Göğüs Başı Çöküklüğü

Milano Klinik Göğüs Başı Çöküklüğü Estetiği ile, Yeniden Boyutlandırın!

"Tüm Resimler Gerçek Milano Klinik Misafirlerini Temsil Eder"

Ücretsiz Konsültasyon

Telefon

Göğüs Başı Çöküklüğü

Göğüs başı çöküklüğü, kadınlar için estetik kaygılara yol açar ve işlevsel olarak birçok sorunun ortaya çıkmasına da neden olur. Bunların yanı sıra psikolojik olarak kadınların rahatsızlık duyduğu durumlar arasında yer alan göğüs başı çöküklüğü sorununa oldukça kısa süren bir göğüs estetiği operasyonu ile çözüm bulunabilmektedir.

Kendisine duyduğu güveni zedeleyebilecek olan bu probleme sahip kadınlar ameliyat edilebilmektedir. Kısa süre içerisinde kalıcı sonuçlar sunan ameliyat ile oluşabilecek psikolojik ve fizyolojik sorunlar önlenebilir. Özellikle hamile kalmayı düşünen kadınlar emzirmede yaşanacak sorunları önlemek nedeniyle göğüs başı çöküklüğü ameliyatına başvurabilmektedir.

Ücretsiz Konsültasyon

Telefon

Meme Başı Çöküklüğü Operasyonu Nasıl Gerçekleşir?

Oldukça kısa süre içerisinde gerçekleşen operasyon ameliyat esnasında kişi herhangi bir ağrı hissetmemektedir. Göğüs başı çöküklüğü kadın için süt kanallarının kısalığından kaynaklanması sebebiyle ilk olarak kanalların hareket alanı geniş olmaktadır.

Süt kanallarının bir bölgede kıvrılmış veya toparlanmış olması sonucunda görülen göğüs başı çöküklüğü durumunda bu nedenle ilk olarak süt kanallarına alan açılmaktadır. Rahatlayan süt kanallarında göğüs başı normal şartlarda olması gereken hale gelir. Ameliyat lokal anestezi altında gerçekleştirildiği için hastalar ameliyat esnasında herhangi bir ağrı duymazlar.

Ameliyat sonrasında oluşacak olan ağrılar ise ağrı kesiciler ile dindirilebilecek seviyede olur. Hastalar herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktoruna danışmalıdır. Yan etkinin görülmesi kişiyi olumsuz olarak etkilemektedir. Yarım saat kadar kısa süre içerisinde gerçekleşen ameliyat sonrası kişinin aynı gün taburcu edilmesi mümkün olmaktadır. Ameliyat sonrası hasta göğüs bölgesini darbe ve travmalara karşı korumaya özen göstermelidir.

100'den Fazla Göğüs Başı Çöküklüğü İncelemesi

Halihazırda Milano Klinik ile göğüs başı çöküklüğü ameliyatı olan sevimli misafirlerimizin incelemelerine bir göz atın.

Naruto Super Z
Naruto Super Z
2022-10-10
I’ve wanted to do a nose job in turkiye for a long time already, after a long research my decision fell on milano clinic in istanbul. One week after my successful rhinoplasty i am able to tell that each of their employees are being very friendly and helpful to me. I had not one bad experience, furthermore I always were able to contact my patient coordinators seyda and berk over the entire day, whenever i needed help or had any questions. Overall i had a great experience and would recommend milano clinic to everyone who would love to get a rhinoplasty.🥰❤️❤️
Morena Santos
Morena Santos
2022-09-27
Mi sono operata da qualche giorno , quindi si vede poco perché sono ancora gonfia ma posso dire che quel poco che vedo mi piace. Ho fatto una mastopessi più protesi . Sono molto contenta vi aggiornerò più avanti di come sarà il risultato finale . Vi posso dire che mi sono trovata bene sopratutto con Samb che è stato sempre disponibile per me . Ho fatto L intervento con dottore Ömer Faruk . ❤️ Grazieeeee
Siti Cangülec
Siti Cangülec
2022-09-14
I only had positive experiences with Milano clinic. From the beginning throughout the process Seyda my coordinator always helped me and replied to me quickly when I had a question or any other problems. My doctor was very very nice and always positiv and optimistic. Thank you Seyda, because of your great help we came to Turkey you made it possible for us with your perfect guidance. I also wanna thank my amazing and nice nurses Sakina, Nuray and Duygu who where very nice and helpful as well.
Özle Çağla Duran
Özle Çağla Duran
2022-09-10
Geçen yıl geçirdiğim göğüs büyütme operasyonundan çok memnun kaldım. Doktorum ve diğer kişiler çok ilgiliydi düzenli olarak dolgu ve botoks işlemleri içinde gidiyorum teşekkürler milano klinik 🙏🏻
Ilir Polo
Ilir Polo
2022-09-02
Bin sehr zufrieden mit der Klinik an die läute die skeptisch sind eine OP zu machen zögert nicht macht es.Ich selbst war sehr überrascht habe eine gynäkomastie OP gehabt mit Vollnarkose habe nichts mitbekommen und das beste nach der OP habe ich überhaupt keine Schmerzen gehabt . Mein Zimmer war sehr schön also über Service brauch ich nicht reden einfach Top die haben sich sehr gut um die Patienten gekümmert bin sehr überrascht gewesen übrigens mein Ergebnis genau so wie ich es mir vorgestellt haben . Ich würde jeden die Klinik empfehlen einfach top danke Milano Klinik ihr seits die besten macht’s weiter so 👍
Patrik Behrami
Patrik Behrami
2022-08-25
I recently had a hair transplant at Milano Klinik, the whole procedure was very professional from start to finish, they were all very polite and professional. I love the results.
Emily Mecava
Emily Mecava
2022-08-25
I was not happy with my face structure until I got rhinoplast at this clinic. I feel like they made a miracle happen on my face. Thank you for your hardwork
Annie Evangelou
Annie Evangelou
2022-08-25
I cannot fault Milano Klinik, from the initial consultation to the actual surgery and post surgery appointments, I was made to feel relaxed and confident about everything.
Katarina Buzić
Katarina Buzić
2022-08-25
My brazilian butt surgery came back to me with the best results! Im glad I chose this clinic for this amazing surgery. Thank you very much
Elizabeth Lark
Elizabeth Lark
2022-08-25
I had a breast lift and reduction by Milano Klinik late last year, I never could have imagined the results that they have been able to achieve, my only regret is that I didn't have the operation sooner!

