Jinekomasti Ameliyatı-Erkeklerde Göğüs Büyümesi

Milano Klinik Jinekomasti Estetiği ile, Yeniden Boyutlandırın!

Ücretsiz Konsültasyon

Telefon

Jinekomasti Ameliyatı-Erkeklerde Göğüs Büyümesi

Bazı hormonal durumlardan ya da ilaçların etkisiyle oluşan ve göğüs büyümesi olarak adlandırılan Jinekomasti, ergenliğe yeni giren erkeklerde sıkça görülür. Zamanla psikolojik sorunlara da yol açan göğüs büyümesi için Jinekomasti ameliyatı yapılır. Çünkü bu operasyon sonucunda göğüsler oldukça uygun bir şekil alacağı için spor yapmak, denize girmek gibi sosyal aktiviteler daha rahat yapılabilecektir.

Göğüslerin kadınsal bir organ olduğu bilinmektedir. Ancak erkeklerde de bazı faktörlerden dolayı işlevsiz hale gelerek görüntü kirliliğine sebep olabilir. Erkeklerde göğüs büyümesi sosyal anlamda çok rahatsız edici bir durumdur. Bu nedenle büyük göğüslerden kurtulmak için Jinekomasti estetiği mutlaka tercih edilmelidir.

Ücretsiz Konsültasyon

Telefon

Jınekomastı Kimlerde Görülür?

Erkeklerde göğüs büyümesi yenidoğan ve yaşlılık döneminde sıkça görülmektedir. Buna ek olarak ergenlikte görülme olasılığı da çok fazladır. Yenidoğan döneminde yani gebelik sürecinde östrojenin yüksek salgılanmasından dolayı erkek bebeklerde görülme ihtimali fazladır. Yaşlılık döneminde ise yaşın ilerlemesi nedeniyle vücuttaki androjen oranının azalmasına bağlı olarak göğüs büyümesi görülmektedir.

Ergenlikte de göğüs büyümesi sıkça karşılaşılan bir durumdur. 10 ile 16 yaş arasındaki ergen erkeklerde %40 oranında görülmektedir. Çok eski tarihlerde yapılan bir araştırmada bu oran %36, en yüksek oran ise %65 olarak açıklanmıştır.

Göğüs büyümesinin ergenlik dönemindeki gençlerin %27’sinde sadece 1 sene devam ettiği gözlemlenmiştir. %7’sinde ise 2 sene boyunca göğüs büyümesinin varlığından söz edilebilmiştir. Yetişkinlerdeki araştırmalarda da %4’ünün 4 cm’den büyük göğüs büyümesi problemi yaşadığı anlaşılmıştır. Bu nedenlerden ötürü Jinekomasti ameliyatı yaptırmanın ne kadar mantıklı olduğu da ortaya çıkmaktadır.

Ergenlik döneminde erkekler genelde hafif kiloludur. Ancak sonradan kilo verilmeye başlandığı zaman göğüs dokusu oluşmaya başlar. Oluşan dokunun ortaya çıkardığı yağ oranı her erkekte değişkendir ancak büyüklük ile doğru orantılı bir şekilde sarkmalara davetiye çıkarabilir. Jinekomasti estetiği de deride yaşanan sarkma ve göğüs miktarına göre uygulanmaktadır.

100'den Fazla Jinekomasti İncelemesi

Halihazırda Milano Klinik ile jinekomasti ameliyatı olan sevimli misafirlerimizin incelemelerine bir göz atın.

