır. Bunların olması görmeyi önlememektedir. Göz çevresine işlem sonrası ödemi kontrol etmek amacı ile soğuk uygulama yapılmaktadır. Bu önlemlere rağmen göz çevresinde şişlik ve morluklar olabilmektedir. Bu şişlik ve morluklar ilk 2 gün artarak ilerlerken 3. Gün itibari ile azalmaya başlamaktadır. Erken dönemde kremler kullanılması morlukların geçmesine yardımcı olmaktadır. özellikle işlem sonrası ilk saatlerde göz kapaklarını örten bantlar üzerinde sızıntı, hafif kanamalar görülebilmektedir. Yorgunluk, öksürme ve hapşırma gibi durumlar bu tür şikayetleri arttırmaktadır. İşlem sonrası ilk haftalarda sabahları uyanılması halinde gözlerin şişmiş olması son derece sık rastlanan olaylar arasında yer almaktadır. Gün içinde şişlik giderek azalır ve ilk haftalarda rüzgar ya da güneşe maruz kalınmasına bağlı olarak gözlerde gerginlik ya da batma yanı sıra sulanma olabilmektedir. Bu durumu önlemek için güneş gözlüğünden yararlanılabilmektedir.

Göz Kapağı Estetiği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Ameliyat Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aynı zamanda üst göz kapağı kıvrımında alt göz kapağı, kirpik altında, ince, pembe çizgi ilk haftalar ilgi çekebilmektedir. Bunun dışında göz köşesinde ise bu durum bazı olgularda daha uzun süre ile devam edebilmektedir. Bu durumda göz kapağı derisi çok ince olması nedeniyle deride oluşacak olan izi 1 seneden sonra ayırt etmek oldukça zor olmaktadır. Yine bazı olgularda göz dış kenarının kas askısı ile asılması gereken durumlarda ilk hafta daha belirgin olmak üzere çekik görülmektedir. Bu durum her geçen gün azalır.

Göz Kapağı Ameliyat Sonrası İz Kalır Mı?

Üst göz kapağında ilk dönemler iz kalabilmektedir. Fakat daha sonra bu çizgilerde zamanla kaybolmaktadır.

Göz Kapağı Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Seyrek olmakla beraber göz kapağı ameliyatı esnasında ya da sonrasında kanama sorunları yaşanabilmektedir. Operasyon sonrasında kanama olması halinde acil tedavi gerekebilmektedir. Kanama riskini artırmaları sebebi ile operasyonun 10 gün öncesi aspirin ve antiinflamatuar ilaçların kullanımının durması yeterli olmaktadır. Bu ameliyat sonrasında enfeksiyon olmasa dahi nadiren de olsa enfeksiyon görülebilmektedir.

Ameliyat Esnası Ağrı ya da Acı Duyulur Mu?

Ameliyat esnasında ağrı ya da acı asla hissedilmemektedir. O nedenle gönül rahatlığı ile ameliyata girmek mümkün olmaktadır.

Enfeksiyon Olursa Ne Yapmalı?

Enfeksiyon oluşması halinde sadece antibiyotik tedavisi ile kısa süre içerisinde tedavi olmak mümkündür.

Göz Kapağında Aşağı Çekilme Sorunu

Bu sorun genel olarak 2 kez ameliyat olanlar tarafından görülmektedir. Bu durumda sadece üst göz kapağından deri alınarak düzeltilebilmektedir. Aynı zamanda bu durum derinin fazla alınmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Eksik deriler tamamlanarak tedavi uygulanabilmektedir.

Ameliyat Ne Kadar Sürer?

Üst ve Alt göz kapağı ameliyatı lokal ya da genel anestezi altında 2 ya da 3 saat sürmektedir. Önce üst göz kapağı sonra ise alt göz kapağı ameliyat edilir.

Anestezi Geçtikten Sonra Ne Olacak?

Anestezi etkisi geçtikten sonra göz kapağı gergin hissedilebilmektedir. Bu normal olurken doktorlar tarafından önerilen ağrı kesici ilaçlar ile bu durum önlenebilmektedir.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi ?
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Loading...