Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi

Önemli bir vajina estetiği uygulaması olan kızlık zarı dikimi profesyonellik gerektiren bir işlemdir. Bu süreçte kızlık zarıyla ilgili de bazı bilgilere sahip olunmalıdır. Öncelikle yabancı bir cisim ile elle ya da ilk cinsel birleşmeyle kızlık zarının bütünlüğü kaybedilmektedir. Halk arasında bu tür durumlara bekâretin gitmesi ya da kızlık bozulması gibi isimler verilmiştir.

Genel anestezi altında yapılan kızlık zarı estetik ameliyatında işlem yapılacak bölgeye lokal anestezi de yapılmaktadır. Kolay bir operasyon olmakla beraber ameliyat olunduğuna dair herhangi bir iz de kalmamaktadır.

Yani psikolojik bir sorun haline getirilen kızlık zarıyla ilgili rahat bir operasyonun yapılacağı bilinmelidir. Geçici ve kalıcı olarak yapılan bu işlem arasında en çok kalıcı kızlık zarı estetiği tercih edilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Tipleri

Kızlık zarı tip olarak farklı şekillerde olabilmektedir. Günümüzde 10’dan fazla zar tipinin olduğu belirtilse de genelde yuvarlak, bölmeli, çok delikli, açılmış ve deliksiz gibi farklı şekillerde kızlık zarının olduğu bilinmektedir. Hastaların operasyon öncesinde hangi kızlık zarı tipine sahip olduğunu öğrenmesi de önemli bir detaydır.

Deliksiz Kızlık Zarı

Kızlık zarının orta kısmında delik olmaması, deliksiz olduğunu göstermektedir. Aynı durumda sahip olduğu görüntü sebebiyle de bu ismi almıştır. Genelde âdet dönemlerinde bayanlara sorun yaşatır. Çünkü bu dönemlerde kanın rahat bir şekilde dışarı atılması mümkün olmamaktadır.

Bölmeli Kızlık Zarı

Kızlık zarının orta kısmında bulunan deliğin ikiye bölünmesinden kaynaklı bu model aslında nadir görülen kızlık zarı tiplerindendir.

Açılmış Kızlık Zarı

Kızlık zarının açık veya kapalı olması, bayanların ilk cinsel ilişkide yaşayacakları ağrıyla ilişkilidir. Bu kapsamda gündelik yaşamı da olumsuz etkileyen açılmış kızlık zarı, küçük bir operasyon ile düzeltilebilmektedir.

Yuvarlak Kızlık Zarı

Yuvarlak halkalı olarak da bilinen bu kızlık zarı, diğer türlere göre esnektir. Haliyle kolayca yırtılabilir. Cerrahi müdahaleler sayesinde yenilenebildiği unutulmamalıdır.

Kızlık Zarı Dikimi Öncesi

Kızlık zarı ameliyatına karar veren kişi öncelikle cerrah ile görüşmelidir. Çünkü cinsel ilişkide ortaya çıkan kanamaların tek sebebi kızlık zarı olmayabilir. Bununla beraber dokulardaki sıyrıklar ve farklı durumlar nedeniyle de kanamalar yaşanabilir. Bu nedenle cerrahi operasyondan önce muayene yapılır ve kızlık zarının bozulup bozulmadığı kontrol edilir.

Zaten esnek yapıda olan kızlık zarı, cinsel ilişki sonrasında kanama geçirmez. Yani kızlık zarı esnek olan kadınlar ancak doğum yaptığı sırada kızlık zarının bozulduğunu anlayabilmektedir. Muayene sürecinde birtakım tetkikler de hastadan talep edilebilir. Doktor bu süreçte karar verdikten sonra hastaya ameliyat ile ilgili bilgileri de aktaracaktır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Uzun süreli kızlık zarı estetiği olarak da bilinen bu işlemde flep yönteminden yararlanılır. Vajina alt duvarından çıkarılan dokunun vajina yan duvarına dikilmesiyle tamamlanmaktadır. Bu sayede vajinal giriş daralacak ve cinsel birleşim sırasında kızlık zarının yeniden yırtılmasıyla kan gelmesi sağlanacaktır. Aslında kızlık zarı dikimi estetiği sayesinde oldukça başarılı bir operasyon yapılmaktadır. Genelde 20 ile 25 dakika süren ve bölgesel uyuşturma ile tamamlanan flep operasyonu ağrılı bir işlem değildir.

Hastalar ameliyat süresince ağrı çekmemektedir. İşlemden sonra da hastalar gündelik yaşamına geri dönebilir. Olabilecek hafif ağrılar nedeniyle cerrah, ağrı kesici reçete edebilmektedir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi işleminin en önemli özelliği herhangi bir süre kısıtlamasının olmamasıdır. Yani bu ameliyat ile beraber tamamen kalıcı bir süreç geçirdiğiniz için ilk ilişkinizde kanama yaşanacaktır. Siz de dâhil olmak üzere ilişkiye girdiğiniz kişinin bu ameliyatı geçirdiğinize dair herhangi bir bilgiye ya da tahmine ulaşması mümkün değildir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kalıcı operasyona göre daha basit bir şekilde yapılır. Operasyondan sonraki ilk 1 haftaya dikkat edilmelidir. Yani 1 haftayı geçen ilişkilerde ya da ilk cinsel birleşmede kanama yaşanmaz. Bu nedenle geçici kızlık zarı onarımı özel olarak yapılan bir işlemdir. Son zamanlarda sık olarak tercih edildiğini de söyleyebiliriz. Ameliyat olunduğuna dair herhangi bir iz ya da faktör olmayacağı için karşı taraf da bu süreç hakkında bilgiye sahip olamamaktadır.