Naruto Super Z
Naruto Super Z
2022-10-10
I’ve wanted to do a nose job in turkiye for a long time already, after a long research my decision fell on milano clinic in istanbul. One week after my successful rhinoplasty i am able to tell that each of their employees are being very friendly and helpful to me. I had not one bad experience, furthermore I always were able to contact my patient coordinators seyda and berk over the entire day, whenever i needed help or had any questions. Overall i had a great experience and would recommend milano clinic to everyone who would love to get a rhinoplasty.🥰❤️❤️
Morena Santos
Morena Santos
2022-09-27
Mi sono operata da qualche giorno , quindi si vede poco perché sono ancora gonfia ma posso dire che quel poco che vedo mi piace. Ho fatto una mastopessi più protesi . Sono molto contenta vi aggiornerò più avanti di come sarà il risultato finale . Vi posso dire che mi sono trovata bene sopratutto con Samb che è stato sempre disponibile per me . Ho fatto L intervento con dottore Ömer Faruk . ❤️ Grazieeeee
Siti Cangülec
Siti Cangülec
2022-09-14
I only had positive experiences with Milano clinic. From the beginning throughout the process Seyda my coordinator always helped me and replied to me quickly when I had a question or any other problems. My doctor was very very nice and always positiv and optimistic. Thank you Seyda, because of your great help we came to Turkey you made it possible for us with your perfect guidance. I also wanna thank my amazing and nice nurses Sakina, Nuray and Duygu who where very nice and helpful as well.
Özle Çağla Duran
Özle Çağla Duran
2022-09-10
Geçen yıl geçirdiğim göğüs büyütme operasyonundan çok memnun kaldım. Doktorum ve diğer kişiler çok ilgiliydi düzenli olarak dolgu ve botoks işlemleri içinde gidiyorum teşekkürler milano klinik 🙏🏻
Ilir Polo
Ilir Polo
2022-09-02
Bin sehr zufrieden mit der Klinik an die läute die skeptisch sind eine OP zu machen zögert nicht macht es.Ich selbst war sehr überrascht habe eine gynäkomastie OP gehabt mit Vollnarkose habe nichts mitbekommen und das beste nach der OP habe ich überhaupt keine Schmerzen gehabt . Mein Zimmer war sehr schön also über Service brauch ich nicht reden einfach Top die haben sich sehr gut um die Patienten gekümmert bin sehr überrascht gewesen übrigens mein Ergebnis genau so wie ich es mir vorgestellt haben . Ich würde jeden die Klinik empfehlen einfach top danke Milano Klinik ihr seits die besten macht’s weiter so 👍
Patrik Behrami
Patrik Behrami
2022-08-25
I recently had a hair transplant at Milano Klinik, the whole procedure was very professional from start to finish, they were all very polite and professional. I love the results.
Emily Mecava
Emily Mecava
2022-08-25
I was not happy with my face structure until I got rhinoplast at this clinic. I feel like they made a miracle happen on my face. Thank you for your hardwork
Annie Evangelou
Annie Evangelou
2022-08-25
I cannot fault Milano Klinik, from the initial consultation to the actual surgery and post surgery appointments, I was made to feel relaxed and confident about everything.
Katarina Buzić
Katarina Buzić
2022-08-25
My brazilian butt surgery came back to me with the best results! Im glad I chose this clinic for this amazing surgery. Thank you very much
Elizabeth Lark
Elizabeth Lark
2022-08-25
I had a breast lift and reduction by Milano Klinik late last year, I never could have imagined the results that they have been able to achieve, my only regret is that I didn't have the operation sooner!

Türkiye'de Jinekomasti İncelemelerini İzleyin!

Jinekomasti Hakkında Sorularınız mı var?

Tıp Uzmanlarımız Meme Ameliyatınızla ilgili tüm sorularınızı cevaplayacaktır.

Milano Klinik

Tıbbi Danışman

Milano Klinik

Tıbbi Danışman

Erkeklerde Meme Büyümesinin Nedenleri

Uzman bir plastik cerrahın gerçekleştirmesi gereken göğüs büyütme ameliyatı öncesi dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bu süreçte ilk olarak ideal olan göğüs büyüklüğüne karar verilmelidir. Göğüs büyüklüğünü belirlemek için günümüzde herhangi bir sınırlama bulunmadığı için hastalar beklentilerini doktora aktarmalıdır.

Daha sonra talepleri göz önünde bulunduran cerrah, ideal göğüs büyüklüğünün nasıl olması gerektiğini paylaşmalıdır. İdeal olan göğüs büyüklüğü belirlenirken göğüslerin taban genişliği, kol uzunluğu, göğüs kafesi genişliği, hastanın boyu ve omuz genişliği gibi faktörler göz önünde bulundurulur. Göğüslerin her ikisinin de eşit olması bu operasyon sonucunda sağlanmalıdır. Ayrıca diri ve dolgun görünmesi gereken göğüslerin, vücudun taşıyabileceği büyüklükte olması gerekir.

