Vajina Estetiği

Vajinoplasti olarak adlandırılan vajina daraltma estetiği, bazı durumlardan kaynaklı vajinadaki gevşemelere karşı yapılmaktadır. Öncelikle vajina bölgesi, genital bölgedeki iç kısma verilen isimdir. İlişkiden sonra ya da doğum yapılmasının ardından vajina kasları gevşemektedir. Haliyle çok doğum yapan kadınların vajina kasları daha gevşek olacaktır. Bu durum bir süre sonra estetik kaygıları beraberinde getirebileceği için Vajinoplasti seçeneği değerlendirilebilir.

Vajinoplasti, birtakım sebeplere bağlı olarak genişleyen vajina kaslarına gerçekleştirilen estetik operasyondur. Bu işlemden sonra vajina kasları daraltılmaktadır. Son zamanlarda sıkça tercih edilen bu estetik operasyonla ilgili tüm bilgileri yazımızın devamından takip edebilirsiniz.

Vajina Daraltma Operasyonu

Vajina Sarkmasına Neden Olan Durumlar

Belirtildiği üzere vajina belirli sebeplerden dolayı gevşeyebilmektedir. Bu sebepler;

  • Birden fazla doğum yapılması
  • Normal doğum
  • Müdahaleli doğumlar
  • Yaşın ilerlemesine bağlı olarak vajen dokuda gevşeme
  • Doğum yırtıklarının oluşması
  • Yapısal ve genetik faktörler şeklinde sıralanabilir.

Bayanlarda bu sıralanan durumların en az birinin olması halinde vajina daraltma ameliyatı yapılmalıdır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Neden Yapılır?

Vajinayı daraltan ameliyatlar öncelikle genişlemiş ve gevşemeye başlamış olan vajina dokusunu eski haline çevirmek amacıyla yapılmaktadır. Buna ek olarak vajinadaki sıklık ve darlığı artırarak cinsel ilişkiden alınacak hazzın artırılması için de tercih edilebilir. Gevşek bir vajene sahip olan kadınlarda, cinsel süreçte bazı sorunlar da yaşanabilir. İstenmeyen sesler ya da vajinadan hava çıkması, bu tür vajenlerde görülen durumlardır. Ancak vajina daraltma estetiği sonucunda bu tür sorunların tamamı ortadan kalmaktadır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Öncesi

Ameliyattan önce bayanlara bu konuda birtakım bilgiler verilecektir. Öncelikle doktorun tavsiyelerine uyum sağlamalı ve genel vajina estetiği operasyonlarında dikkat edilmesi gereken tüm kuralların geçerli olduğu unutulmamalıdır. Kan sulandırıcı ve bitkisel içerikli ilaç ya da takviyelerin operasyondan önce alınmaması gerekiyor. Ciddi bir yan etkisi bulunmayan bu işlemin kısa sürede tamamlandığı bilinmektedir.

Vajina Estetiği

Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajina bölgesinin arka duvarından atılan kesiyle beraber vajina daraltma ameliyatı başlamaktadır. Kesi atılarak vajinanın arka kısmındaki doku çıkarılır. Bu doku fazlalık doku olarak tabir edilir. Fazlalık olan dokunun çıkarılmasından sonra kesi atılan bölgede yakınlaştırma işlemi başlatılır ve ardından dikiş atılır. Bu sayede genişlemiş olan vajina bölgesinde sıkılaşma sağlanır.

Genelde lokal anestezi altında yapılan vajina daraltma ameliyatı bazı durumlarda genel anestezi ile de yapılabilir. Eğer lokal anestezi uygulanmış ise ameliyatın ardından eve yürüyerek gidilebilir. 30 dakika ile 1 saat arasında yapılan bu ameliyattan sonra ciddi bir ağrı süreci yaşanmamaktadır. Hassas bayanların işlemden sonra enfeksiyon riskine karşı bir gece hastanede gözetim altında tutulması talep edilebilir. Bu süreç tamamen hastanın vücut yapısına ve ameliyatın nasıl geçtiği ile ilgilidir.

İşlem sırasında kullanılan dikiş iplerinin vücutta eridiği unutulmamalıdır. Bu yüzden operasyondan sonra yeniden dikiş alınmasına gerek kalmamaktadır. Sadece kesi atılan bölgeye 1 gün kullanmak kaydıyla tampon yerleştirilir. Bu sayede ameliyat başarılı bir şekilde tamamlanmış olunur.

Vajina genişlemesi cinsel ilişkide çok önemlidir. Partnerle sorunlar yaşanmasına neden olmakla beraber ilerleyen yaşlar için de önem arz eder. Yaşın ilerlemesiyle beraber idrar kaçırma sorunlarına davetiye çıkarabildiği için bu uygulamanın zamanında yapılması gerekir. Ek olarak idrar torbasında ve rahimde sarkmalara da neden olabileceği unutulmamalıdır. Elbette bu süreçte oturup kalkarken vajinadan gelen sesler de kadınların özgüven problemini ortaya çıkarmaktadır.

Vajina Daraltma Estetiğinden Sonra Cinsel Yaşam

Hastalar en çok bu işlemden sonra cinsel yaşama ne zaman başlayabileceğini merak etmektedir. İlk olarak vajina daraltma işleminden sonra 6 hafta boyunca cinsel perhize başlanmalıdır. Vajinada tekrar gevşemeye neden olacak cinsel ilişkinin bu nedenle durdurulması şarttır.

Cinsel ilişkide dikkat edilecek bu süreçler beraber enfeksiyon konusunda da tedbir alınmalıdır. Ameliyattan 6 hafta önce ilişkiye girmek, dikişlerin açılmasına ve ciddi bir kanamanın başlamasına neden olabilir. Bu yüzden cinsel ilişki sadece belirtilen süre dolduktan sonra başlatılabilir. Ayrıca ilk cinsel birleşmede vajina kayganlaştırıcı kullanılması önerilir.