Göğüs Başı Çöküklüğü Hakkında Sorularınız mı var?

Tıp Uzmanlarımız Meme Ameliyatınızla ilgili tüm sorularınızı cevaplayacaktır.

Milano Klinik

Tıbbi Danışman

Milano Klinik

Tıbbi Danışman

Meme Başı Çöküklüğü Neden Olur?

Göğüs başı çöküklüğüne sahip olan kadın ilk olarak bu rahatsızlığın hastalık olarak görülüp görülmediği konusunda tespit edilmesi gerekmektedir. Bu durumun bazı hastalarda enfeksiyon ve kanser sonucunda görülebildiği bilinmektedir. Herhangi bir hastalıktan kaynaklanan göğüs başı çöküklüğünde ilk olarak hastalığın tedavisinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi göğüs başı çöküklüğü ameliyatı öncesinde de hastaların sigara kullanımını bırakmaları daha doğru olacaktır. Ameliyat öncesinde hastaların kullandıkları herhangi bir ilaç bulunuyorsa ameliyatı gerçekleştirecek olan doktora bildirmesi gerekmektedir. Bununla beraber hastaların varsa daha önce geçirmiş oldukları operasyonlar hakkındaki bilgileri de doktor ile paylaşmaları ve ameliyatın riskleri hakkında bilgi almaları gerekir.

Meme Başı Çöküklüğü Kimlerde Görülür?

Göğüs başı çöküklüğü hem kadın hem de erkeklerde görülebilir. Kadınların ortalama %10’unda bu sorunun yaşandığı bilinmektedir. Bu nedenle düzenli olarak kontrollerin yaptırılması oldukça önemlidir.

Meme Başı Çöküklüğü Ne Zaman Teşhis Edilir?

Göğüs başı çöküklüğü genetik etkenler nedeniyle doğuştan geliyorsa genel olarak göğüslerin gelişme gösterdiği ergenlik dönemlerinde fark edilmektedir. Bu durumda yaşanacak sorunların aşılması adına uzman doktorlar tarafından mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Sonradan gelişen göğüs başı çöküklüğü, emzirme döneminden sonra göğüs travması sonrasında göğüslerde sarkma ve fazla kilo verme sonucunda yaşanan göğüs dokusundaki iltihaplanma enfeksiyon sonrasında fark edilmektedir. Bu tür göğüs başı çöküklüğü farklı derecelerde olur.

Kadınlarda fonksiyonel ve ruhsal sorunlar dışında estetik olarak da bir sorun teşkil ederler. Çökük göğüs başı nedeniyle hem süt akımı engellenmekte hem de bebek göğüs başını tutamamaktadır. Bu durumda ise emzirme işlemi gerçekleşememektedir.

Meme Başı Çöküklüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Cerrahi olarak tedavi edilen göğüs başı çöküklüğü kadınlar için büyük problemler oluşturmaktadır. Fakat bu sorunu çözmek adına seviyelerine göre dış tedavi seçenekleri de uygulanabilmektedir.