İşlemden önce mutlaka karar verilmesi gereken bir diğer durum, ameliyat sırasında implantın hangi bölgeden yerleştirileceğidir. Tamamen hastanın tavsiyeleri neticesinde gerçekleşen bu süreçte göğüs başı çevresindeki koyu kısım bölgesinden, koltuk altından ya da göğüslerin alt kısmından olmak üzere üç farklı yerden implant yerleşimi sağlanır. Doktor ve hastanın ortak kararıyla netleştirilmesi gereken implant konusuyla beraber ameliyat süreci, teknik bilgiler ve işlemden sonraki süreç hakkında detaylı bilgiler hastalara aktarılır.

 

Öncelikle göğüslerinde gelişim başlamayan ve ergenlik çağından itibaren göğüsleri küçük kalan kadınların bu ameliyata başvurması önemlidir. Bu tür hastalarda hormonal bir bozukluk olmadığı gibi genelde yapısal durumlar etkilidir. Ayrıca gebelik döneminin ardından emzirme dönemi sonunda göğüslerin içi boşalabilir. Bu tür durumlarda da meme büyütme ameliyatı en iyi çözüm olmaktadır. Göğüs içi boşalan hastalarda ilerleyen süreçlerde sarkmalar da yaşanabilir.

Göğüs büyütme işleminden yararlanmak isteyenler arasında şekil ve hacim sorunu yaşayan kadınlar da bulunmaktadır. Yani göğüslerdeki şekil farklılığı nedeniyle de göğüs estetiği uygulanabilir. Son olarak göğüslerini daha büyük hale getirmek isteyenler de bu işlemi tercih edebilir.

Sağlık Sorunları:

Hormonal hastalıklara davetiye çıkaran bazı sağlık sorunları, Jinekomasti nedenidir. Kötü beslenme, sürekli aç kalma, obezite, karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği, hipertriodi, hipofiz yetersizliği gibi durumlar. Jinekomasti nedenleri olarak sıralanabilir.

Alkol ve Sigara Kullanımı:

Alkol ve sigara başta olmak üzere eroin ve esrar gibi zararlı alışkanlıkları olanlarda göğüs büyümesi görülme olasılığı çok yüksektir.

İlaçların Yan Etkileri:

Bazı ilaçlar vücutta yan etkiye neden olarak göğüs büyümesine sebebiyet verebilir. Prostat kanseri ilaçları, anksiyete ve depresyon ilaçları ile AIDS ilaçları bu kategoride sıralanabilir. Elbette söz konusu ilaçların düzenli kullanılması halinde Jinekomasti sorunu yaşanmaktadır. Ayrıca ülser ilaçları, hipertansiyon tedavisi için kullanılan ilaçlar ve diüretik ilaçlar da göğüs büyümesine sebep olabilir.

Bazı Kozmetik Ürünler:

Göğüs dokusunun genişlemesine neden olan lavanta özü ve çay ağacı içerikli şampuanların kullanılması önerilmez. Ayrıca cilt bakımında tercih edilen bitkisel yağların da bu sürece katkıda bulunduğu unutulmamalıdır.

jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

Uzmanlar hangi bireye Jinekomasti ameliyatı uygulayacağına karar vermeden önce bazı belirtilerin yaşanıp yaşanmadığını kontrol eder. Öncelikle Jinekomasti belirtileri aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

 • Göğüs ağrıları
 • Göğüslerde acı hissi
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Göğüs dokusunda şişkinlik
 • Göğüs ucunun alt kısmında yumru hissinin oluşması
 • Göğüs başında akıntılar
 • Göğüslerin asimetrik olmaması

Sıralanan bu belirtiler bazı kişilerde göğüs kanserine yakalanma düşüncesini oluşturmaktadır. Fakat göğüs kanseri belirtileri göğüs başında görülmez. Buna ek olarak göğüs ucunun geriye doğru çekilmesi, dokuda sertlik ve deride çukurlaşma gibi durumlar göğüs kanserinin genel belirtileridir. Bu yüzden Jinekomasti ameliyatı öncesinde belirtilerin detaylı olarak kontrol edilip teşhisin konması gerekir.

