Vajina Estetiği

Vajina bölgesinde yaşanan sorunlar artık vajina estetiği ile beraber düzeltilebilir hale gelmiştir. Kadınların sosyal ve psikolojik sorunlardan uzaklaşması adına başvurması gereken vajina ameliyatı hastalara başarılı bir şekilde uygulanır. Genelde genital güzelleştirme olarak da anılan bu uygulamada cinsel hazzın ya da vajinal dokudaki gevşekliğin artırılması için işlem yapılır.

Diğer estetik uygulamaları gibi doğal nedenlerden ötürü ihtiyaç duyulan bu işlem artık zahmetsiz ve kolay bir şekilde tamamlanabilmektedir. Güzelliğine önem veren her bayanın başvurabildiği vajina estetiği aslında vajinanın çok daha güzel bir görünüme ulaşabilmesi için yapılmaktadır.

Vajina Estetiği

Vajinal (İç Dudak) Estetiğe Neden İhtiyaç Duyulur?

Kadınların cinsel organı vajinada doğum esnasında bazen yırtık meydana gelir. Buna ek olarak yırtıkların zamanında onarılamaması ya da tam müdahalenin yapılmaması ile beraber kilo alıp verme, genetik faktörler, yaşın ilerlemesi ya da menopoz gibi süreçlerden dolayı vajina fonksiyonu kaybedilebilir. Sıralanan bu sorunlar ile vajina kanalında genişleme ve gevşeklik gibi durumlar da yaşanabilmektedir. Bunun sonucunda kadınlar cinsel ilişkide yetersizlik duygusuna kapılabilir.

Kadınlardaki cinsel sorunlar daha önceleri psikolojik kaygılar olarak düşünülmüş ancak fiziksel problemlerin var olduğu ise bir süre sonra kabul edilmiştir. Bu noktada vajina estetiği yapılarak bayanların daha güzel bir vajinaya sahip olması sağlanmıştır. Elbette bu durum öz güven ve estetik kaygıları da ortadan kaldırmaktadır.

Vajina (İç Dudak) Estetiği Nasıl Yapılır?

Günümüzde en çok uygulanan vajina ameliyatı Labioplasti’dir. Yani küçük dudak estetiği ameliyatıdır. Vajinanın bir parçası olan küçük dudaklarda bazı zamanlarda sarkmalar yaşanabilir. Bu dudakların olması gerekenden daha sarkık, uzun veya büyük olması durumunda iç dudak sarkması yaşanır. Küçük dudak estetiği ameliyatından önce kadınlar en çok dar kıyafet giyemediğinden yakınır.

Yaklaşık 30 dakika kadar süren bu işlemde lokal anestezi kullanılır. Küçük dudakların uyuşturulmasının ardından iç dudakların küçültülmesi işlemine geçilir. Uygulamada dikişler eriyen özellikte olduğu için daha sonradan alınmasına gerek yoktur.

Vajina (İç Dudak) Estetiği Sonrasında İyileşme

İşlemden sonra hastalar klinikte bir süre istirahat etmelidir. Aynı gün taburcu olunabildiği için herhangi bir komplikasyon gelişimi gözlenmez. Yani iyileşme süreci son derece hızlıdır. Ancak ameliyattan sonra vajina bölgesindeki temizliğe maksimum özen gösterilmelidir. İşlemden sonraki gün, gündelik yaşama dönüş sağlanabilir.

Vajina estetiği işleminden sonraki birkaç gün ped kullanımı önerilir. Bu süreçte hafif kanama veya akıntılar yaşanabilir. Spor aktivitelerine ise birkaç hafta ara verilmesi gerekir. Çünkü bölgenin herhangi bir hasara uğramasını engellemek için darbe almaması, ağır faaliyetlerden kaçınması gerekir. Son olarak atılan dikişler, vücut içinde eriyeceğinden, bu dikişler erimeden cinsel ilişkiye girilmesi önerilmez. Genelde 3 hafta sonra hastalar cinsel ilişkiye girebilir duruma gelebilirler.

Vajina Estetiği Sonrası Oluşabilecek Sorunlar

Vajina ameliyatından sonra en çok hijyene önem verilmelidir. Özellikle de tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra temizliğin özenle yapılması önemlidir. Buna ek olarak kişisel temizliğine dikkat etmeyen hastalarda enfeksiyon oluşumu gözlenebilir. Ayrıca ameliyattan sonraki süreçte dikişler erimeden cinsel ilişkiye girilmesi, dikişlerde açılmaya ve kanamaya neden olacaktır. Bu yüzden enfeksiyon oluşmaması için verilen tavsiyelere dikkat edilmelidir. Kesi uygulanan bölgenin normale dönmesi için 3-4 hafta kadar beklenmelidir.

Vajinoplasti (Vajinal Daraltma) Ameliyatı

Genital estetik uygulamalarından olan Vajinoplasti uygulamasında vajinanın sıkılaştırılması amaçlanır. Bu işlem genelde vajinal kanalın daraltılmasıyla beraber vajinada onarım, gençleştirme ya da bir yenileme işlemi olarak da adlandırılır.