Göğüs başı çöküklüğü tedavisinde çöküklüğün derecesine uygun yöntemler uygulanmaktadır. Göğüs dışındaki kahverengi bölgede bası yapacak medikal malzemeler göğüs ucu ve etrafının uyarılması, özel pompaların kullanılması özellikle hafif ve orta şiddetteki çökük göğüs başı için yararlı olabilmektedir.

Fakat ciddi göğüs ucu çöküklüğü bulunuyorsa hastanın cerrahi olarak tedavisi yapılmaktadır. Cerrahi tedavide göğüs ucunun bağlarının kesilmesi, göğüs başının altına geçici ya da kalıcı destek yerleştirilmesi gibi yaklaşımlar uygulanabilmektedir.

Aynı zamanda kullanılan yöntemler süt kanallarının korunması ya da süt kanallarının iptal edilmesi şeklinde uygulanabilmektedir. Bu durumda kadın, bebek sahibi olmak isterken bebeğini emzirme isteğine göre yönlendirilmektedir. Bu ameliyatlar genel olarak 1 saat içerisinde tamamlanmaktadır.

Meme Başı Çöküklüğünde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Göğüs başı çöküklüğü aniden hızlı bir şekilde ortaya çıkıyorsa bunun kesinlikle araştırılması gerekmektedir. Kadında doğum nedeniyle, yani yapısal olarak bir sorun bulunuyorsa bebeğini emzirme konusunda bir uzman desteği alınmalıdır.

Uygun yöntemlerin kullanılmasıyla emzirme işlemi yapılabilmektedir. Süt verme işlemini daha kolay yapabilmek için bebeğin göğüs ucuyla beraber kahverengi bölgeyi de emmesi sağlanabilmektedir.

Göğüs başı çöküklüğü olanların bu bölgeyi temiz tutması önem taşımaktadır. Düzenli olarak göğüs başı sabunlu ve ılık suyla temizlenmelidir. Bölgede hijyen sorunu olursa enfeksiyon riski doğurabilir.

Meme Ucu Çöküklüğü Hangi Seviyelerde Görünür?

Göğüs başı çöküklüğü üç seviyede görülmekte ve bunlardan ilki hafif seviyede olan çöküklüktür. Göğüs başı çöküklüğünün kadın için göğüs başına uygulanan masaj ve baskı ile ucun dışarı çıkması yeterli olmaktadır. Bu kişilerde göğüs ucunun kendiliğinden ortaya çıkması durumu oldukça kolay gerçekleşir. Bu nedenle bu kişiler emzirme sorunu yaşamazlar.

Orta seviyede göğüs ucu çöküklüğünde ise hafif zorlama ile göğüs ucunun ortaya çıktığı söylenmektedir. Göğüs ucu çevresine yapılan baskı sonucunda göğüs ucu dışarı çıkar fakat kalıcı sonuçlar elde edilmez. Bu nedenle kişiler sıklıkla cerrahi operasyonla başarılı bir sonuç elde etmek isterler.

İleri seviyede çöküklükte ise herhangi bir baskı ya da masajla göğüs ucunun neredeyse dışarı hiç çıkmaması durumunda kişilerin ileri seviyede çöküklüğe sahip olduğu bilinmektedir. Bu kişilerin mutlaka ameliyat olması gerekmektedir.

Meme Başı Çöküklüğü Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Her operasyonda olduğu gibi göğüs başı ameliyatında da birtakım risklerin bulunduğu unutulmamalıdır. Hasta doktor tarafından muayene edilerek ameliyata uygunluğuna karar verilmesi sonrası bu risklerin mutlaka kadın için taşındığı açıklanmalıdır.

Göğüs başı ameliyatının riskleri arasında göğüste geçici his kaybının oluşması süt kanallarının zedelenmesi gibi durumlar yer almaktadır. Bu riskler ameliyatın bir uzman tarafından donanımlı olarak sağlık kuruluşlarında gerçekleştiğinde çok nadir görülmektedir.

Fakat yine de hastanın bu bilgileri bilmesi gerekmektedir. Direkt olarak süt kanallarının zedelenmesi durumu olabileceği için hamile kalmayı planlayan kadınlara doğum ve emzirme süreci sonrası ameliyatın gerçekleşmesi daha doğru olacaktır. Ancak kişiler emzirmede kolaylık sağlamasından dolayı hamilelik öncesi bu tür ameliyatları tercih etmektedir. Bu durum tamamen hastanın kendi tercihine bağlı olmaktadır.