Jinekomasti Teşhisi

Bu rahatsızlığın var olup olmadığına dair uzman cerrahlar tıbbi sağlık geçmişinizi dinleyecektir. Ayrıca kullandığınız ilaçlarla ilgili bilgiler de almış olacaklar. Daha sonra cinsel organınızı, karın bölgenizi ve göğüs dokunuzu inceleyerek detaylı bir muayene sürecine geçilmektedir.

Günümüzde kısa sürede teşhis koyabilmek için artık kan testleri, doku biyopsileri, MR ve bilgisayarlı tomografi taramaları yapılmaktadır. Elbette bu yöntemler ile göğüs bölgesinde var olan diğer rahatsızlıklarla ilgili veriler de elde edilmektedir.

Jinekomasti Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyattan önce dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Öncelikle ameliyat tarihi yaklaşırken birtakım tedbirlerin alınması gerekir. Bu süreçte kan sulandırıcı ilaçların bırakılması şarttır. Diğer durumlar ve Jinekomasti ameliyatı öncesi dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Kullanılan ilaçlar mutlaka doktor ile paylaşılmalı
 • İşlemden 1 hafta önceye kadar sigara ve alkol bırakılmalı
 • Herhangi bir maddeye karşı duyarlılığı olan hastalar bu durumu da doktora mutlaka aktarmalıdır.

Operasyonu gerçekleştirecek olan uzmanla görüşerek tüm detayları almanız gerekir. Ayrıca yaşanabilecek komplikasyonlarla ilgili de hastalar bilgi sahibi olmalıdır. Ameliyata engel bir durum yok ise Jinekomasti estetiği için randevu verilir ve hasta belirlenen gün ve saatte aç karnına operasyona gelir.

Jınekomastı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekomasti rahatsızlığı, göğüs derisindeki sarkmaya ve göğüslerdeki büyüme düzeyine bağlı olarak farklı gruplarda değerlendirilmektedir. İlk evrede deride sarkma durumu söz konusu değildir. Büyüme ise sınırlı ölçüde gerçekleşmiştir. İkinci evrede göğüste büyüme yaşanmaktadır ancak herhangi bir sarkma durumu söz konusu değildir. Üçüncü evreye bakıldığında göğüste hem büyüme hem de sarkma yaşanmıştır. Son evrede göğüsler artık bir kadın göğsü görünümünü almıştır ve mutlaka Jinekomasti ameliyatı olunması gerekmektedir.

Göğüslerin aşırı büyük olmaması halinde genelde liposuction yöntemi kullanılarak yağ dokusu alınmaktadır. Bu işlemden sonra göğüs başının büyük kalması halinde göğüs başının alt kısmından kesi atılarak göğüs bezi alınır. Ancak göğüslerin ileri derecede sarkık ve büyük olması durumunda yağ ve göğüs bezi alımı yeterli olmaz.

Bu tür durumlarda Jinekomasti ameliyatı yapılarak göğüs dokusu üzerindeki deriyle beraber yağlar alınmaktadır. Göğüs başlarının da uygun bir şekilde küçültülmesi gerektiği için gerekli müdahaleler yapılmaktadır. Bu sayede göğüs kafesinde göğsün belirgin olması engellenir. Kıllı erkek göğüslerinde görsel bir soruna yol açmadığı için hem deri hem de sarkık doku rahatlıkla alınmaktadır.

Aşırı sarkık olan göğüsler için göğüs bezi çıkartma işlemi uygulanmaktadır. Genç hastalarda deri bolluğu rahatlıkla toplanabildiği için işlem başarıyla gerçekleşmektedir. Ancak yaşlı derilerde bu süreç çok daha zordur. Ayrıca ileri derecedeki sarkma ve büyüme vakalarında göğüs bezi gibi derinin de küçültme ameliyatı yapılarak toplanması gerekmektedir. Cerrahi operasyonla beraber bölgeye dren yerleştirilir ve 48 saat sonra çıkarılır.

Jınekomastı Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Hastalar yağ aldırma işlemi için liposuction’ı tercih ederse bu işlem 45 dakika gibi bir sürede tamamlanacaktır. Lokal anestezi ile yapılan operasyonun ardından göğüs bezi de cerrahi işlemle alınmaktadır. Bu sürecin tamamı ise 60 dakika sürecektir. Göğüslerde yağ dokulu deri ile sarkma var ise göğüs başının küçültülmesi de gerekir. Bu tür durumlarda ise 1,5 saate kadar Jinekomasti ameliyatı devam edecektir.

