Liposuction Ameliyatı (Yağ Aldırma)

Liposuction Ameliyatı (Yağ Aldırma)

Liposuction, vücutta fazla olan yağların özel bir uygulama ile alınması işlemine denir. Normal şartlarda yetişkin insan vücudunda yağ hücresi sabit sayıda bulunur, ancak bunların hacmi kilo artışıyla da çoğalır. Doğal yollardan verilemeyen bu kilolar bazı fiziksel ve psikolojik zorluklar yaratmasından dolayı liposuction yöntemi ile azaltılır. Böylece kişiyi rahatsız eden yağlardan tek operasyonla kurtulmak mümkün hale gelir.

Liposuction Nasıl Yapılıyor?

Liposuction uygulanacak kısmın uygun yerleri içerisinde yapılan 3-5 mm kesiler ile yağ dokusu içerisine girilir ve özel hortum aracılığı ile vakum cihazına bağlı olarak özel metal kanüllerin ileri ve geri hareketleri ile yağ dokuları bölgeden uzaklaştırılır. Bunun yanı sıra 2-5 mm çapında olan bu kanüllerin uçları künt olup uç yanlarında yer alan deliklerden yağlar alınır.

Amaç ise, vücutlarda aşırı birikim yapan yağ dokularının yapmış olduğu çıkıntıları yok ederek vücut hatlarını orantılı yani estetik bir görünüme kavuşturmak olmaktadır. Liposuction uygulaması için vakum içinde değil enjektör içinde pistonlara uygulanan stoperler aracılığıyla oluşturulan vakum sayesinde elle de yapılabilmektedir.

İşleme başlamadan önce yağ dokusu içerisine özel bir solüsyon ile enjekte edilebilir. Bu sayede kanama olmadan daha kolay işlem yapılabilmektedir. İçermiş olduğu lokal anestezik ile girişim sonrası oluşacak olan ağrı da önlenmektedir. Bu yöntem ıslak teknik veya tümesan tekniği olarak isimlendirilir. Önceden uygulanan kuru teknik artık tamamen terk edilmiştir. Ultrasonik titreşimler ile önce yağların yumuşaması daha sonra da işlemin yapıldığı ultrasonik liposuction adı verilen bir teknik de bulunur.

❓ Liposuction Yapıldığında Acı Hissedilir Mi?

Liposuction ameliyatında herhangi bir acı hissedilmemektedir.

❓ Liposuction Ameliyatında Ağrı Hissedilir Mi?

Liposuction ameliyatı esnasında ağrı hissedilmemektedir.

❓ Liposuction Nerelere Uygulanmaktadır?

Genel olarak kolların arka ve iç kısımlarına, kalça, basen, uyluk, üst iç kısım, karın, bel yan kısım, diz üstü, iç, dış bölgeleri, ayak bileği, iç ve dış kısım, gıdı, kulakların alt ve ön bölgesine uygulanmaktadır.

❓ Yağ Görülme Olasılığı Yüksek Bölgeler Hangileridir?

Göbek çevresi, karın, belin yan kısımları ve meme bölgesi, diğer bölgelerden daha fazla yağ görülme olasılığı yüksek bölgelerdir. Bazen gıdı, kulak önü ve altı, ense bölgelerinde de liposuction gerektirecek kadar yağ birikebilmektedir. Vücut da tek olarak ya da yaygın şekilde görülen yağ bezeleri tedavisinde liposuction tekniği kullanılabilmektedir.

Liposuction Fiyatları Nasıldır?

Liposuction fiyatları hastadan hastaya göre değişkenlik gösterir. Bazı hastalarda alınacak yağ oranı çok fazla iken bazılarında ise oldukça düşüktür. Hastaların talepleri ve doktorların tecrübeleri de liposuction fiyatlarına etki eden unsurlar arasındadır. Numaralarımız üzerinden bize ulaşarak liposuction fiyatları konusunda daha detaylı bilgi alabilir; dilerseniz randevu talep ederek doktorlarımız ile operasyon hakkında geniş kapsamlı bir görüşme gerçekleştirebilirsiniz.

Liposuction Kimlere Uygulanır?

Liposuction zayıflama yöntemi değildir. Kilosu normal ya da normalden biraz fazla olan ya da vücut bölgesinde diğer bölgelere göre daha fazla yağ birikimi olan kişiler için uygun bir tedavi yöntemidir. Yağ birikintisinin dışarıya doğru yapmış olduğu çıkıntılar vücut estetiğini bozar ve kişilerin ruhsal durumu üzerinde de olumsuz etkiler yaratabilir. Bu sayılan durumlar için yağ birikimleri spor yapılsa dahi kaybolmaz. Bu nedenle liposuction yapılması gerekir. Çünkü bu bölgelerde yağ dokuları karakter olarak diğer bölge yağ dokularından farklı olur.