Nadir de olsa görülecek olan risklerin bilincinde olarak hastaya ameliyatın uygulanmasında herhangi bir sıkıntı olmamaktadır. Göğüs başında hissizlik görülmesi durumu direkt olarak kişinin metabolizması ve vücut yapısı ile ilgili olmaktadır. Bu durum çok az görülmekte ve kişinin yaşantısını neredeyse hiç etkilememektedir. Geçici olması nedeniyle kişilerin tedirgin olmasına ya da ekstra bir tedavi yöntemine başvurmasına gerek kalmamaktadır.

Meme Ucu Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Tam olarak yarım saat gibi bir süre sonrası herhangi bir problem yaşanmadan sıkıntısız başarılı bir sonuç elde edebilmesi adına kadın için de bir takım unsurların yerine getirilmesi gerekmektedir. Ortalama bir hafta iyileşme süreci olan ameliyat sonrası kişiler için dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında hasta ameliyat sonrası ilk ay güç gerektiren fiziksel aktivitelerden kaçınması gerekmektedir.

Özellikle göğüs ucunun hijyenik tutulması gerekmektedir. Ameliyat sonrasında görülecek olan izler kalıcı olmayacağı için kişinin doktora danışmadan herhangi bir ilaç ya da krem kullanmaktan kaçınmalıdır. Ameliyat esnasında uygulanacak olan dikişlerde kendiliğinden eriyen ipler kullanılmasından dolayı herhangi bir dikiş aldırma işlemi uygulanmamaktadır.

Ancak yine de kişi ilk hafta sonrasında uzmanlar tarafından tedavi edilmelidir. Muayene esnasında herhangi bir sorun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ameliyat sonrasında kişi gündelik yaşantısına bir hafta sonra dönebilecektir. Ancak yine de kişi göğüs bölgesine darbe almamaya dikkat etmelidir. Ameliyat sonrasında doktor tarafından önerilmesi üzerine hastaların düzenli bir halde antibiyotik kullanmaları gerekmektedir. Bu ilaçlar gerekli görülmesi üzere kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Çökük Meme Başı

Kadın sorunları arasında yer alan çökük göğüs başı bir kısmı ya da tamamı içe doğru gömülü kalarak doğuştan ya da sonradan olabilmektedir. Genel olarak ergenlik döneminde olsa dahi göğüslerin gelişme döneminde fark edilmektedir. Bu durum hem estetik olarak hem de fonksiyonel olarak psikolojik sorunları beraberinde getirmektedir.

Göğüs başından salgıların birikimi ve temizlik zorluğu nedeniyle enfeksiyon sorunları ile beraber emzirmede de sorunlar yaşanabilmektedir. Bu sorunların en önemli nedeni ise süt kanallarının gelişimindeki yetersizlik olmaktadır. Süt kanallarının göğüs ucuna açılması halinde bu kısmın içe dönük olması bebeğin göğüs ucunu almasını zorlaştırarak süt akışına engel olmaktadır. Aynı zamanda fiziki olarak da görünümü etkilemesinden dolayı kadınlar kendilerine olan güvenlerinde sıkıntı yaşamaktadır.

Psikolojik ve cinsel sıkıntıların yaşanmaması adına bu tedavi yöntemi kullanılabilmektedir. Göğüs ucu çöküklüğü gelişim çağından bugüne bu süt kanallarının oluşmadığının işareti de olmaktadır. Göğüs başı iki parmak arasında sıkıştırıldığında hiç dışarıya çıkmazsa bu tür bir rahatsızlıktan şüphe duyulmalıdır. Bu hastalarda ameliyat ile sadece görüntü düzeltilebilmektedir. Fakat hastanın bebeğini emzirebilmesi mümkün olmamaktadır. Göğüs ucu çöküklüğünün cerrahi olarak tedavisi yapılmaktadır.

Lokal anestezi altında yapılan ve 1 saat gibi kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilen ameliyatla içe dönük meme uçlarının düzeltilmesi mümkün olmaktadır. Bu problemi düzeltmek için birçok cerrahi yöntem bulunmaktadır.

Ameliyatta uygulanan tekniklerin birçoğunda göğüs başını dışa çekebilmek için süt kanallarının kesilmesi gerekmektedir. Kanallar kesilmezse göğüs ucu tekrar çökmektedir. Çünkü esas sebep süt kanallarının göğüs başını içeri almasıdır. O nedenle süt kanallarının kesilmesine bağlı olarak ileri dönemler içerisinde emzirme mümkün olamamaktadır.

2 Responses

  1. selam sağ göğüs ucum, solunkine göre içer de emzirme gibi durumlarda herhangi bir sorun olur mu ? operasyon gerekliyse fiyat alabilir miyim ?

    1. Merhabalar sedef hanım, Sizlere detaylı bilgi verebilmemiz için 0090 505 044 41 30 numaralı hattan bizlere ulaşabilirsiniz. Sağlıklı Günler Dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir