Bacak İçi Germe

Bacak derisi yaşın ilerlemesiyle sarkmaktadır. Ayrıca yer çekimi etkisi, derideki elastikiyet kaybı ile beraber deri altındaki yağ dokusunun azalması nedeniyle bacak derisinde sarkmalar ortaya çıkar. Haliyle bacak içi germe ameliyatı ile beraber tüm bu sorunlara çözüm sunulmaktadır. Ek olarak sık kilo alıp verme durumu da bacakların sarkmasına neden olan etkenlerdendir.
Yaş faktörü nedeniyle sadece bacaklarda değil vücudun tüm bölgelerinde sarkmalar oluşur. Deri elastikiyetindeki kayıplar nedeniyle yağ tabakası azaldığı için sarkmış bir görünüm ortaya çıkacaktır. Bayanlar bu konuda estetik bir problemin yaşanmaması için bacak içi germe operasyonundan yararlanabilir. Ayrıca bacaklar, sarkmanın meydana gelmesi için oldukça uygun bir deri yapısına sahiptir.

Bacak İçi Germe Ameliyatı Nasıl Planlanır?

Bacak germe operasyonundan önce elbette ameliyat tekniğine karar verilmektedir. Bu süreçte derinin sarkma oranı başta olmak üzere deri altındaki yağ dokusunun kalınlığına da bakılır. Sık kilo alıp vermeye bağlı bir sorun yaşanmış ise genelde liposuction uygulanmaktadır. Bu işlemle beraber derideki bol olan kısım cerrahi tekniklerle alınır.

Derideki bolluk bazen kasık bölgesine kadar olabilir. Bu tür durumlarda kasıklardan bacaklara kadar torbalanma halinde kötü bir görünüm meydana gelebilir. Tüm bu durumlara karşı artık bacak içi germe ameliyatı başarılı bir şekilde uygulanmakta ve küçük bir iz kalarak tamamlanmaktadır.

Bacak İçi Germe Ameliyatından Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyata hazırlık aşamasında 10 gün öncesinden itibaren kan sulandırıcı ilaçların alınmaması gerekir. Aynı durum bitkisel destek ürünleri ve ilaçlar için de geçerlidir. Protein tozları, aspirin, balık yağı tabletleri ve vitaminler bu gruba dahildir.

Spor yapanlar genelde enerji içecekleri tüketir. Ancak bacak içi germe ameliyatı öncesinde yeşil çay ve enerji içeceklerinin vücuda alınmaması gerekir. Söz konusu ilaçlar, operasyondan sonraki 10 gün içinde de kullanılmamalıdır.

Estetik ameliyatı öncesinde sigara kullanımları da sona erdirilmelidir. Çünkü sigara tüketimi ameliyattan sonraki izlerin iyileşme sürecini geciktirmektedir. Ayrıca işlem sırasında kalıcı izlere de neden olmaktadır. Bu yüzden estetik operasyonundan 15 gün kadar önce sigara tüketimi sona erdirilmelidir.

Son olarak diyabet ya da yüksek tansiyon hastalığı olanların bacak germe operasyonundan önce tansiyon ve kan şekerlerinin standart seviyeye getirilmesi gerekmektedir. Zaten cerrah da bu konudaki tüm bilgileri hastalarla paylaşacaktır.

Bacak İçi Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bacak germe ameliyatından önce hastalara lokal anestezi uygulanır. Fakat bazı hastalarda bel aşağısının uyuşturulması yeterli olabilir. Yine işlemden önce liposuction uygulamasının yapılıp yapılmamasına da karar verilmektedir. İşlemle beraber 3 mm çapında kesiler atılarak iç bacak bölgesinde biriken yağ tabakasına başarılı bir şekilde ulaşılır. Daha sonra yağ tabakası alınarak bölgede incelme sağlanır.

Bacak içi germe estetiği ile derinin çıkarılmasından sonra kesi yapılan bölgeye dikiş atılır. Derisi bol olan hastalarda bazen kasık bölgesiyle sınırlı bir ameliyat gerçekleştirilebilir. Sadece kasıktan yağ alınması halinde kasık bölgesine kesi atılır. Daha sonra yine dikiş uygulamalarına geçilerek işlem tamamlanmış olunur.

Bacak İçi Germe Ameliyatı Sonrası

Ameliyat süresi hastadan hastaya değişkenlik gösterir. Genelde 2 ile 4 saat arasında tamamlanan bir ameliyattır. İşlemden sonraki ilk 2 gün, klinikte istirahat şarttır. Ayrıca ameliyattan sonraki gün gerekli tetkikler cerrah tarafından yeniden yapılır. Hastaya özel bir korse kullanılmasıyla beraber bu süreç 1 ayı bulabilir. Yine ilk günlerde oturma ve yatma pozisyonlarına dikkat edilmelidir. Varis çorabı da bacak içi germe ameliyatı sonrasındaki ilk hafta kullanılmak zorundadır. Dikişler ise kendiliğinden erdiği için herhangi bir pansumana gerek duyulmaz.

