FUE Saç Ekimi

FUT Saç Ekimi

Saç kaybı, günümüzde birçok kişinin şikayetçi olduğu sorunlar arasındadır. Bu sorun estetik anlamda istenmeyen bir görüntü ortaya çıkarabilir. Çeşitli sebeplere bağlı olarak gerçekleşebilen saç kaybı sorununun yarattığı bu istenmeyen görüntünün çözümü için saç ekimi uygulanabilir. Şerit yöntemi olarak da bilinen FUT tekniği saç ekimi için kullanılan yöntemlerden biridir. Sayfamızda FUT saç ekimi ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilir ve aklınızdaki birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

FUT Saç Ekimi Nedir?

İngilizce açılımı “follicular unit transplantation” olan FUT tekniği folikül birimi nakli anlamına gelir. Günümüzde birçok kişinin yararlandığı bu saç ekimi yöntemi ilk olarak 1930’lu yıllarda geliştirilmiştir. Bu saç ekimi tekniğinde nakledilmek üzere saç kökleri belirlenen bölgeden topluca bir şerit halinde alınır. Alınan saç köklerine greft ve alındıkları bölgeye de donör bölge denilir. Saç greftleri topluca alındığından dolayı bu saç ekimi yöntemi operasyon süresi açısından avantajlı olabilir.

FUT Saç Ekimi Neden Yapılır?

Saç kaybı çok sayıda farklı sebebe bağlı olarak gerçekleşebilir. Gerçekleşme sebebi ne olursa olsun saç kaybının sonucunda estetik olmayan bir görünüm oluşabilir. Oluşan bu görüntü saç kaybı yaşayan bireyin, görünüşü hakkında kötü hissetmesine ve özgüveninde düşüşe neden olabilir. Saç kaybı sorununun yarattığı bu görünüşe bir çözüm olarak saç ekimi uygulanabilir. FUT saç ekimi, bu süreçte kullanılacak teknik olarak tercih edilebilir.

Kimlere FUT Saç Ekimi Uygulanabilir?

Her ne kadar birçok kişi saç ekimi yaptırabilse de kimi durumlarda saç ekimi mümkün olmaz. Örneğin kalp hastalığı ve diyabet gibi çeşitli kronik rahatsızlıkları olan kişilerin saç ektirmesi uygun değildir. Buna ek olarak HIV ve hepatit gibi kan yoluyla bulaşan hastalıklara sahip kişilere de saç ekimi yapılmaz. Sağlık durumu işlem için sorun oluşturmayan, yetişkin ve nakil için yeterli saç köküne sahip kişilere FUT saç ekimi işlemi uygulanabilir.

FUT Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

İlk olarak saç kaybı miktarı ve şekli gibi etkenler incelenir ve operasyon için planlamalar yapılır. Diğer saç ekimi operasyonlarında olduğu gibi FUT tekniğinde de öncelikle donör bölgeden saç greftleri alınır. FUT tekniğinde bu saç greftleri bir şerit halinde topluca alınmaktadır. Ardından alınan saçlar ayrıştırılarak nakledilmeye uygun saç greftleri elde edilir. Son olarak elde edilen greftler istenilen bölgeye nakledilir ve operasyon tamamlanır.

FUT Yöntemi Mi FUE Mi Daha İyidir?

Saç ekimi konusunda FUT ve FUE gibi çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında hangisinin daha iyi olduğu önemli bir merak konusudur. FUT yönteminde saç greftleri topluca şerit halinde alınırken FUE’de teker teker alınır. Bu yüzden FUT yöntemi operasyon süresi açısından avantaj sağlayabilir. Ancak FUT tekniği ile yapılan saç ekimi sonrasında donör bölgede iz kalır. İstenilen sonuçlara göre bu iki saç ekimi tekniğinden biri tercih edilebilir.

FUT ile DHI Farkı Nedir?

FUE ve FUT yöntemleri dışında bir diğer saç ekimi tekniği ise DHI’dir. “Direct hair implantation” (Direkt saç nakli) anlamına gelen DHI, FUE yöntemine benzerlik gösterir. DHI tekniği ile saç greftleri teker teker alınır. Ardından bu yöntemde kullanılan özel aparat sayesinde greftler FUE yöntemine göre daha hızlı bir şekilde istenilen bölgeye nakledilir. Temel olarak FUT ve DHI tekniklerinin arasındaki fark greftlerin alınış ve naklediliş yöntemleridir.

FUT Saç Ekiminin Avantajları

FUE ve DHI yöntemleri FUT saç ekimi tekniğine göre daha yeni tekniklerdir. Günümüzde FUT tekniğine nazaran FUE saç ekimi tercih edilmektedir. Bunun önemli bir sebebi FUT saç ekiminin operasyon sonrası donör bölgede iz bırakmasıdır. Ancak FUT saç ekimi operasyon süresi açısından diğer saç ekimi tekniklerine göre daha avantajlı olabilir. Bunun yanı sıra FUT tekniğinin bir diğer avantajı da fiyat açısından daha uygun olabilmesidir.

FUT Saç Ekimi Süreci

Başarılı sonuçlar için FUT saç ekimi bu alanda uzmanlaşmış bir profesyonel tarafından gerçekleştirilmelidir. Ayrıca sürecin başarıyla sonuçlanması için operasyon öncesi ve sonrası yapılması gerekenler yerine getirilmelidir. Öncelikle işlem öncesinde yaklaşık bir hafta kadar kafein, sigara ve alkol kullanılmaması gerekir. Saç ekimi operasyonu sonrasında ise ekilen saçlara iyi bakılmalı ve doğru bir şekilde temizlenmesi ihmal edilmemelidir.

FUT Saç Ekimi Fiyatları

Fiyat yönünden FUT saç ekimi diğer saç ekimi tekniklerine göre daha uygun olabilir. Saç ekiminde profesyonelliğin yanı sıra sizin için bir diğer önemli faktör de fiyat olabilir. FUT saç ekimi güncel fiyat bilgileri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Saç ekimi işlemleri kişiye özel planlandığından dolayı fiyat aralıkları değişiklik gösterebilir.

FUT Saç Ekim Merkezi

Saç kaybı sorununuzun yarattığı estetik olmayan görünümden şikayetçiyseniz FUT saç ekimi size göre olabilir. Elbette ki bu sürecin başarıyla sonuçlanması için iyi bir klinik seçmeniz önemli olacaktır. Eğer FUT saç ekimi için iyi bir klinik arıyorsanız Milano Klinik’te saç ektirebilirsiniz.