Bacak İçi Germe

Bacak İçi Germe

Bacak derisi yaşın ilerlemesi dolayısıyla sarkmaya başlar. Ayrıca yer çekimi etkisi, derideki elastikiyet kaybı ve deri altındaki yağ dokusunun azalması nedeniyle bacak derisinde sarkmalar ortaya çıkar. Sık kilo alıp verme durumu da bacakların sarkmasına neden olan etkenlerdendir. Ancak bacak içi germe ameliyatı ile beraber tüm bu sorunlara çözüm bulunabildiği unutulmamalıdır.

Yaş faktörü nedeniyle sadece bacaklarda değil vücudun tüm bölgelerinde sarkmalar meydana gelir. Deri elastikiyetindeki kayıplar nedeniyle yağ tabakası azaldığı için sarkmış bir görünüm ortaya çıkar. Bu konuda estetik bir problemin yaşanmaması için bacak içi germe operasyonundan yararlanılabilir. Ayrıca bacaklar, sarkmanın meydana gelmesi için oldukça elverişli bir deri yapısına sahiptir.

Bacak İçi Germe Ameliyatı Nasıl Planlanır?

Bacak içi germe operasyonundan önce elbette ameliyat tekniğine karar verilir. Bu süreçte derinin sarkma oranı başta olmak üzere deri altındaki yağ dokusunun kalınlığı da kontrol edilir. Sık kilo alıp vermeye bağlı bir sorun yaşanmış ise genelde liposuction uygulanır. Bu işlemle beraber derideki bol olan kısım cerrahi tekniklerle alınır.

Derideki bolluk bazen kasık bölgesine kadar olabilir. Bu tür durumlarda kasıklardan bacaklara kadar torbalanma halinde kötü bir görünüm meydana gelir. Bu durumlara karşı bacak içi germe ameliyatı başarılı bir şekilde uygulanır ve operasyon tamamlanır.

Bacak İçi Germe Ameliyatından Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyata hazırlık aşamasında 10 gün öncesinden itibaren kan sulandırıcı ilaçların kullanımını bırakmak gerekir. Aynı durum bitkisel destek ürünleri ve ilaçlar için de geçerlidir. Protein tozları, aspirin, balık yağı tabletleri ve vitaminler bu gruba dâhildir.

Spor yapanlar genelde enerji içecekleri tüketir. Ancak bacak içi germe ameliyatı öncesinde yeşil çay ve enerji içeceklerinin tüketilmemesi gerekir. Söz konusu ilaçlar, operasyondan sonraki 10 gün içinde de kullanılmamalıdır.

Estetik ameliyatı öncesinde sigara tüketimi de sona erdirilmelidir. Çünkü sigara tüketimi ameliyattan sonraki izlerin iyileşme sürecini geciktirmektedir. Ayrıca işlem sırasında kalıcı izlere de neden olmaktadır. Bu yüzden estetik operasyonundan 15 gün kadar önce sigara tüketimi sona erdirilmelidir.

Son olarak diyabet ya da yüksek tansiyon hastalığı olanların bacak germe operasyonundan önce tansiyon ve kan şekerlerinin standart seviyeye getirilmesi gerekmektedir. Zaten plastik cerrahınız da bu konudaki tüm bilgileri sizlerle paylaşacaktır.

Bacak İçi Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bacak içi germe ameliyatından önce hastalara lokal anestezi uygulanır. Fakat bazı hastalarda bel aşağısının uyuşturulması yeterli olabilir. Yine işlemden önce liposuction uygulamasının yapılıp yapılmamasına da karar verilir. İşlemle beraber 3 mm çapında kesiler atılarak iç bacak bölgesinde biriken yağ tabakasına başarılı bir şekilde ulaşılır. Daha sonra yağ tabakası alınarak bölgede incelme sağlanır.

Bacak içi germe estetiği ile derinin çıkarılmasından sonra kesi yapılan bölgeye dikiş atılır. Derisi bol olan hastalarda bazen kasık bölgesiyle sınırlı bir ameliyat gerçekleştirilebilir. Sadece kasıktan yağ alınması halinde kasık bölgesine kesi atılır. Daha sonra yine dikiş uygulamalarına geçilerek işlem tamamlanmış olur.

Bacak İçi Germe Ameliyatı Sonrası

Ameliyat süresi hastadan hastaya değişkenlik gösterir. Genelde 2 ile 4 saat arasında tamamlanabilen bir ameliyattır. İşlemden sonraki ilk 1-2 gün klinikte istirahat gerekebilir. Ayrıca ameliyattan sonraki gün gerekli tetkikler cerrah tarafından yeniden yapılır. Hastanın özel bir korse kullanmasıyla beraber bu süreç 1 ayı bulabilir. Yine ilk günlerde oturma ve yatma pozisyonlarına dikkat edilmelidir. Varis çorabı da bacak içi germe ameliyatı sonrasındaki ilk hafta kullanılmak zorundadır. Dikişler ise kendiliğinden eridiği için herhangi bir pansumana ve dikiş alımına gerek duyulmaz.