Genel anestezi altında yapılan bu işlemlerden sonra dren adı verilen ve ameliyat bölgesindeki sıvıların uzaklaşmasını sağlayan hortumların takılacağı unutulmamalıdır. Ancak teknolojinin gelişmesi sayesinde hasta konforunun rahatlıkla sağlanabildiği bilinmektedir. Üretilen yeni tıp bantları sayesinde bazı uygulamalarda dren takılmasına da gerek duyulmaz.

Jınekomastı Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lokal anestezi altında yapılan Jinekomasti ameliyatı sonrasında hastaların dikkat etmesi gereken bazı süreçler vardır. 1 saat gibi bir sürede tamamlanan ameliyattan sonra hastanede yatış süresi yoktur. Yani hastalar aynı gün taburcu olabilmektedir. Ameliyattan sonra birkaç gün hafif derecede sızlanmalar yaşanabilir. Özellikle de ilk 1-2 gün kol hareketleri kısıtlanabilmektedir. Ancak ağrı kesiciler ile bu durum kontrol altına alınmaktadır.

Operasyondan sonraki 5-10 gün arasında orta derecede şişme ve morarma da yaşanabilir. Bu durum hastaları korkutmamalı ve geçici olduğu bilinmelidir. Ayrıca drenler ameliyattan sonra takılmakta ve ertesi gün alınmaktadır. Pansuman ise 3. günün ardından sona ermektedir.

Hastalar Jinekomasti ameliyatı sonrasında hemen işe dönemez. Cerrahın önerisine göre 3 veya 4 gün sonra işe dönebilir ve koldaki sızlanmalar sona erdiğinde araç kullanmaya başlayabilir. Günlük yaşama dönüş sürecinde de dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Kol hareketlerindeki hafif ağrıların azalmasından sonraki süreçte gündelik yaşama dönülebilir. Spor aktiviteleri ise ilk 2 hafta uzun yürüyüşler halinde olmalıdır. 3. haftanın ardından koşu sporuna başlanabilmektedir. Tenis ve fitness gibi sporlara da 1 ay sonra başlanması uygundur.

Operasyon Karnesi

Operasyon Süresi1 - 1,5 Saat
Operasyon YeriHastane
Anestezi TürüGenel
Ağrı SızıAz veya Hiç
İşe Başlama4-7 Gün
İlk Banyo4 Gün
Tam İyileşme1 Ay
Tekrar Gerektirir mi?Hayır
Spor Kardiyo30 Gün
İz Kalır MıHayır
Yaş Sınırı+18
Dikiş Alımı4 Gün Sonra
Şişlik Morarma3 Gün
Hastanede Kalma1 Gün

Jınekomastı Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Estetik operasyonların çoğunda riskler aynıdır. Genelde kan toplanması ve kanama gibi riskler her zaman vardır. Bu riskleri azaltmak için operasyondan sonra dren kullanımı söz konusudur. Ayrıca enfeksiyon ihtimalini azaltmak için de uzman tarafından antibiyotikler reçete edilir.

Hastalar Jinekomasti ameliyatı sonrasında göğüs kafesinde düzensizlik riskiyle karşılaşabilir. Ancak uygulanacak olan masajlar ile bu sorun ortadan kalkacaktır. Kalıcı bir durumla karşılaşıldığında ise yağ enjeksiyonu uygulamasıyla çözüme ulaşılır. Hastalara liposuction ile jinekomasti yapılmış ise kısa bir süre karıncalanmalar, renk değişimleri ve uyuşukluklar görülebilir.

Jınekomastı Sağlık Açısından Zararlı mı?

Göğüs büyümesinin sağlık açısından herhangi bir zararı bulunmaz. Sadece görsel anlamda sorun yaratmakla beraber nadiren çeşitli hastalıkların belirtisi olabilir. Bu hastalıklar;

 • Böbrek üstü bezi tümörleri
 • Siroz
 • Hipertroidi
 • Hemodiyaliz
 • Böbrek yetmezliği
 • Karaciğer tümörü
 • Erişkin kabakulak enfeksiyonu
 • Leptomonas enfeksiyonu
 • HIV enfeksiyonu
 • Kötü beslenme
 • Spinal kord zedelenmesi şeklinde sıralanabilir.

