Burun Estetiğinde İyileşme Süreci

Burun kişilerin önemli organlarından birisidir. Burun kısmında bazen şekilsel olarak bozukluklar olabilir ve bu bozukluk kişinin sağlığına zarar verecek derecede olabilir. Bu durumda burun estetiği ameliyatı uygulanabilir. Bu yazımızda size burun estetiği ve burun estetiği iyileşme sürecinden bahsedeceğiz.

Kişinin yüz tipine uygun burun estetiği ameliyatı uygulanarak uygun operasyon işlemi uygulanır. Uygun bir burun estetiğinde kadınların kaş ve yüzün diğer kısımları ortaya belirgin olarak çıkar, erkeklerde ise bakışlar ifade kazanır. Bu amaçla burun estetiği uygulanırken kişinin yüz tipine uygun şekilde burun estetiği ameliyatı yapılması daha uygun olur.

Burun estetiği ameliyatı olduktan sonra iyileşme süreci de önemlidir. Bu süreçte ne gibi durumlarla karşılaşılabilir, neler yapılabilir sizlere anlatmaya çalışacağız.

Burun Estetiğinde İyileşme Süreci

Hafta Hafta Burun Estetiği İyileşme Süreci

Birinci Hafta:

Burun estetiği iyileşme sürecinde, birinci hafta ameliyattan sonra ilk ve riskli dönemdir. Daha yeni ameliyattan çıkıldığı için bu haftada çok dikkat etmek gerekir. Özellikle ameliyat sonrası ilk günler zordur ve bazı olumsuz durumlarla karşılaşma olasılığı yüksektir.

Bu dönemde burnunuzdan rahat nefes alıp veremeyebilirsiniz. Burun üzeri bantla kapatıldığı için nefes alıp verme zorlukları yaşanabilir. Burun içinde de splint bulunduğu için nefes alıp vermek daha da zorlaşır. Bu dönemde şişme ve morlukların olması normal kabul edilir. Bant ve splint çıkarıldığında daha rahat nefes alıp vermeye başlar ve şişlik ve morluklarda yavaş yavaş azalmaya başlar.

İkinci Hafta:

Burun estetiği ameliyatı olduktan sonra ikinci hafta da çürük ve morlukların büyük çoğunluğu yok olmaya başlayacaktır. Bu dönem içinde çalışıyorsanız iş hayatına yeniden başlayabilirsiniz. Fakat yine de kendinizi çok zorlamamanız ve dikkat etmeniz gerekir. Bu dönemde dış ortamlardan burnunuzu korumada yayda vardır. Özellikle güneş ışınların zararlı etkilerinden burnunuzu korumaya özen gösterin.

İkinci Ay:

Bir aylık dönem artık burun estetiği olan kişilerin iyileşmenin olduğu dönemdir. Artık burnunuz bu dönemde yavaş yavaş normal durumuna dönmeye başlayacaktır. Bu dönemden sonra normal bir şekilde artık hayatınıza devam etmeye başlayabilirsiniz. Ancak yine de dikkat etmenizde ve burnunuza korumanızda yarar vardır.

İkinci ve Üçüncü Aylar:

Artık burnunuz iyice iyileşmeye başlamaktadır. Şişlik ve morluk durumları bu dönemden sonra neredeyse bitmiş durumdadır. Burnunuz bu dönemden sonra artık çok daha iyi bir duruma gelmeye başlayacaktır. Bu dönemden sonra artık doğal yaşamınıza dönmeye başlıyorsunuz. Normal hayatınıza artık bu dönemden sonra neredeyse dönmek üzeresiniz. Spor aktiviteleri artık yapmaya başlayabilirsiniz ama burnunuzun zarar görmemesine yine de dikkat etmeye özen gösterin.

6 ve 12 Ay Arası Dönem:

Bu dönemden sonra hemen hemen iyice iyileşmiş olursunuz. Artık normal spor aktivitelerine de başlayabilirsiniz. Burun estetiği iyileşme süreci tam olarak 12 ay tamamlanınca gerçekleşmektedir. Bu açıdan bu süre dolana kadar burnunuza dikkat etmeye devam etmenizde yarar vardır.

Burun Estetiği Ameliyatı Olduktan Sonra Yapılması ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun estetiği ameliyatı olduktan sonra dikkat etmeniz gereken ve yapmanız gereken bir takım şeyler bulunmaktadır. Burun estetiği ameliyatından sonra dikkat edilmesi gerekenler olarak yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Burun estetiği ameliyatı olduktan sonra yeme içme konusunda hafif gıdalar tercih edin ve yemesi kolay olan yumuşak gıdaları tüketmeye özen gösterin.
  • Burun ameliyatı olduktan sonra ilk hafta burnunuzda tampon olacağı için nefes alıp verme işlemini ağzınızda yapmaya özen gösterin. Bir hafta sonunda doktorunuz bantları çıkardıktan sonra burnunuzdan da nefes alabilirsiniz ancak yine de dikkatli olmaya özen gösterin.
  • Ağzınızda ameliyat sonrası kuruluk hissi olabilir. Bu dönemde pipet kullanmadan su ve hafif olan içecekleri tüketmeye özen gösterin.
  • Ameliyat sonrasında uyuma ve dinlenme gibi aktivitelerinizi yerine getirirken başınızı yüksek tutmaya çalışın. Bunun için yastık kullanabilirsiniz. Bu şekilde kan dolaşımı korunacak ve ameliyat sonrası oluşan şişliklerin daha hızlı azalması sağlanacaktır.
  • Dudaklarınızın ameliyat sonrası nemli olması da önemlidir. Dudaklarınızın nemini korumak için dudak kremi kullanabilirsiniz.
  • Ameliyattan sonra kan sulandırıcı ilaç almamaya özen gösterin.
  • Dişlerinizi fırçalarken yumuşak fırça kullanın.
  • Hapşırma ve sümkürme durumlarında burun deliklerinizi açık tutmaya çalışın ve hapşırırken mümkün olduğunca ağzınızı açık şekilde hapşırmaya çalışın.
  • Ameliyat sonrasında bir süre gözlük kullanmamaya çalışın. İyileşme süreci ilerlediğinde gözlük kullanmaya devam edebilirsiniz.
Bu Yazıyı Beğendiniz mi ?
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Loading...