Vajina bölümü, cinsel ilişkide kadınların orgazm hissi yaşamasını sağlayan kısımdır. Burada uygulanacak olan bir daraltma işleminden sonra orgazm noktasına daha kolay ulaşılacaktır. Ameliyatın ardından penisin klitoris adı verilen zevk noktasına ulaşması daha kolay olacağı için cinsel yaşamın kalitesi de artmış olacaktır.

Vajina Daraltma Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci

Hastaların konforlu bir şekilde iyileşme sürecine geçeceği bilinmektedir. Öncelikle vajina daraltma operasyonundan sonra banyo yapılabilir. Fakat küvette banyo yapılması önerilmez. Çünkü vajina estetik uygulamalarından sonra enfeksiyon gelişme olasılığı fazladır. Bu yüzden küvette biriken sular da enfeksiyonlara davetiye çıkarılabilir.

Tuvalet temizliği de bu süreçte çok önemlidir. Tuvaletten sonra her seferinde vajinal temizlik yapılmalıdır. Dikiş alımı olmayacağı için belirli zamanlarda kontrole gitmeniz yeterli olacaktır. Elbette işlemden sonra hafif ağrılar yaşanabilir. Bu nedenle cerrahın reçete edeceği ağrı kesiciler dışında farklı ilaçlara başvurulmamalıdır. İşlemden yaklaşık 30 gün sonra vajina bölgesi normal halini alacaktır. Tam iyileşme süresi ise ortalama 45 gündür. Bu süre boyunca cinsel ilişkiye girilmemesi gerektiği bir kez daha hastalara hatırlatılır.

Vajina Daraltma

Vajinoplasti ve Labioplasti Aynı Anda Yapılabilir mi?

Vajina küçültme estetiği olan Labioplasti ile Vajinoplasti ameliyatları birlikte yapılabilir. Elbette bu süreçte hastaların şikayetleri dinlenir ve daha sonra gerekli müdahalelere başlanabilir. Önce vajina daraltma estetiği uygulanan hastalarda ardından Labioplasti estetiği gerçekleştirilir. Çünkü vajinalardaki genişleme, iç dudak sarkmalarını da beraberinde getirebilir. Ancak işlem süresi her iki operasyonun kullanılmasıyla birlikte uzayacaktır. Toplam işlem süresi 2 saate kadar devam edebilir.

Vajinoplasti ve Labioplasti Aynı Anda Yapılabilir mi?

Vajina küçültme estetiği olan Labioplasti ile Vajinoplasti ameliyatları birlikte yapılabilir. Elbette bu süreçte hastaların şikayetleri dinlenir ve daha sonra gerekli müdahalelere başlanabilir. Önce vajina daraltma estetiği uygulanan hastalarda ardından Labioplasti estetiği gerçekleştirilir. Çünkü vajinalardaki genişleme, iç dudak sarkmalarını da beraberinde getirebilir. Ancak işlem süresi her iki operasyonun kullanılmasıyla birlikte uzayacaktır. Toplam işlem süresi 2 saate kadar devam edebilir.

Vajina Daraltma Egzersizi Nedir?

Vajinanın genişlemesi kadınların karşılaşmak istediği bir durum olmamakla beraber vajina daraltma estetiğine alternatif olarak bazı egzersizler önerilmektedir. Ancak bu egzersizler doğum veya buna benzer durumlar nedeniyle kas gevşemelerinin tamamen ortadan kalkmasına neden olmaz. Yani yeteri kadar sıkılaşma sağlayamaz. Tek sonucu, vajina kaslarında tekrardan gevşeme olmasını önlemesidir.

Vajinada sık sık gerçekleşen hafif kas gevşemelerinde de olumlu sonuçlar ortaya çıkan vajina daraltma egzersizi ‘kegel egzersizi’ olarak da adlandırılmaktadır. Tamamen vajina kaslarını çalıştırmak için uygulanan bu egzersizde idrarın kısa bir süre sıkılması ve ardından bırakılması prensibi vardır. Aynı durum vajina kasları için de geçerlidir. Günün herhangi bir saatinde yapılabilen bu egzersiz, yaşlanmayla ortaya çıkan idrar kaçırma sorunlarına karşı da tercih edilmektedir.

Vajina Daraltma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Vajinanın genişlemesi sağlık sürecine nasıl etki eder?

Yaşlılık sürecinde rahim sarkması ve idrar torbasının sarkması gibi durumlara neden olabilir.

Vajina daraltma ameliyatı ne kadar sürer ?

Yaklaşık olarak 45 dakika sürer.

Vajina daraltma ameliyatından sonra pansuman yapılıyor mu?

Kesi bölgesine atılacak dikişler cerrahi dikiş ipi olduğu için vücutta eriyecektir. Bu nedenle pansumana gerek duyulmaz.

Vajina daraltma Egzersizleri ile vajina daraltmak mümkün mü ?

Vajina daraltma egzersizleri ile vajina daraltmanız mümkün değildir.

Vajina daraltmadan sonra idrar yolunda bir sorun yaşanır mı?

Operasyondan sonra idrar sağlığıyla ilgili herhangi bir problem yaşanmamaktadır.

Vajina daraltma ameliyatından sonra kaç cm daralma olur ?

Vajina daraltma sayesinde 3-4 cm daralma gerçekleşmektedir.

Vajina daraltma yenilenebilir bir operasyon mu?

Vajinanın tekrar genişlemesi halinde bu işleme yeniden başvurulabilir.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi ?
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Loading...