Meme başı çöküklüğü kadın için estetik kaygılara yol açabilmekte ve işlevsel olarak birçok sorunun ortaya çıkmasına da neden olmaktadır. Yanı sıra psikolojik olarak kadınların rahatsızlık duyduğu durumlar arasında yer alan meme başı çöküklüğü durumuna oldukça kısa süren bir operasyonla çözüm bulunabilmektedir.

Meme Başı Çöküklüğü

Meme başı çöküklüğü kadın için estetik kaygılara yol açabilmekte ve işlevsel olarak birçok sorunun ortaya çıkmasına da neden olmaktadır. Yanı sıra psikolojik olarak kadınların rahatsızlık duyduğu durumlar arasında yer alan meme başı çöküklüğü durumuna oldukça kısa süren bir operasyonla çözüm bulunabilmektedir.

Kadın kendisine güveni ile direkt olarak sorun yaşamasına dahi yol açabilecek olan bu duruma sahip kişiler sıklıkla ameliyat edebilmektedirler. Kısa süre içerisinde kalıcı sonuçlar sunan ameliyat ile oluşabilecek psikolojik ve fizyolojik sorunlar önlenebilmektedir. Özellikle hamile kalmayı düşünen kadınlar emzirmede yaşanacak sorunları önlemek nedeniyle meme başı çöküklüğü ameliyatına başvurabilmektedir.

Meme Başı Çöküklüğü

Meme Başı Çöküklüğü Operasyonu Nasıl Gerçekleşir?

Oldukça kısa süre içerisinde gerçekleşen operasyon ameliyat esnasında kişi herhangi bir ağrı hissetmemektedir. Meme başı çöküklüğü kadın için süt kanallarının kısalığından dolayı kaynaklanması sebebiyle ilk olarak kanalların hareket alanı geniş olmaktadır.

Süt kanallarının bir bölgede kıvrılmış veya toparlanmış olması sonucunda görülen meme başı çöküklüğü durumunda bu nedenle ilk olarak süt kanallarına alan açılmaktadır.Rahatlayan süt kanallarında uzama durumu mümkün olarak meme başı normal şartlarda olması gereken hale gelir. Ameliyat lokal anestezi içerisinde gerçekleşerek ameliyat esnasında kişi herhangi bir ağrı hissetmemektedir.

Ameliyat sonrasında oluşacak olan ağrılar ise ağrı kesiciler ile dinebilecek seviyede olmaktadır. Kişiler herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktoruna danışmalıdır. Yan etkinin görülmesi kişiyi olumsuz olarak etkilemektedir. Yarım saat kadar kısa süre içerisinde gerçekleşen ameliyat bu ameliyat sonrası kişinin aynı gün taburcu edilmesi mümkün olmaktadır. Ameliyat sonrası hasta göğüs bölgesini darbe travmalara karşı korumaya özen göstermelidir.

Meme Başı Çöküklüğü Neden Olur?

Meme başı çöküklüğüne sahip olan kadın ilk olarak bu rahatsızlığın hastalık olarak görülüp görülmediği konusunda tespit edilmesi gerekmektedir. Bu durumun bazı hastalarda enfeksiyon ve kanser sonucunda görülebildiği bilinmektedir. Herhangi bir hastalıktan kaynaklanan meme başı çöküklüğünde ilk olarak hastalığın tedavisinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Tüm ameliyatlarda bulunduğu gibi meme başı çöküklüğü ameliyatında ise kişiler sigara kullanımını bırakmaları daha doğru olacaktır. Ameliyat öncesinde kişiler kullandıkları herhangi bir ilaç bulunuyorsa ameliyatı gerçekleştirecek doktora bildirilmesi gerekmektedir. Bununla beraber kişilerin varsa daha önce geçirmiş oldukları operasyonlarda  da doktor ile paylaşılması gerekli ve ameliyatın riskleri hakkında bilgi alınmalıdır.

Meme Başı Çöküklüğü Kimlerde Görülür?

Meme başı çöküklüğü hem kadın hem de erkeklerde olabilir. Kadınların ortalama %10 kadarında bu sorunun yaşandığı bilinmekte ve dikkat edilmesi kontrollere gidilmesi gerekmektedir.