Jinekomasti Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Elbette sporun jinekomastiye ciddi bir yararı vardır. Ancak tek başına yani Jinekomasti ameliyatı olmadan tamamen kurtulmak mümkün değildir. Bu süreçte spor yaparak göğüsleri küçültmek isteyen çok sayıda hasta vardır. Spor süreci genelde göğüs kaslarını güçlendirir. Öte yandan yağ yakıcı egzersizler ile beraber yapılabilir. Chest press, decline pushup, bench press, dips egzersizi ve pullover, jinekomasti için yararlıdır. Unutulmaması gereken tek şey, spor yapmanın göğüs yağlarını erittiği bilgisine göre hareket etmemektedir. Spor sadece vücuttaki yağları azaltır. Kalıcı olan yağların talebe göre estetik ameliyatlar ile alınması gerekir.

Ciddi bir tıbbi problem yaşanmadığı sürece Jinekomasti ameliyatı sonrasında göğüsler tekrar büyümemektedir. Genelde bu büyümeler ergenlik döneminde alınan kiloların dokudaki etkisinden kaynaklıdır. O halde ergenliğe yeni bir giriş olmayacağı için göğüslerde büyüme yaşanmaz.

Hastaların Jinekomasti estetiği sonrasında aşırı kilo almaması gerekir. Bununla beraber kullanılan anabolik ilaçlar, rahatsızlıklar ve aşırı alkol tüketimi, Jinekomastiye davetiye çıkarabilir. Elbette yaşın ilerlemesiyle bu süreç daha hızlı bir şekilde yaşanabilmektedir.

Operasyondan hemen sonra göğüslerin düz bir hale geldiğini görebilirsiniz. Ancak Jinekomasti ameliyatı yapılan yerde uyuşukluk hali söz konusu olacaktır. Yaklaşık 1 ay gibi kısa bir sürede düzelen ödem ve uyuşukluklar 6 ay sonra tamamen ortadan kaybolacaktır. Uzmanlar ameliyattan sonraki ilk 30 gün içinde el masajı ya da masaj aletleriyle uygulanan masajları tavsiye etmektedir.

Ameliyatın liposuction ile yapılması sonucunda herhangi bir iz kalmamaktadır. Ancak bu işlem genelde hafif sarkmaları bulunan erkekler için uygulanır. Standart Jinekomasti ameliyatı işleminde meme bezi de alınacağı için sadece meme başının alt kısmında incecik bir çizgi kalacaktır. Ton farkının olduğu yerde kesi izi olması, hastaları rahatsız etmemektedir. Zaten cerrah da işlemden önce bu süreçlerin tamamını detaylı bir şekilde paylaşmış olacaktır.

Jinekomasti aslında psikolojik ve sosyal bir rahatsızlık olarak adlandırılır. Plastik cerrahlar için oldukça kolay bir estetik operasyonu olmakla beraber hastaların dikkat etmesi gereken süreçlere uyum sağlaması, ameliyatın başarıyla tamamlanmasını sağlamaktadır. Hastalar ayrıca ameliyat fiyatlarıyla ilgili de mutlaka cerrah ile görüşme yapmalıdır. Çünkü uygulanacak olan tekniğe göre Jinekomasti ameliyatı fiyatları farklı olabilir.