Kızlık Zarı Ameliyatı Sonrası

Ameliyattan sonra bazı durumlar sizleri bekleyebilir. Fakat gerekli müdahaleler zamanında yapıldığı için ciddi bir sorunla karşılaşılmamaktadır. Buna ek olarak ağrı, mide bulantısı ve kanama gibi durumlara karşı da gerekli tedbirler alınmaktadır. Sadece ilk hafta şiddetli ağrılarla karşılaşabilen hastalar, alacakları ağrı kesiciler sayesinde bu ağrıları ortadan kaldırabilir. Eğer kanama ve mide bulantısı şiddetlenirse hızlı bir şekilde uzman cerrah ile görüşülmelidir.

Kızlık Zarı Ameliyatı Riskleri

Kızlık zarı estetiğinin birtakım riskleri bulunmaktadır. Hastaları endişelendiremeyecek olan bu risklere karşı bilgi sahibi olunmasında yarar var. Genelde kanama, mide bulantısı ve ağırların yaşandığı işlem sonrasında ciddi bir komplikasyonun geliştiği söylenemez.

Kanama hali görülebilecek en şiddetli risklerdendir. Kanamaya eğilimi yüksek olan hastalarda bu risk her zaman vardır. Ameliyattan sonraki birkaç gün içinde oluşabilecek kanamalara karşı doktorunuzu bilgilendirmeniz yeterlidir. Kanama ile beraber ya da tek başına yaşanabilecek ağrılar da sizi rahatsız edebilir. Öyle ki uykudan uyandırabilen şiddetli ağrılara maruz kalabilirsiniz. Fakat kızlık zarı dikimi sonrasında gerekli tedbirler alındığı için bu ağrılar kısa süre sonra etkisini kaybedecektir.

Kızlık Zarı Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşlemden sonraki ilk 10 gün genital bölgeye su teması olmamalıdır. Bölgenin zarar görmesine neden olan su teması ile beraber havuza girmek de doğal olarak sakıncalıdır. Enfeksiyon riskine karşı bölgenin temiz tutulması gerekmektedir. Ayrıca yorucu sporlar yapmamak ve bacağın çok fazla açılmaması önemlidir. Kızlık zarı estetiği işleminde vajinal bölgeye uygulanacak her temas, ameliyatın işlevinin kaybedilmesine neden olabilir.

Ameliyat sonrasındaki dönemde pansuman hizmetinin profesyonel olarak alınması gerekir. Çünkü steril ortamda yapılması gereken pansuman aynı zamanda vajina enfeksiyonuna karşı önemli bir tedbir olmaktadır. Son olarak doktorun reçete ettiği ilaçların da düzenli bir şekilde kullanılması önemlidir.

Kızlık Zarı Dikimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Sürtünme ile kızlık zarı bozulur mu?

Sürtünme ile kızlık zarı bozulmaz ancak kızlık zarında kanama yaşanmışsa en kısa zamanda uzman bir doktor tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir.

Kızlık zarı ameliyatı ağrılı mıdır?

Bu işlemde genel ve lokal anestezi birlikte uygulandığı için herhangi bir ağrı ya da sancı durumu söz konusu değildir.

Kızlık zarı dikimi riskli midir?

Sağlık açısından herhangi bir riski yoktur.

Kızlık zarı dikimini kaç kez yaptırabilirim?

Kızlık zarı dikiminin herhangi bir sınırı yoktur.

Kızlık zarı ne zaman diktirilmeli?

Kalıcı kızlık zarı estetiği yapılacak ise bozulmadan sonra en erken 20 gün içinde diktirilmesi gerekir. Dikimden sonra ise herhangi bir bozulma süresi yoktur. Kalıcı zar dikiminde yeni bir ilişkiye kadar bozulma olmaz.

İlişkiye girmeden kızlık zarı bozulur mu?

Vajina bölgesine girebilecek yabancı cisimler ve aşırı zorlamalar ile kızlık zarı bozulabilmektedir.

Kızlık zarı dikiminde kanama yaşanır mı?

İşlem sırasında biriken ve dokudan sızan kanlar dışında herhangi bir kanama yaşanmamaktadır.

Kızlık zarı dikimi fiyatları nasıldır?

Kızlık zarı dikimi fiyatları doktorların tecrübeleri ve kızlık zarı dikimi tedavi türlerine göre farklılık göstermektedir. Numaralarımızdan bizi arayarak ya da kliniğimize gelerek detaylı bir görüşme gerçekleştirebilir, fiyatlar konusunda daha geniş bilgilere ulaşabilirsiniz.