Meme Başı Çöküklüğü Ne Zaman Tespit Edilir?

Meme başı çöküklüğü genetik etkenler nedeniyle doğuştan geliyorsa genel olarak memelerin gelişme gösterdiği ergenlik dönemlerinde fark edilmektedir. Bu durumda kadın da yaşanacak sorunların aşılması adına uzmanlar ile mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Sonradan gelişen meme başı çöküklüğü ise emzirme döneminden sonra meme travması sonrasında memelerde sarkma ve meme kanserinde olmak üzere fazla kilo verme sonrasında meme dokusunda ki iltihaplanma enfeksiyon sonrasında fark edilmektedir. Bu tür meme başı çöküklüğü farklı derecelerde olmaktadır. Bu tür meme başı çöküklüğü farklı derecelerde olmaktadır. Kadınlarda fonksiyonel ve ruhsal sorunlar dışında estetik olarak da sorun halini almaktadır. Çökük meme başı nedeniyle hem süt akımı engellenmekte hem de bebek meme başını tutmamaktadır. Bu durumda ise emzirme işlemi gerçekleşememektedir.

Meme Başı Çöküklüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Cerrahi olarak tedavi edilen meme başı çöküklüğü kadın adına büyük problemler arasında yer almaktadır. Fakat bu sorun seviyelerine göre dış tedavi seçenekleri de uygulanabilmektedir.

Meme başı çöküklüğü tedavisinde çöküklüğün derecesine uygun yöntemler uygulanmaktadır. Meme dışında kahverengi bölgede bası yapacak medikal malzemeler meme ucu ve etrafının uyarılması özel pompaların kullanılması özellikle hafif ve orta şiddetteki çökük meme başı için yararlı olabilmektedir.

Fakat ciddi meme ucu çöküklüğü bulunuyorsa hastanın cerrahi olarak tedavisi yapılmaktadır. Cerrahi tedavide meme ucunu içe kene bağlarının kesilmesi meme başının altına geçici ya da kalıcı destek yerleştirilmesi gibi yaklaşımlar uygulanabilmektedir. Aynı zamanda kullanılan yöntemler süt kanallarını koruyarak ya da süt kanallarının iptal edilmesi ile uygulanabilmektedir. Bu durumda kadın bebek sahibi olmak isterken bebeğini emzirme isteğine göre yönlendirilmektedir.

Bu ameliyatlar genel olarak 1 saat içerisinde tamamlanmaktadır.

Meme Başı Çöküklüğünde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Göğüs Ucu Çöküklüğü

Meme başı çöküklüğü aniden hızlı bir şekilde ortaya çıkıyorsa bunun kesinlikle araştırılması gerekmektedir. Kadında doğumla yani yapısal olarak bir sorun bulunuyorsa bebeğini emzirme konusunda bir uzman desteği alınmalıdır.

Uygun yöntemlerin kullanılmasıyla emzirme işlemi yapılabilmektedir. Süt verme işlemini daha kolay yapabilmek için bebeğin meme ucuyla beraber kahverengi bölgeyi de emmesi sağlanabilmektedir.

Meme başı çöküklüğü olanların bu bölgeyi temiz tutması önem taşımaktadır. Düzenli olarak meme başı sabunlu ılık suyla temizlenmelidir. Bölge mutlaka hijyen sorunu olursa memede enfeksiyon riski de artmaktadır.

Meme Ucu Çöküklüğü Hangi Seviyelerde Görünür?

Meme başı çöküklüğü üç seviyede görülmekte ve bunlardan ilki hafif seviyede çöküklük meme başı çöküklüğünün kadın için meme başına uygulanan masaj ve baskı ile ucun dışarı çıkması yeterli olmaktadır. Bu kişilerde meme ucunun kendiliğinden ortaya çıkması durumu oldukça kolay olmaktadır. O nedenle bu kişiler emzirme sorunu yaşamamaktadır. Orta seviyede meme ucu çöküklüğü ise hafif zorlama ile meme ucunun ortaya çıktığı söylenmektedir.

