En Popüler Saç Ekim Teknikleri

Saçlar zaman içinde farklı nedenlerle eski canlılığını yitirmeye başlar ve incelmeye başlayarak dökülebilir ve saç ekim teknikleri ihtiyacı duyulabilir.

Saç dökülmesi ileri zamanlarda kelliğe kadar etkisini gösterebilir. Saç dökülmesi, stres, sağlıksız beslenme, saç bakımının yeterince ve doğru bir şekilde yapılmaması gibi nedenlerle dökülebilir. Bunlar dışında genetik faktörler de saç dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmelerine kökten çözüm sağlamak için saç ekim teknikleri uygulanmaktadır. Saç ekim operasyonu olarak pek çok  saç ekim teknikleri uygulanmaktadır. Fut saç ekim tekniği Fue saç ekim tekniği gibi pek çok saç ekim tekniklerin bulunmaktadır.

Yazımızda en çok uygulanan saç ekim tekniklerinden sırasıyla bahsedeceğiz. En popüler saç ekim teknikleri olarak hangileri uygulanmakta onlardan bahsetmeye çalışacağız. Saç ekimi teknikleri ve özelliklerini ayrıntılı bir şekilde anlatmaya ve saç ekimi tekniklerini sizlere tanıtmaya çalışacağız. Böylece size uygun tekniğe kendiniz karar verebilir ve hangi tekniğin uygulanmasını istiyorsanız uzman doktorunuzla görüşerek o tekniğin uygulanması talep edebilirsiniz.

Gelelim şimdi sırasıyla günümüzde en çok tercih edilen ve uygulanan saç ekim tekniklerine;

Saç Ekimi Teknikleri

Fut Saç Ekim Tekniği

Eski dönemden beri uygulanan bir saç ekim tekniğidir. Bu işlemde genel teknik saçlı derinin çıkarılıp saç folikülü ayrılıp saçsız olan bölgeye ekilmesidir.

Fut tekniği genel olarak ağrılı  bir yöntemdir. Ensenin üst bölümünde kulak arakasında yer alan saçlı bölgeden dikdörtgen şeklinde doku kesilir. Burada saç folikülleri alınır ve saçsız bölgeye ekme işlemi başlatılır. Kesilen bölge daha sonra dikilir. Ameliyat sonra acı ve ağrı hissedilebilir ve kesilen bu bölgede dikiş izi kalabilir.

Fut tekniği yöntemiyle tek seansta çok sayıda saç ekme işlemi yapılır. 4 ya da 5 seans sonunda saç ekim işlemi tamamen biter. Kişinin saç yapısına göre daha kısa sürede de bu işlem tamamlanabilir. Fut tekniği ağrılı ve acılı bir işlem olduğu için hastalar bu tekniği pek tercih etmek istemeseler de kısa sürede yapılabilir olması bu tekniği tercih edilmesi sağlamaktadır. Çok zamanı olmayan kişiler kısa sürede saç ekim tekniğinin uygulanmasını istedikleri için bu tekniği tercih edebilirler.

Fue Tekniği

Saç ekim tekniklerinden en popüler olan diğer bir saç ekim tekniği de Fue tekniği olmaktadır. Modern bir saç ekim tekniği olan Fue tekniğinde Fut tekniğinde olduğu gibi ameliyat gerekmez. Kesim dikim işlemi bu teknikte yoktur. Yine ense kökünden kulak arakasındaki saçlı kısımda ince uçlu iğneler yardımıyla tek tek saç folikülleri toplanır ve kıl kökleri ayrıştırılır. Seçilen kıl kökleri tek tek kılsız olan bölgeye ekilir.

Bu işlem fut tekniğine göre biraz daha uzun sürmektedir ama doğal bir yöntem olduğu için ağrı ve sızı durumu olmaz. Kişi bir süre sonra doğal yaşamına daha kolay dönebilir. Uzun bir süre içinde ekim işlemi gerçekleşir ve diğer yöntemlere göre biraz pahalı bir yöntemdir.

Her iki yöntemde de operasyon sonrası saç derisine dikkat etmeli, çarpma, vurma gibi durumlar yaşamamaya gayret etmeli, rüzgar, yağmur, toz gibi durumlardan saçı ve başı korumalı ve saç ekim naklinin yapıldığı alanda temas yapmaktan kaçınılmalı, burasının mikrop kapmamasına özen gösterilmelidir.

DHI(CHOİ) Yöntemi

Diğer bir saç ekim yöntemlerinden birisi DHI saç ekim tekniğidir. Bu yöntem se Fue tekniğinde olduğu gibi hastanın cildinde herhangi bir kesi işlemine gerek kalmaz. Bu açıdan bu yöntem mikro Fue yöntemi olarak da adlandırılır. Oldukça küçük çaplı punçlar bu işlemde uygulanır. Bu işlemi yapmak için uzman bir doktorun olması önemlidir. İşlemin etkisinin en iyi şekilde gösterilmesini için alanında profesyonel olmuş bir uzmanla işlemi yapmak en doğrusudur.

DHI saç ekim tekniği oldukça rahat ve pratik bir uygulamadır. Hasta operasyon sonrasında kolayca doğal yaşama adapte olur. Saç derisinde herhangi bir iz kalmaz. Saçların doğal yapısı bu işlem ile yeniden kazandırılır. Pek ağrı olmayan bir yöntemdir. İyileşme süresi de diğer yöntemlere göre çok daha kısa sürede gerçekleşmektedir. Bu teknik uygulandıktan sonra çalışan kişiler hemen işlerine dönebilir. Böylece sosyal yaşam da aksatılmamış olur.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi ?
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Loading...