Jinekomasti ameliyatındaki kesiler göğüs başı ya da koltuk altından atılmaktadır. Bu nedenle kesi izleri de bu bölgelerde kalır. Yani hastaları rahatsız etmeyecek miktarda iz kalacaktır.
Erkeklerde göğüslerin kadınsı bir görünüme ulaşması elbette psikolojik sorunlara neden olmaktadır. Bu durum kişiden kişiye göre değişse de ameliyatın yapılması bu sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.
Genelde ergenlik döneminde ortaya çıkar. 13 ile 15 yaşlarında etkisini göstermeye başlar.
Jinekomasti tedavisi ergenlik dönemiyle beraber ortaya çıkmaktadır. Ancak ergenlikten sonra kendiliğinden düzelebilir. Bu yüzden tedavi için uygun zaman beklenir. Yani gerileme göstermeyen meme büyümelerinde zaman kaybetmeden Jinekomasti estetiği yapılmalıdır.
Bu rahatsızlığın tedavisi cerrahi girişimlerle yapılmaktadır. Ameliyat olmayı istemeyen kişilerde birtakım hormon baskılayıcı ilaçlar kullanılabilir. Ancak bu durumda ağır yan etkilerin ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır.
Göğüs kanseri erkeklerde %1 oranında gelişim göstermektedir. Jinekomasti sorunu olan erkeklerde bu nedenle göğüs kanseri riski gelişmez. Yine de ameliyattan önce göğüs büyümesinin nedenleri tam olarak araştırılmalıdır.
Bu ameliyat için belirlenen herhangi bir yaş aralığı yoktur. Ergenlik döneminden itibaren yapılabilir.
Teşhis sürecinde MR, BT ve USG gibi tekniklerden yararlanılır. Ayrıca kan ve hormon testleri de yapılmaktadır.

Elbette sporun jinekomastiye ciddi bir yararı vardır. Ancak tek başına yani Jinekomasti ameliyatı olmadan tamamen kurtulmak mümkün değildir. Bu süreçte spor yaparak göğüsleri küçültmek isteyen çok sayıda hasta vardır. Spor süreci genelde göğüs kaslarını güçlendirir. Öte yandan yağ yakıcı egzersizler ile beraber yapılabilir. Chest press, decline pushup, bench press, dips egzersizi ve pullover, jinekomasti için yararlıdır. Unutulmaması gereken tek şey, spor yapmanın göğüs yağlarını erittiği bilgisine göre hareket etmemektedir. Spor sadece vücuttaki yağları azaltır. Kalıcı olan yağların talebe göre estetik ameliyatlar ile alınması gerekir.

Ciddi bir tıbbi problem yaşanmadığı sürece Jinekomasti ameliyatı sonrasında göğüsler tekrar büyümemektedir. Genelde bu büyümeler ergenlik döneminde alınan kiloların dokudaki etkisinden kaynaklıdır. O halde ergenliğe yeni bir giriş olmayacağı için göğüslerde büyüme yaşanmaz.

Hastaların Jinekomasti estetiği sonrasında aşırı kilo almaması gerekir. Bununla beraber kullanılan anabolik ilaçlar, rahatsızlıklar ve aşırı alkol tüketimi, Jinekomastiye davetiye çıkarabilir. Elbette yaşın ilerlemesiyle bu süreç daha hızlı bir şekilde yaşanabilmektedir.

Operasyondan hemen sonra göğüslerin düz bir hale geldiğini görebilirsiniz. Ancak Jinekomasti ameliyatı yapılan yerde uyuşukluk hali söz konusu olacaktır. Yaklaşık 1 ay gibi kısa bir sürede düzelen ödem ve uyuşukluklar 6 ay sonra tamamen ortadan kaybolacaktır. Uzmanlar ameliyattan sonraki ilk 30 gün içinde el masajı ya da masaj aletleriyle uygulanan masajları tavsiye etmektedir.

Ameliyatın liposuction ile yapılması sonucunda herhangi bir iz kalmamaktadır. Ancak bu işlem genelde hafif sarkmaları bulunan erkekler için uygulanır. Standart Jinekomasti ameliyatı işleminde meme bezi de alınacağı için sadece meme başının alt kısmında incecik bir çizgi kalacaktır. Ton farkının olduğu yerde kesi izi olması, hastaları rahatsız etmemektedir. Zaten cerrah da işlemden önce bu süreçlerin tamamını detaylı bir şekilde paylaşmış olacaktır.

Jinekomasti aslında psikolojik ve sosyal bir rahatsızlık olarak adlandırılır. Plastik cerrahlar için oldukça kolay bir estetik operasyonu olmakla beraber hastaların dikkat etmesi gereken süreçlere uyum sağlaması, ameliyatın başarıyla tamamlanmasını sağlamaktadır. Hastalar ayrıca ameliyat fiyatlarıyla ilgili de mutlaka cerrah ile görüşme yapmalıdır. Çünkü uygulanacak olan tekniğe göre Jinekomasti ameliyatı fiyatları farklı olabilir.