Meme ucu çevresine yapılan baskı sonucunda meme ucu dışarı çıkar fakat kalıcı sonuçlar elde edilmez. Bu nedenle kişiler sıklıkla cerrahi operasyonla başarılı bir sonuç elde etmektedir. İleri seviyede çöküklük ise herhangi bir baskı ya da masajla meme ucunun neredeyse dışarı hiç çıkmaması durumunda kişilerin ileri seviyede çöküklüğe sahip olduğu bilinmektedir. Bu kişilerin mutlaka ameliyat olması gerekmektedir.

Meme Ucu Çöküklüğü Hangi Seviyelerde Görünür?

Meme başı çöküklüğü üç seviyede görülmekte ve bunlardan ilki hafif seviyede çöküklük meme başı çöküklüğünün kadın için meme başına uygulanan masaj ve baskı ile ucun dışarı çıkması yeterli olmaktadır. Bu kişilerde meme ucunun kendiliğinden ortaya çıkması durumu oldukça kolay olmaktadır. O nedenle bu kişiler emzirme sorunu yaşamamaktadır. Orta seviyede meme ucu çöküklüğü ise hafif zorlama ile meme ucunun ortaya çıktığı söylenmektedir.

Meme ucu çevresine yapılan baskı sonucunda meme ucu dışarı çıkar fakat kalıcı sonuçlar elde edilmez. Bu nedenle kişiler sıklıkla cerrahi operasyonla başarılı bir sonuç elde etmektedir. İleri seviyede çöküklük ise herhangi bir baskı ya da masajla meme ucunun neredeyse dışarı hiç çıkmaması durumunda kişilerin ileri seviyede çöküklüğe sahip olduğu bilinmektedir. Bu kişilerin mutlaka ameliyat olması gerekmektedir.

Meme Başı Çöküklüğü Operasyon Riskleri Nelerdir?

Her operasyonda olduğu gibi meme başı ameliyatında da birtakım risklerin bulunduğu unutulmamalıdır. Hasta doktor tarafından muayene edilerek ameliyata uygunluğuna karar verilmesi sonrası bu risklerin mutlaka kadın için taşındığı açıklanmalıdır. Meme başı ameliyatının riskleri arasında memede geçici his kaybının oluşması süt kanallarının zedelenmesi gibi durumlar yer almaktadır. Bu riskler ameliyatın bir uzman tarafından donanımlı olarak sağlık kuruluşlarında gerçekleşerek çok nadir görülmektedir.

Fakat yine de hastanın bu bilgileri bilmesi gerekmektedir. Direkt olarak süt kanallarının zedelenmesi durumu olabileceği için hamile kalmayı planlayan kadınlara doğum ve emzirme süreci sonrası ameliyatın gerçekleşmesi daha doğru olacaktır. Ancak kişiler emzirmede kolaylık sağlamasından dolayı hamilelik öncesi bu tür ameliyatları tercih etmektedir. Bu durum tamamen hastanın kendi tercihine bağlı olmaktadır. Nadir de olsa görülecek olan risklerin bilincinde olarak hastaya ameliyatın uygulanmasında herhangi bir sıkıntı olmamaktadır. Meme başında hissizlik görülmesi durumu direkt olarak kişinin metabolizması ve vücut yapısı ile ilgili olmaktadır. Bu durum çok az görülmekte ve kişinin yaşantısını neredeyse hiç etkilememektedir.

Geçici olması nedeniyle kişilerin tedirgin olmasına ya da ekstra bir tedavi yöntemine başvurmasına gerek kalmamaktadır.

Meme Ucu Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Tam olarak yarım saat gibi bir süre sonrası herhangi bir problem yaşanmadan sıkıntısız başarılı bir sonuç elde edebilmesi adına kadın için de bir takım unsurların yerine getirilmesi gerekmektedir. Ortalama bir hafta iyileşme süreci olan ameliyat sonrası kişiler için dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında hasta ameliyat sonrası ilk ay güç gerektiren fiziksel aktivitelerden kaçınması gerekmektedir.

