Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Estetiği

Kulakta en çok karşılaşılan bozukluk, “kepçe kulak” ya da “yelken kulak” olarak adlandırılan şekil bozukluğudur. Kulak kıkırdağının zayıf olması nedeniyle kulak kıvrımlarının yeterli oluşamaması sonucu kulak kepçesinin normalden daha öne ve yana doğru kıvrık olması kepçe kulak olarak adlandırılır. Kepçe kulak, genellikle aileden gelen bir şekil bozukluğudur. Kulaklarındaki bu şekil bozukluğunu düzeltmek isteyenler için kepçe kulak estetiği ameliyatı yapılır.

Kepçe Kulak Oluşumunun Nedenleri

Kepçe kulak oluşumuna neden olan pek çok etkenden söz etmek mümkündür. Kepçe kulak herhangi rahatsızlık ya da hastalık belirtisi değildir.

  • Kulak kıkırdağının zayıf olması,
  • Aileden gelen şekil bozuklukları,
  • Östrojen hormonunun kulak kıkırdaklarının yumuşamasına neden olması ve doğumun ardından kulak önü kaslarının çekilmesi ile birlikte kepçe kulak görünümünün oluşması gibi etkenler kepçe kulak oluşumuna neden olabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

En iyi tedavi kepçe kulağa sahip olan bebeklerin, doğumdan 2-3 hafta sonra devamlı olarak, doktor kontrolünde kulaklarına elastik bir bandaj uygulaması ile birkaç ay durmalarıdır. Bu şekilde bir uygulama yapıldığında genellikle başarılı sonuç alınır ve ameliyata gerek kalmaz. Bu uygulama yapılmadıysa, en iyi tedavi zamanı çocuk okula başlamadan yani 6 yaş civarında ameliyat olmalarıdır. Kulak gelişimi, 4-5 yaş civarında tamamlandığı için 6 yaşında çocukların kepçe kulak estetiği olmalarında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Kişisel şartlara ve ailenin tercihine bağlı olmakla birlikte ameliyat daha sonraki yıllarda da yapılabilir, ancak ilkokul ve ortaokul zamanlarında çocuklar arasında bir alay konusu haline gelebileceği için okula başlamadan önce ameliyatın olması çok daha iyi olacaktır. Bu nedenle 5 yaşının tamamlanması ile birlikte her yaşta yapılabilen bir ameliyattır.

Kepçe Kulak Estetiği Yetişkinlere Yapılır Mı?

Yetişkinlere de kolaylıkla kepçe kulak estetiği yapılabilir. 5 yaşından sonra kepçe kulak estetiği herhangi bir yaşta olunabilir.

Kepçe Kulak Estetiğinin Faydaları

Kepçe kulak estetiği kulakların normal duruşa gelmesini sağlayarak, kişinin kişisel görünümünü ciddi bir şekilde değiştirir. Kişisel görünümün değişmesi ile kişinin kendine güveni artacağından aile ve sosyal ilişkileri kepçe kulak estetiği sonrasında olumlu yönde değişecektir.

Anne Babaların Görevi

Çocuklarınızın kepçe kulak olduğunu fark ettiğinizde bir doktorla görüşmelisiniz. Çocuğunuz bu durumdan kendisi şikâyetçi oluyorsa, ameliyatı hemen olmasında fayda vardır. Onu ciddiye alıp yardımcı olmaya çalışmalısınız. Ancak çocuk kulaklarından rahatsızlık duymuyorsa, onu ameliyata zorlamayınız. Kepçe kulak estetiği her yaşta olunabilecek bir ameliyat olduğu için çocuğunuz büyüdüğünde rahatsızlık duyduğu herhangi bir anda ameliyat olmaya karar verebilir.

Kepçe Kulak Estetiği Zor Bir Ameliyat Mı?

Kepçe kulak ameliyatı zor ve riskli bir ameliyat değildir. Son derecede basit ve kolayca halledilebilen kepçe kulak estetiği kısa sürede iyileşme sağlanan ve günlük yaşantınızı sekteye uğratmayan bir ameliyattır.

Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

Kulak estetiği ameliyatı, çok ciddi riskler taşıyan bir ameliyat değildir. Ameliyat lokal ya da genel anestezi altında yapılabilen bir ameliyattır. Hastanın yaşı göz önünde bulundurarak estetik cerrahi, lokal ya da genel anesteziye karar verecektir. Kepçe kulak estetiği kliniklerde ya da hastanede yapılabilir. Hastanede kalmayı gerektirmeyen ve ameliyatın ardından hemen taburcu olabileceğiniz bir ameliyat olan kepçe kulak estetiği, kulak önünden ya da arkasından yapılabilir. Cerrah kulak kıkırdaklarına yeniden şekil vererek kulağı geriye doğru yerleştirir. Ameliyat, yapılan operasyona ve hastaya bağlı olarak 45 dakika ile 90 dakika kadar sürmektedir.

Ameliyatın ardından kulağa takılan kulak bandını 1-2 hafta kadar takmak gerekir. Ameliyat sırasında kıkırdağı şekillendirmek için atılan kesiler kulağın arkasında kalacağı için görünürde iz kalmayacaktır. Kepçe kulak estetiği duymayı etkilemeyen bir ameliyattır. Kepçe kulak estetiğinin ardından iyileşme 1-2 hafta kadar sürecektir.

Ameliyat Sonrası Neler Yapılmalı?

Kepçe kulak estetiği ameliyatı sonrası, kulağa takılan bandajı doktorun önerdiği süre boyunca çıkarmamak kulak kepçesinin yeni şeklini koruduğu ve dikişlerin açılmasının önüne geçtiği için çok önemlidir. Bandajın tutulmasının dışında, dikişlerin açılmaması için çok sıcak su ile duş almamaya ve çok ağır egzersizler yapmamaya dikkat edilmelidir.

Kepçe Kulak Estetiği Fiyatları

Ameliyat fiyatı, ameliyat olacak kişinin istediği operasyona ve ameliyat tekniğine göre değişmektedir. Ameliyat fiyatına, ancak muayenenizi gerçekleştirdikten sonra ameliyatı yapacak estetik cerrah karar verebilir.