Bacak İçi Dışında Hangi Bölümler Sarkabilir?

Bacak derisindeki sarkma durumu genelde uyluk derisinde ortaya çıkar. Özellikle de yaşlanma belirtisi olarak kabul edilen bu süreçte iç – üst bacak kısmındaki ince yerlerde de sarkmalar oluşabilir. Kilo verme süreci hızlı olan hastalarda ise bacağın tamamında sarkma meydana gelir.

Sarkmalar aslında sırt ve kalça derisinde toplanır. Bu tür durumlarda karın germe ameliyatına da başvurulabileceği unutulmamalıdır. Bu işlemde aynı teknikler kullanılarak kalça dokusunda da belirginlik sağlanabilir.

Bacak İçi Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Genelde anesteziye bağlı olan bazı riskler bacak içi germe ameliyatı sonrasında oluşabilir. Ameliyattan sonra görülen diğer bir durum operasyon izleridir. Operasyon izlerinden şikâyet eden hastaların bu duruma alışmasında yarar var. Çünkü izlerin artmaması için cerrahın tavsiyelerine uyum sağlanmalıdır. Zaten kesi izleri yaklaşık 1 ay sonra belirginliğini yitirmeye başlayacaktır. Fakat bu süreçte uyluk hareketlerinde ciddi bir kısıtlanmaya gidilmesinde yarar var.

Her estetik operasyonda olduğu gibi bacak içi germe işleminde de enfeksiyon riski vardır. Ameliyatın ardından reçete edilecek olan antibiyotikler ile bu durumun önüne geçilebilir. Elbette bölgenin temiz tutulması da enfeksiyon oluşumunu engelleyecektir.

Bacak İçi Germe ile Beraber Yapılabilecek Ameliyatlar

Bacak içi sarkması nedeniyle cerrahlara başvuran hastalar ayrıca karın sarkması sorunuyla da karşılaşmaktadır. Bunun nedeni, bacak içinde sarkmaya neden olan faktörlerin karın bölgesini de etkilemesinden kaynaklıdır. Bunun neticesinde tek bir ameliyat ile hem bacak içi germe ameliyatı hem de karın germe ameliyatı yapılabilir. Hastanın kararına göre uygulamalara geçilerek yine tek bir iyileşme süreciyle her iki uygulamadan da yararlanılabilir.

Bacak İçi Germe Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Bu işlem iç bacak bölgesinde sorun yaşayan her yetişkin için uygundur. Ayrıca bacak içi germe ameliyatı 18 yaşının altındakilere uygulanamaz. Bu nedenle erkek ya da kadın hastaların tercih edebileceği bacak içi germe operasyonları, sarkıklık durumundan şikâyetçi olan ve estetik görünümüne önem veren hastalara tavsiye edilir. Hastalar, sarkmadan dolayı istediği kıyafeti giyememesinden ötürü de bacak germe operasyonu talep edebilir.

Söz konusu sorunlardan dolayı bacak içi germe ameliyatıyla beraber olumlu sonuçlar alınır. Tekrar yaşanabilecek sarkmaların önüne geçebilmek için operasyondan sonra kilo kontrolü sağlanmalıdır. Gerekirse diyete başlanmalı ve kilo alımı engellenmelidir. Özellikle de anne adaylarının doğumdan sonra bu operasyona başvurması önerilir. Çünkü doğumdan sonra kilo kontrolüne ancak bu şekilde dikkat edilebilir.

Bacak İçi Germe Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
İşlemden sonra morarma yaşanır mı?

Çok hafif şekilde morarmalar görülebilir. Ancak bu görünüm kısa sürede ortadan kaybolacaktır.

Operasyondan sonra his kaybı var mı?

Bacak germe işleminden sonra his kaybı olmamaktadır.

Bacak germe operasyonu kalıcı mıdır?

Bu estetik operasyonun sonuçları kalıcıdır. Ancak sürekli kilo alıp verme durumunda sarkmalar ortaya çıkabilir.

Ameliyatın ardından şişlik yaşanır mı?

Çok az bir şekilde şişlik görülebilir.

Bacak germenin herhangi bir yan etkisi var mı?

Bu işlemin herhangi bir yan etkisi yoktur.

Bacak içi germe ameliyatından sonra bacakta şekil bozukluğu oluşur mu?

Oluşmaz. Bu işlem bacak şeklini koruyacak şekilde uygulanır.

Bacak germede tampon kullanılır mı?

Ameliyatın ardından tampon kullanılmaktadır.

İşlemin ardından ilaç kullanılabilir mi?

Sadece doktorun tavsiye ettiği ağrı kesici ve antibiyotikler kullanılabilir.

Bacak germe ameliyatından sonra hastanede istirahat yapılır mı?

Genelde 1 gün klinikte istirahat şarttır. Bu istirahat iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlar. Bazı durumlarda ise 2 günlük klinik istirahat verilebilir.