Diş Kaplama (Diş Kronu)

Diş Kaplama (Diş Kronu)

Dişler vücudun hem görsellik hem fonksiyon açısından önemli parçalarıdır. Ancak zaman içerisinde dişler çeşitli sebeplerde zarar görebilir veya tamamen dökülebilir. Bu yüzden çiğneme sorunları ve estetik problemler de dahil birçok sorun ortaya çıkabilir. Zarar gören dişler için diş kronu gibi diş kaplama yöntemleri kullanılabilir.

Dişlerde fonksiyonelliğin yanı sıra görsellik de oldukça önemlidir. Çeşitli sebeplerden dolayı dişlerde oluşan kırıklar görselliği olumsuz şekilde etkileyebilmektedir. Bir veya birden fazla dişte kırık veya benzeri hasarların kaplanması için diş kronu yöntemi kullanılabilir. Eğer bu diş kaplama yönteminin ne olduğunu merak ediyorsanız bu sayfada detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Diş Kaplama (Diş Kronu) Nedir?

Dişler zaman içerisinde farklı sebeplere bağlı olarak hasar görebilirler. Örneğin travma veya dişlerde çürüme gibi sorunlar bu sebeplerden olabilir. Dişlerde daha estetik bir görünüm ve daha iyi işlevsellik için çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Bir diş kaplama yöntemi olan diş kronu da bu tedavi yöntemleri arasındadır. Hasar görmüş dişin tedavisinde kullanılabilen diş kronları koruma amaçlı da yapılabilir.

Dişler vücudun çok önemli parçalarıdır ancak zamanla kırılabilir veya çatlayabilirler. Zaman içerisinde dişlerde oluşan hasar, ağız sağlığının bozulmasına neden olabilir. Ayrıca hasar almış dişler ağızda estetik olmayan bir görüntüye sebep olabilir. Çeşitli materyallerden yapılabilen diş kronları ile daha doğal bir görünüm oluşturulabilir.

Diş Kaplama (Diş Kronu) Çeşitleri

Hasar oluşan dişlerin işlevsel ve görsel açıdan iyileştirilmesinde diş kaplama işlemi uygulanabilir. Farklı materyallerden üretilen çok sayıda farklı diş kronu çeşidi bulunmaktadır. Üretildiği materyallere göre diş kronları çeşitli avantaj ve dezavantajlar sunar. Hastanın ihtiyaç ve beklentilerine göre diş kaplama materyalleri arasında tercih yapılabilir.

Öncelikle diş kronlarının bir çeşidi metal diş kronlarıdır. Oldukça dayanıklı olan bu kron türünün bir dezavantajı görünüşüdür. Ayrıca porselen ve metal karışımı şeklinde olan diş kronları da bulunmaktadır. Buna ek olarak seramik de diş kronlarında kullanılan maddelerden biridir. Bir diğer diş kronu çeşidi de porselen krondur.

Porselen Diş Kaplama Nedir?

Diş kronlarının birçok farklı çeşidi mevcuttur. Duruma bağlı olarak bu çeşitler arasında bir seçim yapılarak diş kaplama işlemi gerçekleştirilebilir. Diş kronu türlerinin sunmuş olduğu farklı avantaj ve dezavantajlar bu seçimi önemli derecede etkiler. Porselen diş kaplama oldukça iyi ve popüler bir diş kronu türü olarak karşımıza çıkmaktadır.

Diş kronlarında porselen-metal kombinasyonu kullanılabileceği gibi yalnızca porselen diş kaplama da mümkündür. Porselen-metal karışımı kronlar dayanıklılık sunarken yalnızca porselen kullanımı daha doğal ve estetik bir görüntü sağlar. Ayrıca diş kronlarında porselen kullanımı, metal alerjisi olan bireylerin de diş kaplama yaptırabilmesini sağlar.

Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Dişlerin diş kronu ile kaplanması süreci birkaç aşamaya ayrılır. Elbette ilk olarak gerekli muayenelerin yapılması ve hastanın operasyona hazırlanması gerekir. Diş kaplama operasyonu için lokal anesteziden faydalanılır. Lokal anestezi uygulandıktan sonra kronun yerleştirilmesi için diş şekillendirilir.

Bu süreçte ayrıca yerleştirilecek kronun modellemesi de tamamlanır. Diş kronu modellenip oluşturulduktan sonra şekillendirilmiş olan dişin üzerine yerleştirilir. Eğer istenilen şekil ve boyuttaysa diş kronu bölgeye kalıcı şekilde sabitlenebilir.

Diş Kaplama Neden Yapılır?

Ağız sağlığı ve estetik görünüm için dişlerin hasarlı olmaması önemlidir. Hasar almış dişler ağız fonksiyonunu etkileyebilmenin yanında kötü bir görünüş de oluşturabilirler. Dişlerin diş kronu ile kaplanması, hasar almış dişlerin daha iyi görünüm ve fonksiyon sahibi olması için yapılır.

Halihazırda oluşmuş hasarların tedavisi ile beraber, diş kaplama oluşabilecek hasarları önlemek için de yapılabilir. Örneğin çatlamış bir diş kron kullanımı ile daha dayanıklı hale getirilebilir.

Diş Kaplama Ne Kadar Sürer?

Dişlerinizdeki hasarlar için diş kaplama işlemi yaptırmak istiyorsanız bu operasyonun ne kadar sürdüğünü merak ediyor olabilirsiniz. Bir diş kronunun modellenip üretilmesinde farklı yöntemler kullanılabilir ve bu yöntemler uygulamanın süresini değiştirebilir. Genel olarak diş kronu uygulanması 2 ila 3 seansta gerçekleştirilir.

Bir diş kronunun ömrü ise kullanım şekline bağlı olarak yaklaşık 10 ila 15 yıl kadar sürebilir. Elbette diş kronlarının ömrünü etkileyen bir başka faktör de üretim materyalidir.

Diş Kaplama Fiyatları

Dişlerinizde oluşan hasarlar canınızı sıkıyorsa, diş kronu yaptırmayı planlıyor olabilirsiniz. Bunun için kalitenin yanı sıra, diş kaplama fiyatları da önemli olabilir. Kullanılan materyal, kaplama yapılan dişlerin miktarı gibi faktörlere bağlı olarak bu fiyatlar değişim gösterebilir. Bizimle iletişime geçerek diş kronu uygulaması için güncel fiyat bilgisine ulaşabilirsiniz.

Diş Kaplama Nerede Yapılır?

Her ne kadar basit temellere dayalı bir uygulama olsa da diş kronu operasyonu uzman bir diş hekimi tarafından gerçekleştirilmelidir. Bu yüzden diş kaplama yaptırmayı planlıyorsanız bunun için iyi bir klinik bulmanız gerekir. Eğer bu tedavi yönteminden yararlanmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Milano Klinik’te uygun tıbbi koşullar altında diş kronu tedavisinden rahatlıkla faydalanabilirsiniz.