Korona Virüs Salgını ve Estetik Operasyonlar

Tüm insanları tehdit eden COVID-19 virüsü bütün dünyada hızla yayılmaya devam ediyor. COVID-19 öldürücü bir virüs türü olsa da hijyenik kalarak ve temizliğinize dikkat ederek bu virüsten korunabilmeniz mümkündür. Milano Klinik olarak sizin ve sevdiklerinizin nasıl sağlıklı kalabileceği konusunda en güncel bilgileri; aynı zamanda koronavirüs salgını ve estetik operasyonlar hakkında bilmeniz gereken detayları da sizinle paylaşıyoruz.

Tüm dünyada etkisini gösteren koronavirüs salgını doğal olarak uluslararası seyahat edip estetik tedavisi olacak hastaları da etkiliyor. Virüsün tüm dünyada yayılmasının en önemli nedenlerinden biri de doğal olarak uluslararası seyahat eden yolcular oluyor. Havalimanlarında ve sınır kapılarında ülkeye giriş çıkışlarda gerekli tedbirler alınsa da COVID-19 virüsü Antarktika hariç tüm kıtalara yayılmayı başarmıştır.

Korona Virüs Belirtileri Nelerdir?

İşe giderken, yurt içi veya yurt dışı seyahat ederken, herhangi bir kalabalık ortamda ya da çeşitli etkinliklerde başka insanlardan virüs kapma olasılığınız yüksektir. Virüs kaptığınızdan emin olmanız için COVID-19 virüsünün belirtilerini bilmeniz gerekir. Virüse yakalanan bir insanda şu belirtiler ortaya çıkar:

 • Yüksek ateş
 • Solunum güçlüğü
 • Öksürük
 • Yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • Hapşırma

Eğer korona virüs kaptığınızı düşünüyorsanız yüzünüze bir maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir. Yapılacak testler sonucunda virüsü kapıp kapmadığınız ortaya çıkacaktır. Ancak unutmamanız gerekir ki, virüs vücuda girdikten sonra 2 ila 14 gün arasında kuluçka süresi vardır. Bu süre zarfında virüsü kaptığınızı bilmeniz çok zordur. Kuluçka süresi boyunca herhangi bir belirti görülmediği takdirde korona virüs kapmadığınızdan emin olabilirsiniz. Ayrıca, yurt dışı seyahati yapan kişilerin bu kuluçka süresi boyunca kendilerini zorunlu olmadıkça toplumdan uzak tutmaları ve kuluçka süresi tamamlanana kadar kendi evlerinde beklemeleri gerekir.

Korona Virüsten Korunmanın Yolları Nelerdir?

Korona virüsten korunmanın yolları çok basittir. Yapmanız gerekenler basit olarak şunlardır:

 • Ellerinizi 20 saniye boyunca suyla ve sabunla yıkayın. Bulunduğunuz yerde sabun ve su yoksa, en az %60 oranında alkol içeren bir el dezenfektanı kullanın.
 • Hasta ve şüpheli insanlarla temas etmekten kaçının.
 • Kirli ellerinizle gözlerinize, ağzınıza veya burnunuza dokunmayın.
 • Hastaysanız evde istirahat edin ve en yakın sağlık kuruluşunu bu konuda bilgilendirin.
 • Hapşırırken veya öksürürken ağzınızı bir mendille kapatın ve daha sonra bu mendili çöpe atın.
 • Sık dokunulan yüzeyleri ve nesneleri temizleyin ve iyice dezenfekte edin.
 • Gerekmediği sürece toplu taşıma araçlarını kullanmayın.
 • Zorunlu olmadıkça evinize misafir kabul etmeyin.

Türkiye’de Estetik Operasyon Olacak Hastaların Durumları

Daha önceden operasyon randevusu alan hastalar eğer ülke dışına çıkış yasakları yoksa Türkiye’ye gelerek operasyonlarını yaptırabilirler. Operasyondan önce şüpheli bir durum ya da korona virüs belirtileri gözlemleniyorsa randevularını iptal ettirerek tedavilerini ertelemeleri gerekir. Ayrıca operasyondan sonra vücut bağışıklığı normalde olduğundan daha düşük olacağı için iyileşme sürecinde vücudun enfeksiyon kapma olasılığının da yüksek olduğunu bilmeleri gerekir.