Liposuction Kimlere Uygulanmaz?

Aşırı kilolu hastalara zayıflama amaçlı uygulanmaz. Doğumdan sonra karında meydana gelen çatlak ve sarkmaların giderilmesi için uygun bir yöntem değildir. Gerginliği kaybetmiş karna sahip olan hastalara uygulanabilir. Bir diğer anlamda gerginliği kaybetmeyen deride bu uygulama kesinlikle yapılmaz. Herhangi bir cerrahi girişim esnasında genel anestezi açısından risk taşıyan başka ciddi sorunları olan karaciğer, böbrekler, merkez sinir sistemlerini ilgilendiren kronik rahatsızlıklarda bu tür ameliyatlar sakıncalı olabilir.

Ameliyat Sonrası Dönemlerim Nasıl Geçer?

Ameliyat sonrası kişiler özel olarak yapılan korseleri giyerek hastaneden taburcu edilir. Bu korseler elastik başı ile alanda oluşacak olan kanamayı önler. Hematom ve seroma adı verilen kan ve sıvı birikimi önlenerek cildin tabakasına yapışmaya olanak sağlayarak deri yüzeyinin daha düzgün şekillenmesine olanak sağlar. Bu korselerin hiç çıkartılmadan kullanılması gerekir. Daha sonra ise aralıklarla çıkartılarak duş alıp korseyi tekrar yıkayıp giyerek 3 hafta kullanılmalıdır.

Özel Korse Çıkartılırsa Sorun Olur Mu?

Özel korse çıkartılırsa cilt derisinde kanama oluşabilmektedir. Bu nedenle korselerin çıkarılmaması tavsiye edilir.

Korse Ne Kadar Süre Kullanılmalıdır?

Özel korse 3 hafta kullanılmalıdır. İyileşme sürecine göre bu süre 2 aya kadar da uzayabilmektedir.

Kimler Liposuction Yaptırabilir?

Fazla yağlardan şikâyetçi olan ve daha estetik bir görünüme sahip olmak isteyen herkes liposuction uygulaması yaptırabilir. Operasyondan önce hastalar detaylı muayenelerden geçirilerek ameliyat için risk taşıyıp taşımadıkları tespit edilir ve sonrasında estetik operasyona alınırlar.

Liposuction Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Liposuction ameliyatı kullanılacak tekniklere ve hastaların vaka derecelerine göre değişkenlik gösterir. Liposuction uygulaması 1 saatte tamamlanabilen bir operasyondur ancak bu süre operasyonun niteliğine göre artabilir ya da azalabilir.

Liposuction Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Liposuction operasyonu sonrası hastaların iyileşme süresi ortalama 1 ayı bulabilmektedir. Bu süreç zarfında korse takmanız gerekebilir. Tedavi sürecinin en iyi şekilde tamamlanabilmesi için doktorların tavsiyelerine ve önerilerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ameliyat Bölgesinde Morluk Oluşur mu?

Ameliyat sonrasında tedavi edilen bölgede ödem, morluk oluşabilir ancak bu durum zamanla geçmektedir.

Ameliyat Bölgesinde Olan Morluk ve Şişlik Ne Kadar Süre Sonra Geçer?

En fazla 6-8 hafta içerisinde ödem gerilemekte, kalan az miktardaki şişlikler ise daha yavaş gerileme gösterebilmektedir.

Liposuction Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

Liposuction ameliyatında cerrahi işlemler yapılacaksa bölgede kesiler atılacağından operasyondan sonra birtakım izler kalması söz konusu olabilir. Ancak mikro girişler ile yapılan liposuction uygulamasında vücutta herhangi bir iz kalmamaktadır.

Liposuction Uygulaması Kalıcı mıdır?

Liposuction estetiği kalıcı bir uygulamadır ancak ameliyattan sonra hastaların bu kalıcılığı korumak adına dikkat etmeleri gereken birtakım hususlar vardır. Bunlardan en önemlileri düzenli beslenme ve spordur. Düzenli beslenen ve spor yapan hastalar bölgede yağlanma oluşmasını önleyecekleri için estetik operasyon kalıcı bir hale gelecektir.

Liposuction uygulamasından sonra ağrı meydana gelir mi?

Liposuction operasyonundan sonra bölgede hafif dereceli ağrılar meydana gelebilir. Bu ağrılar son derece normal olup doktorların yazacağı reçeteli ağrı kesiciler ile dindirilebilmesi mümkündür.