PRP Tedavisi Hakkında Her Şeyi Sizin İçin Derledik

PRP Face

PRP tedavisi, kişinin kendisinden alınan kanın çeşitli işlemlerden geçirilip daha sonra vücut üzerinde tedavisi istenilen dokulara enjeksiyonu yapılması şeklinde uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir. Daha çok cilt gençleştirme için kullanılan PRP tedavisi, en çok yüz bölgesine uygulanır. Yaşlı görünümü olan kişilerin daha genç görünmesi amaçlanır . PRP işlemi aynı zamanda bağların, yaralı tendonların, eklemlerin ve kasların iyileşmesini hızlandırmak amacıyla da uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir.

PRP Tedavisi Nedir?

PRP kelimesi, İngilizcedeki “Platelet Rich Plasma” ifadesindeki sözcüklerin baş harflerinden kısaltılmıştır. Platelet Rich Plasma, kişinin kendi kanından elde edilen maddenin enjeksiyonu ile yapılan bir tedavi yöntemidir. Plazma ise, kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan bir bileşendir.

Plazma hücre büyümesini sağlayan çeşitli proteinleri de içerir. PRP zarar görmüş dokulara enjekte edildiğinde vücuttaki sağlıklı ve yeni hücrelerin büyümesini sağlar. PRP ayrıca hasarlı dokudaki iyileşmeye de yardımcı olur. Hazırlanan konsantre enjeksiyon maddesinde doku büyüme faktörleri daha yoğun olduğu için vücut dokularındaki iyileşmeler de hız kazanır.

PRP Nasıl Yapılır?

PRP uygulaması ortalama olarak 30-40 dakika süren bir tedavi yöntemidir. Hastanın kanının bir tüpte toplanmasıyla operasyona başlanır. Trombosit açısından zengin plazma, tam kanın diğer bileşenlerinden santrifüj yöntemiyle ayrılarak kullanılır. Trombositler, yaralı dokuları iyileştirmek için ihtiyaç duyulan büyüme faktörleri için doğal bir rezervuar görevi görür. Trombositlerin salgıladığı büyüme faktörleri, kolajen üretimini ve tendon kök hücrelerinde protein ve gen ekspresyonunu artırarak doku iyileşmesini sağlar. Söz konusu bu büyüme faktörler ayrıca kan akımını hızlandırır ve kıkırdakların daha esnek ve sert hale gelmesine yardımcı olur.

PRP enjeksiyonları değişik şekillerde yapılabilir. Saç dökülmesi için kafa derisine enjekte işlemi uygulanmadan önce gerekli görüldüğü takdirde lokal bir uyuşturucu solüsyonu olan lidokain uygulanır. Genelde enjeksiyona bağlı ağrıyı azaltmak için PRP ile bir lokal anestetik ilaç karıştırılır. Bazen de cerrahi işlemlerle birlikte PRP enjeksiyonu yapılabilir.

PRP Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Öncelikle enjekte edilecek PRP’yi hazırlamak için hastadan bir miktar kan alınır. Alınan kann miktarı ise PRP’nin hangi bölgeye enjekte edileceğine göre değişir. Örneğin, saç dökülmesine yönelik kafa derisine uygulanacak bir enjekte işlemi için alınan kan miktarı ortalama 20 mililitre civarındadır.

Steril ortamda tüp içine alınan kan örneği bir santrifüj cihazına yerleştirilir. Santrifüj cihazı, çok hızlı dönen ve kan bileşenlerinin ayrışmasına yardımcı olan bir makinedir. Bu ayırma işlemi ortalama olarak 15 dakika sürer. Bu işlem ile trombositler diğer kan bileşenlerinden ayrılır.

Sonrasında ise bileşenlerine ayrılmış plazma, enjeksiyon için hazır hale getirilir. İşlem ile konsantre trombosit içeren bir plazma elde edilir. Enjeksiyon yapılması planlanan alanları belirlemek için çeşitli görüntüleme yöntemleri kullanılır. Enjeksiyon yapılacak bölge belirlendikten sonra da hazırlanan PRP’nin bölgeye enjeksiyon işlemi yapılır.

Bütün bu işlemlerin ardından enjekte edilen PRP, bölgede hızlı bir iyileştirme etkisi gösterecektir. PRP uygulaması genellikle yüz bölgesine yapılır ve işlemin ardından hastaların yüz bölgesi gençleştirilerek daha genç bir cilde sahip olmaları amaçlanır.