Korona Virüsün Medikal Estetik Sektörüne Etkisi

Korona virüs tüm dünyada etkili olduğu için doğal olarak turizmin her alanında olduğu gibi sağlık turizmini de olumsuz etkiliyor. Türkiye’ye yurt dışından gelecek hastalar tedavilerini erteleyerek planlarında değişiklik yapıyorlar. Bazı hastalar gelmek istese de ülke dışına çıkış yasağı olduğu için seyahat edemiyorlar. Dolayısıyla hem seyahat hem de tedavi planlarında değişikliğe gidiyorlar.

Ancak uluslararası seyahat engeli olmayan ülkelerden Türkiye’ye hastalar gelmeye devam ediyor. Korona virüs küresel bir salgın olsa da, gerekli önlemler alındıktan sonra hastalar planlarını ertelemeden uyguluyorlar. Biz de Milano Klinik olarak yurt dışından gelen hastalarımızı tedavi etmeye devam ediyoruz.

Yurt dışından gelen hastalarımızı ameliyattan önce gerekli testlerden geçirdikten sonra ameliyata alıyoruz. Bu konuda en üst düzeyde titiz ve dikkatli davranarak virüsün yayılması için gereken bütün önlemleri alıyoruz. Bununla birlikte, hafif soğuk algınlığı semptomları olan hastalardan, potansiyel olarak doktorları ve diğer hastaları enfekte etmekten kaçınmak için tedavilerini ertelemelerini talep ediyoruz. Plastik cerrahlarımız da, hastalığın taranmasında ve hastalığın ilk belirtisinde geciktirme prosedürlerinde çok titiz davranmaktadır.

Türkiye’de Salgın İçin Tüm Önlemler Alınıyor

Tüm dünyada salgın hızla devam ederken, temizliğine önem veren ülkeler bu salgında mümkün olduğunca az etkileniyor. Şimdiye kadar Türkiye’de korona virüs kapan hasta sayısının sadece “2” olması bunun en büyük göstergesi ve bu hasta da tedavi edilmek ve virüsün başkalarına da yayılmaması için karantina altına alınmıştır. Hastanın sağlık durumu da oldukça iyidir. Ayrıca bu hastanın virüsü yurt dışından kaptığı da biliniyor.

Türkiye, Avrupa’nın ve neredeyse dünyanın tüm ülkelerini geçerek el yıkama oranlarında yaklaşık yüzde 90’a varan bir istatistiğe sahip. Listeyi ise Suudi Arabistan alıyor. Türkiye’de temizlik alışkanlığının oldukça yüksek olması, insanların virüse karşı dirençli ve dayanıklı olmasını sağlıyor.

Türkiye’deki hastane yeterliliklerinin üst düzeyde olması, tüm sağlık kuruluşlarının virüse karşı düzenli olarak dezenfekte edilmesi; sadece sağlık kuruluşlarının değil, tüm toplu mekânların, işletmelerin, toplu taşıma araçlarının ve istasyonların dezenfeksiyon işlemleri düzenli olarak yapılıyor. Türkiye’deki insanların temizliğe oldukça titizli olmaları da aynı zamanda virüslere karşı bağışıklık kazanmalarına yardımcı oluyor.

Ülkeye giriş çıkışlarda, havalimanlarında, terminallerde ve sınır kapılarında da dezenfeksiyon işlemleri düzenli olarak yapılıyor ve korona virüs konusunda tüm tedbirler alınıyor.