Bacak İçi Dışında Hangi Bölümler Sarkabilir?

Bacak derisindeki sarkma durumu genelde uyluk derisinde ortaya çıkar. Özellikle de yaşlanma belirtisi olarak kabul edilen bu süreçte iç – üst bacak kısmındaki ince yerlerde de sarkmalar oluşabilir. Kilo verme süreci hızlı olan hastalarda ise bacağın tamamında sarkma meydana gelir.

Sarkmalar aslında sırt ve kalça derisinde toplanmaktadır. Bu tür durumlarda karın germe ameliyatına da ekstradan başvurulabileceği unutulmamalıdır. Bu işlemde aynı teknikler kullanılarak kalça dokusunda da belirginlik sağlanabilir.

Bacak İçi Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Genelde anesteziye bağlı olan bazı riskler bacak içi germe ameliyatı sonrasında oluşabilir. En çok operasyon izlerinden şikayet eden hastaların bu duruma alışmasında yarar var. Çünkü izlerin artmaması için cerrahın tavsiyelerine uyum sağlanmalıdır. Zaten kesi izleri yaklaşık 1 ay sonra azalmaya başlayacaktır. Fakat bu süreçte uyluk hareketlerinde ciddi bir kısıtlanmaya gidilmesinde yarar var.

Her estetik operasyonda olduğu gibi bacak germe işleminde de enfeksiyon riski vardır. Ameliyatın ardından reçete edilecek olan antibiyotikler ile bu durumun önüne geçilebilir. Elbette bölgenin temiz tutulması, enfeksiyon oluşumunu engelleyecektir.

Bacak İçi Germe ile Beraber Yapılabilecek Ameliyatlar

Bacak içi sarkması nedeniyle cerrahlara başvuran hastalar ayrıca karın sarkması sorunuyla da karşılaşmaktadır. Bunun nedeni, bacak içinde sarkmaya neden olan faktörlerin karın bölgesini de etkilemesinden kaynaklıdır. Haliyle tek bir ameliyat ile hem bacak içi germe ameliyatı hem de karın germe ameliyatı yapılabilir. Hastanın kararına göre uygulamalara geçilerek yine tek bir iyileşme süreciyle her iki uygulamadan da yararlanılabilir.

Bacak İçi Germe Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Bu işlem iç bacak bölgesinde sorun yaşayan her yetişkin için uygundur. Ayrıca bacak içi germe ameliyatı 18 yaşının altındakilere uygulanamaz. Bu nedenle erkek ya da kadın hastaların tercih edebileceği bacak germe operasyonları, sarkıklık durumundan şikayetçi olan ve estetik görünümüne önem veren hastalara tavsiye edilir. Ek olarak hastalar, sarkmadan dolayı istediği kıyafeti giyememesinden kaynaklı olarak da bacak germe operasyonunu talep edebilir.

Söz konusu sorunlardan dolayı bacak germe ameliyatıyla beraber olumlu sonuçlar alınmaktadır. Tekrar sarkmaların önüne geçebilmek için operasyondan sonra kilo kontrolü sağlanmalıdır. Gerekirse diyete başlanmalı ve kilo alımı engellenmelidir. Özellikle de anne adaylarının doğumdan sonra bu operasyona başvurması önerilir. Çünkü doğumdan sonra kilo kontrolüne ancak bu şekilde dikkat edilebilir.

Bacak İçi Germe Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
İşlemden sonra morarma yaşanır mı?

Oldukça hafif şekilde morarmalar yaşanabilir. Ancak bu görünüm kısa sürede ortadan kaybolur.

Operasyondan sonra his kaybı var mı?

Bacak germe işleminden sonra his kaybı olmamaktadır.

Bacak germe operasyonu kalıcı mıdır?

Bu estetik operasyonu sonuçları kalıcıdır. Ancak sürekli kilo alıp verme durumunda sarkmalar ortaya çıkabilir.

Ameliyatın ardından şişlik yaşanır mı?

Çok az bir şekilde şişlik görülebilir.

Bacak germenin herhangi bir yan etkisi var mı?

Bu işlemin yan etkisi yoktur.

Bacak içi germeden sonra bacakta şekil bozukluğu oluşur mu?

Hayır. Bu işlem bacak şeklini koruyacak şekilde uygulanır.

Bacak germede tampon kullanılır mı?

Ameliyatın ardından tampon kullanılmaktadır. Fakat teknolojinin gelişimi sayesinde tampon kullanımı kısıtlanmaktadır.

İşlemin ardından ilaç kullanılabilir mi?

Sadece cerrahın reçete ettiği ağrı kesici ve antibiyotikler kullanılabilir.

Bacak germe ameliyatından sonra hastanede istirahat yapılır mı?

Genelde 1 gün klinik istirahat şarttır. Bu istirahat iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlar. Bazı durumlarda ise 2 günlük klinik istirahat verilebilir.

Bu Yazıyı Beğendiniz mi ?
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
Loading...