Vajinal bölgenin sıklığının geri kazandırılması ve kanalın daraltılmasına yönelik olarak uygulanan vajina estetiği her yaştan erişkin bayanların tercih edebileceği bir operasyondur. Cerrahi müdahale ile yapıldığı için cerrahi kesilerin olacağı unutulmamalıdır.

Genel anestezi altında yapılan bu işlemde belden uyuşturma tekniği kullanılır. Yaklaşık 45 dakika kadar süren bu işlem, vajinanın arka duvarından yapılan daraltma ile son bulur. Bu bilgilere ek olarak vajinanın gevşemesine neden olan faktörler de mutlaka bilinmelidir. Bunlar;

  • Doğum yırtıkları
  • Zor doğumlar
  • Genetik vajina bozuklukları
  • İri bebek doğurma
  • Yaş faktörüne bağlı olarak doku elastikiyeti kaybı
  • Çok sayıda normal doğum yapmak şeklinde sıralanabilir.

Vajinoplasti (Vajinal Daraltma) Ameliyatı Sonrası

Bu işlemin ardından hastalar aynı gün taburcu olabilir. Vajina estetiği sonrasında vajinaya bırakılan tampon da ertesi gün çıkarılır. Yani ekstra bir pansumana ihtiyaç duyulmaz. Dikişler de kendiliğinden eriyeceği için dikiş alımı gerçekleşmez. Bu süreçte hastaların tuvalet temizliğine ekstra önem göstermesi ve doktorun reçete ettiği antibiyotiği kullanması yeterli olacaktır. Vajinal akıntılara karşı ilk günlerde ped kullanımı tavsiye edilir. Bu işlemden sonra en az 6 hafta cinsel ilişkiye girilmesi de yasaktır. Cinsel ilişkiye girilmesi durumunda bölgedeki yara enfeksiyon kapabilir. Ayrıca baskı sebebiyle yeniden genişleyecektir.

Vajina bölgesinin tekrar genişlemesini önlemek adına bayanların uygulayacağı bazı teknikler vardır. Kollar gibi kas dokusuna sahip olan vajinadaki gevşemenin önlenmesi adına bazı egzersizlere başvurulabilir. Günün herhangi bir saatinde uygulanan ve ‘kegel egzersizi’ olarak bilinen bu egzersizin vajinayı sıkıca tuttuğu bilinir.

Yaşanabilecek herhangi bir olumsuzluk sonrasında Vajinoplasti işleminin tekrarlanabileceğini unutmayın. Ancak en doğru yöntem, işlemden sonra cerrahın önerilerine dikkat etmek ve gerekli egzersiz sürecini başlatmaktadır. Bu uygulamalar sayesinde vajinal daraltma ameliyatı başarılı bir şekilde uzun yıllar kalıcı olmaya devam edecektir.

Büyük Vajina Dudaklarında Dolgunlaştırma İşlemi

Vajina estetiği uygulamaları arasında olan büyük dudakların dolgunlaştırılması da günümüzde başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Genelde dolgu ya da yağ enjeksiyonu ile uygulanan bu yöntemde buruşuk olan vajina görünümü ortadan kaldırılmaktadır. Bu sayede büyük dudaklarda yeteri kadar dolgunluk sağlanmış olur. Dolgu maddesi olarak genelde hastanın kendisinden alınan yağ kullanılır. Bazı durumlarda ise hyaluronik asit içerikli dolgu maddelerinden yararlanılır.

Steril koşullarda ve klinik ortamda yapılan bu işlemde karın bölgesinden yağ alınır ve daha sonra uygulama için büyük dudaklara enjekte edilir. İşlemden sonra pansuman da gerekmediği için pratik olarak tamamlanabilir. Aynı gün gündelik yaşama dönülebildiği gibi hafif olarak yaşanacak ağrıların ağrı kesicilerle giderilebileceği de unutulmamalıdır.

Vajina Estetiği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İç dudak ameliyatından sonra yeniden sarkma yaşanır mı?

Vajinal estetikten sonra iç dudak sarkması tekrar yaşanmaz.

İç dudak küçültmede dikiş uygulaması var mı?

Kendiliğinden eriyebilen bir dikiş uygulaması yapılmaktadır. Bu yüzden dikiş alımına gerek yoktur.

Vajina estetiğinden sonra ilaç kullanılabilir mi?

Sadece cerrahın reçete edeceği antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

Vajina estetikleri kaç yaşında yaptırılabilir?

Bu ameliyatlar her yaşta yaptırılabilir.

Ameliyattan sonra duş alabilir miyim?

Vajina estetiği ameliyatından hemen sonra duş alınmamalıdır. 24 saate kadar duş almamanız tavsiye edilir. Bazı estetik uygulamalarında bu zaman zarfı daha uzun olmaktadır.

Vajina estetiğinde iz kalır mı?

Bu ameliyattan sonra belirgin bir iz kalmaz. Çünkü vajina estetiği uygulamalarında kesi bölgesi vajinanın iç kısmında kalmaktadır.

Vajina estetiğinin riski var mı?

Estetik ameliyatlarda var olan riskler vajina estetiği ameliyatı için de geçerlidir.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi ?
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Loading...