Türkiye Avrupa’ya Göre Hijyen Konusunda Daha Titiz

Yeni tip korona virüs (COVID-19) salgınının tüm dünyaya yayılmasıyla birlikte kişisel temizlik konusu da ön plana çıkmaya başladı. Dünya Sağlık Örgütü de başta olmak üzere tüm sağlık kuruluşları korona virüsten korunmak için ellerin düzenli aralıklarla sabunla yıkanması gerektiği konusunda önerilerde bulunuyor. Hatta COVID-19 virüsün Türkiye’ye geç ulaşmasının nedenleri arasında Türkiye’nin temizlik alışkanlıkları büyük rol oynamaktadır. Türkiye’de virüsün yayılmasını önlemek için ülkece büyük bir seferberlik ilan edilmiş ve tüm önlemler alınmıştır.

Naruto Super Z
2022-10-10
I’ve wanted to do a nose job in turkiye for a long time already, after a long research my decision fell on milano clinic in istanbul. One week after my successful rhinoplasty i am able to tell that each of their employees are being very friendly and helpful to me. I had not one bad experience, furthermore I always were able to contact my patient coordinators seyda and berk over the entire day, whenever i needed help or had any questions. Overall i had a great experience and would recommend milano clinic to everyone who would love to get a rhinoplasty.🥰❤️❤️
Morena Santos
2022-09-27
Mi sono operata da qualche giorno , quindi si vede poco perché sono ancora gonfia ma posso dire che quel poco che vedo mi piace. Ho fatto una mastopessi più protesi . Sono molto contenta vi aggiornerò più avanti di come sarà il risultato finale . Vi posso dire che mi sono trovata bene sopratutto con Samb che è stato sempre disponibile per me . Ho fatto L intervento con dottore Ömer Faruk . ❤️ Grazieeeee
Siti Cangülec
2022-09-14
I only had positive experiences with Milano clinic. From the beginning throughout the process Seyda my coordinator always helped me and replied to me quickly when I had a question or any other problems. My doctor was very very nice and always positiv and optimistic. Thank you Seyda, because of your great help we came to Turkey you made it possible for us with your perfect guidance. I also wanna thank my amazing and nice nurses Sakina, Nuray and Duygu who where very nice and helpful as well.
Özle Çağla Duran
2022-09-10
Geçen yıl geçirdiğim göğüs büyütme operasyonundan çok memnun kaldım. Doktorum ve diğer kişiler çok ilgiliydi düzenli olarak dolgu ve botoks işlemleri içinde gidiyorum teşekkürler milano klinik 🙏🏻
Ilir Polo
2022-09-02
Bin sehr zufrieden mit der Klinik an die läute die skeptisch sind eine OP zu machen zögert nicht macht es.Ich selbst war sehr überrascht habe eine gynäkomastie OP gehabt mit Vollnarkose habe nichts mitbekommen und das beste nach der OP habe ich überhaupt keine Schmerzen gehabt . Mein Zimmer war sehr schön also über Service brauch ich nicht reden einfach Top die haben sich sehr gut um die Patienten gekümmert bin sehr überrascht gewesen übrigens mein Ergebnis genau so wie ich es mir vorgestellt haben . Ich würde jeden die Klinik empfehlen einfach top danke Milano Klinik ihr seits die besten macht’s weiter so 👍
Patrik Behrami
2022-08-25
I recently had a hair transplant at Milano Klinik, the whole procedure was very professional from start to finish, they were all very polite and professional. I love the results.
Emily Mecava
2022-08-25
I was not happy with my face structure until I got rhinoplast at this clinic. I feel like they made a miracle happen on my face. Thank you for your hardwork
Annie Evangelou
2022-08-25
I cannot fault Milano Klinik, from the initial consultation to the actual surgery and post surgery appointments, I was made to feel relaxed and confident about everything.
Katarina Buzić
2022-08-25
My brazilian butt surgery came back to me with the best results! Im glad I chose this clinic for this amazing surgery. Thank you very much
Elizabeth Lark
2022-08-25
I had a breast lift and reduction by Milano Klinik late last year, I never could have imagined the results that they have been able to achieve, my only regret is that I didn't have the operation sooner!

Yorum YapınTeşvikiye mah. Hakkı Yeten caddesi No:11 Center:1 Kat:12 No:64 Terrace Fulya Residence

Copyright 2018 -2023 Milano Klinik ©  All Rights Reserved

footer1 (1)