PRP Tedavisinin Tercih Edilme Nedenleri

PRP uygulaması iltihaplanmayı azaltmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için uygulanan bir tedavi şeklidir. Cilt gençleştirme, yumuşak doku iyileşmesini hızlandırma, saç tedavisinde saç büyümesini teşvik etme gibi birçok nedenden dolayı trombosit yönünden zengin plazma terapisi ya da PRP enjeksiyonları tercih edilebilir. Trombosit, vücudun doğal iyileşme sürecinde çok önemli bir görev görür. Kişilerin kendi kanından elde edilen madde uygulandığında herhangi bir yan etkisinin olmaması da PRP uygulamasının sıklıkla tercih edilmesini sağlamaktadır.

PRP Hangi Alanlarda Kullanılır?

Cilt Gençleştirme

Yaşın ilerlemesi ve çeşitli faktörlerin etkisiyle yaşlanma belirtileri ortaya çıkar. PRP enjeksiyonları yardımıyla cilt gençleştirilerek daha genç bir görünüm elde edilir. Uygulama ile cilt elastikiyetinde artma, kırışıklıklarda azalma gibi sonuçlar alınır. Ayrıca cilt üzerindeki yara izlerinden kurtulmak için de PRP uygulaması tercih edilebilir.

Tendon Yaralanmaları

Tendon, kasları kemiğe bağlayan sert ve kalın doku bantlarıdır. Tendonların yaralanma sonrası iyileşme süreleri çok yavaştır. Bu nedenle tendon yaralanmaları sonrası PRP uygulamaları yapılır.

Kireçlenme

PRP uygulaması, kireçlenmeleri olan hastaların diz, kalça gibi eklemlerine uygulanır. Bazı araştırmalara göre PRP uygulamalarının kireçlenme tedavisinde hyaluronik asit enjeksiyonlarından daha etkili olduğu belirtilmiştir.

Ameliyat Sonrası Onarım Tedavisi

Ameliyatlardan sonra yırtık tendonları ya da ligamentleri onarmak için PRP uygulamaları yapılabilir.

PRP Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

PRP tedavisinden sonra işlem yapılan bölgede morluk, kızarıklık ve ödem oluşabilir. Bu tür durumlara karşı tedaviden hemen sonra başlamak kaydıyla 2 saatte bir buz paketini kumaş havluya sararak kompres yapabilirsiniz. İşlemden sonraki ilk 24 saat boyunca tekrarlamanız gereken bu kompres ile beraber kızarıklık, ödem ve morluklar ortadan kalkmaya başlayacaktır.

Yüz bölgesine yapılan PRP sonrasında ilk 24 saat makyaj yapılmamalıdır. Ayrıca sıcak duş, hamam, yoğun güneş ve solaryumdan da uzak durulmalıdır. Ek olarak kan basıncınızı artırabilecek olan pilates, vücut geliştirme, yoğun spor aktiviteleri ve yoga yapmaktan da kaçınmanız gerekiyor.

PRP tedavisinden sonraki ilk 3 gün boyunca havuza girilmemelidir. Çünkü yüz bölgesinin enfeksiyon kapması, uygulamanın başarısız olmasına neden olacaktır. Aynı şekilde ilk 3 gün boyunca ağrı kesici, alkol ve sigara, aspirin, yeşil çay, balık yağı, sarımsak, niasin, ekinezya, ginseng, gingko, C vitamini, E vitamini ve yüksek kafein içerikli gıdaların tüketilmemesi gerekir. Son olarak ilk 10 gün boyunca da yüz bölgesine cilt bakımı yaptırılmamalıdır.

PRP Uygulamasının Etkisi Ne Kadar Sürer?

Operasyon yapıldıktan sonra etkisi kısa sürede görülmeye başlanır. Gözle görülecek olan sonuçlar ise daha sonra devam edilecek seanslar sayesinde ortaya çıkar. Ortalama olarak 3 ile 6 aylık bir sürecin sonunda üst düzeyde etkiler kendini belli edecektir. Elbette bu etkiler her kişinin vücut yapısına göre değişir. Ortalama bir süreç belirtecek olursak 1,5 yıla kadar etkisi devam eder. Elbette etkisi sona eren PRP tedavisinde tekrarlama işlemi yapılabilir.

Genelde cilt sorunlarının derecesine göre uzmanlar tarafından seans sayısı belirtilmektedir. Bu kapsamda 7 seansa kadar PRP tedavisi uygulanabilir. Söz konusu seanslar ise 15 gün arayla tekrarlanabilir. Kalıcı bir tedavi olmayan yüz PRP tedavisi aslında doğal yaşlanma süreciyle beraber yaklaşık 1,5 yıl sonra etkisini kaybedebilir.

Yüz PRP uygulaması hakkında detaylı bilgiye erişmek için Yüz PRP sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi ?
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...