Özellikle meme ucunun hijyenik tutulması gerekmektedir. Ameliyat sonrasında görülecek olan izler kalıcı olmayacağı için kişinin doktora danışmadan herhangi bir ilaç ya da krem kullanmaktan kaçınmalıdır. Ameliyat esnasında uygulanacak olan dikişlerde kendiliğinden eriyen ipler kullanılmasından dolayı herhangi bir dikiş aldırma işlemi uygulanmamaktadır.

Ancak yine de kişi ilk hafta sonrasında uzmanlar tarafından tedavi edilmelidir. Muayene esnasında herhangi bir sorun olup olmadığı mutlaka saptanmaktadır. Ameliyat sonrasında kişi gündelik yaşantısına bir hafta sonra dönebilecektir.  Ancak yine de kişi göğüs bölgesine darbe almamaya dikkat etmelidir. Ameliyat sonrasında doktor tarafından önerilmesi üzerine hastaların düzenli bir halde antibiyotik kullanmaları gerekmektedir. Bu ilaçlar gerekli görülmesi üzere kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Çökük Meme Başı

Kadın sorunları arasında yer alan çökük meme başı bir kısmı ya da tamamı içe doğru gömülü kalarak doğuştan ya da sonradan olabilmektedir. Genel olarak ergenlik döneminde olsa dahi memelerin gelişme döneminde fark edilmektedir. Bu durum hem estetiksel olarak hem de fonksiyonel olarak psikolojik sorunları beraberinde getirmektedir.

Meme başından salgıların birikimi temizlik zorluğu nedeniyle infeksiyon sorunları ile beraber emzirmede de sorunlar yaşanabilmektedir. Bu sorunların en önemli nedeni ise süt kanallarının gelişimindeki yetersizlik olmaktadır. Süt kanalları meme ucuna açılması halinde bu kısmın içe dönük olması bebeğin meme ucunu almasını zorlaştırarak süt akışına engel olmaktadır. Aynı zamanda fiziki olarak da görünümü etkilemesinden dolayı kadınlar kendilerine olan güvenlerinde sıkıntı yaşamaktadır.

Psikolojik ve cinsel sıkıntıların yaşanmaması adına bu tedavi yöntemi kullanılabilmektedir. Meme ucu çöküklüğü gelişim çağından bugüne bu süt kanallarının oluşmadığının işareti de olmaktadır. Bu durumda süt kanalları tamamen kapalı olup bu kanallar lif benzeri bağlar ile olabilmektedir. Bağlar ise meme ucunu geri çekmiş olmaktadır. Bu gibi durumlarda ne kadar dikkat edilmiş olsa da gerçek olarak süt kanalları olmadığı için bebek doğduktan sonra süt gelmeme durumları ile karşı karşıya kalınabilir ve süt kanallarından süt gelmez. Meme başı iki parmak arasında sıkıştırıldığında hiç dışarıya çıkmazsa bu tür bir rahatsızlıktan şüphe duyulmalıdır. Bu hastalarda ameliyat ile sadece görüntü düzeltilebilmektedir. Fakat hastanın  bebeğini emzirebilmesi mümkün olmamaktadır. Göğüs ucu çöküklüğü cerrahi olarak tedavisi yapılmaktadır.

Lokal anestezi altında yapılan  ve 1 saat bir süre içerisinde ameliyatla içe dönük meme uçlarının düzeltilmesi mümkün olmaktadır. Bu problemi düzeltmek için birçok cerrahi yöntem bulunmaktadır. Tüm yöntemlerde buluşulan tedavi meme başını içeri çeken bağların kesilmesi ve meme başının altına geçici ya da kalıcı destek konulmaktadır.

Ameliyatta uygulanan tekniklerin birçoğunda meme başını dışa çekebilmek için süt kanallarının kesilmesi gerekmektedir. Kanallar kesilmezse meme ucu tekrar çökmektedir. Çünkü esas sebep süt kanallarının meme başını içeri almasıdır. O nedenle süt kanallarının kesilmesine bağlı olarak ileri dönemler içerisinde emzirme mümkün olamamaktadır.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi ?
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Loading...