Jinekomasti ameliyatındaki kesiler göğüs başı ya da koltuk altından atılmaktadır. Bu nedenle kesi izleri de bu bölgelerde kalır. Yani hastaları rahatsız etmeyecek miktarda iz kalacaktır.
Erkeklerde göğüslerin kadınsı bir görünüme ulaşması elbette psikolojik sorunlara neden olmaktadır. Bu durum kişiden kişiye göre değişse de ameliyatın yapılması bu sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.
Genelde ergenlik döneminde ortaya çıkar. 13 ile 15 yaşlarında etkisini göstermeye başlar.
Jinekomasti tedavisi ergenlik dönemiyle beraber ortaya çıkmaktadır. Ancak ergenlikten sonra kendiliğinden düzelebilir. Bu yüzden tedavi için uygun zaman beklenir. Yani gerileme göstermeyen meme büyümelerinde zaman kaybetmeden Jinekomasti estetiği yapılmalıdır.
Bu rahatsızlığın tedavisi cerrahi girişimlerle yapılmaktadır. Ameliyat olmayı istemeyen kişilerde birtakım hormon baskılayıcı ilaçlar kullanılabilir. Ancak bu durumda ağır yan etkilerin ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır.
Göğüs kanseri erkeklerde %1 oranında gelişim göstermektedir. Jinekomasti sorunu olan erkeklerde bu nedenle göğüs kanseri riski gelişmez. Yine de ameliyattan önce göğüs büyümesinin nedenleri tam olarak araştırılmalıdır.
Bu ameliyat için belirlenen herhangi bir yaş aralığı yoktur. Ergenlik döneminden itibaren yapılabilir.
Teşhis sürecinde MR, BT ve USG gibi tekniklerden yararlanılır. Ayrıca kan ve hormon testleri de yapılmaktadır.

14 Responses

 1. hocam merhaba 2 yıldır spor yapiyordum ara verdim ve 2 yılda 37 kilo aldım göğüs bölgemde sarkma oluştu tişort giyerken kendimi rahatsız ediyorum bu ameliyat nasıl oluyor ağrı oluyor mu ?

  1. Sefa Bey jinekomasti ameliyatı 1 saat sürmektedir ertesi gün çalışmaya başlayabilirsiniz. Fiyat için göğüs bölgenizin fotoğrafını 0505 044 41 30 whatsapp’dan gönderebilirseniz sizlere yardımcı olabilirim.

  1. Burak Bey 2 gün Türkiye de kalmanız gerekmetedir 1 saat operasyon sürmektedir ertesi gün taburcu olabilirsiniz. Fiyat için göğüs bölgenizin fotoğrafını 0505 044 41 30 whatsapp’dan gönderebilirseniz sizlere yardımcı olabilirim.

 2. Jinekomasti amaliyat ücretini öğrenebilirmiyim.avusturalyada yasıyorum aynı gün taburcu olabilirmiyim

  1. Sercan Bey jinekomasti ameliyatı 1 saat sürmektedir ertesi gün taburcu olabilirsiniz. Fiyat için göğüs bölgenizin fotoğrafını 0505 044 41 30 whatsapp’dan gönderebilirseniz sizlere yardımcı olabilirim.

 3. Merhaba sayin op.dr nerde sizin yeriniz ve ne zaman gelirsem gele bilirmiyim yoksa zamanmı almam lazım ve ne kadar ücreti amilyatın saygılar

  1. Geylan Hanım Merhaba;
   İstanbul Şişli Fulya Terrace’dayız dilediğiniz gün 0212 215 50 70 numaradan asistanlarımdan randevu alabilirsiniz her zaman bekleriz muayene ücretsizdir.

 4. Merhaba dr bey, ben hollandadan türkiyeye gelecğim 17 eylülde, bu tarihler için randevu ve operasyon oluşturmak istiyorum. Ayrıca isminizi bu operasyonla internette çok gördüm lütfen yardımcı olun.

  1. Merhabalar kadir bey, Sizlere detaylı bilgi verebilmemiz için 0090 505 044 41 30 numaralı hattan bizlere ulaşabilirsiniz. Sağlıklı Günler Dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir